Jak upał wpływa na serce i żylaki? Choroby krążenia nie lubią upałów
W czasie upałów niektóre choroby stają się bardziej dokuczliwe, np. choroby układu krążenia. Sprawdź, dlaczego tak jest i jakie są sposoby, by złagodzić przykre objawy nasilające się w trakcie upału. Cieszmy się latem, ale pamiętajmy jednocześnie o przestrogach naszych ekspertów.
Spis treści
Upał to nie najlepszy czas dla osób z chorobami krążenia i chorób serca. Jeśli masz żylaki, wysokie ciśnienie lub jesteś sercowcem, powinieneś zastosować się do rad naszych specjalistów. Sprawdź, co robić, gdy na dworze upał?
Upał a choroby serca i nadciśnienie
Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić – właśnie w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.
Te pozornie niegroźne objawy mogą być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia. Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia.
To dla nich upalne dni stanowią poważne zagrożenie. Szczególnie one powinny pamiętać w czasie fal upałów o podstawowych wskazaniach lekarzy, do których należą:
- częstsze pomiary ciśnienia
- odpowiednie nawadnianie organizmu
- unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu
Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.
- Latem, kiedy występują upały, potrzebny jest zdrowy rozsądek i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Zdrowy rozsądek w tym sensie, że jeśli ktoś ma już 80 lat i przebył dwa zawały, to trening nordic walking należy odpowiednio skrócić albo odbyć z instruktorem. W Polsce mamy coraz większy dostęp do klubów dla seniorów i dla osób w wieku produkcyjnym, klubów rekreacji ruchowej. Zdroworozsądkowe podejście do ekstremalnej pogody jest oczywiście potrzebne” – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.
Latem warto częściej kontrolować wartości ciśnienia tętniczego. Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Jeżeli ciśnieniomierz wskazuje wynik powyżej 140/90 mmHg, jest to już sygnał nadciśnienia.
Osoby, które dokonując pomiarów domowych stwierdziły u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze (>140/90 mmHg) powinny udać się do lekarza w celu zweryfikowania czy chorują na nadciśnienie tętnicze i uzyskania odpowiednich zaleceń.
Co jeszcze powinny zrobić osoby ze schorzeniami kardiologicznymi w czasie upałów? - Osoby, które mają problemy z sercem, powinny chronić się przed intensywnym słońcem, wypoczywać w półcieniu, osłaniać głowę przed promieniami słonecznymi. Nie polecam wyjazdów w tropiki ani też wypraw w góry. Wysoka temperatura sprawia, że organizm całą energię skupia na walce z upałem. Dlatego w gorące dni unikajmy tłustego, ciężko strawnego i podnoszącego ciśnienie jedzenia, aby dodatkowo nie obciążać organizmu - mówi dr Renata Houwald-Koronacka, kardiolog.
- Przestawmy się na dania lekkie i pijmy co najmniej 2 litry płynów dziennie, by nie doprowadzić do odwodnienia. Sercowcy powinni odstawić w upały kawę i alkohol. U osób z chorobami serca wysoka temperatura otoczenia może wywołać duszności i bóle w klatce piersiowej, wzrasta też skłonność do zakrzepów.
Cierpiący na nadciśnienie, którzy zauważą u siebie suchy, męczący nocny kaszel, częste oddawanie moczu, drżenie rąk, potliwość, zawroty głowy, powinni szybko skontaktować się z lekarzem.
Upał a pajączki i żylaki
- Osoby, które mają na nogach tzw. pajączki lub żylaki, latem powinny poświęcić im więcej uwagi. Przede wszystkim dlatego, że żyły nie lubią wysokiej temperatury. A zatem panie powinny zrezygnować z depilacji nóg gorącym woskiem i nie wystawiać ich na długie działanie promieni słonecznych. Jeżeli czeka nas długa podróż samolotem, włóżmy luźne ubranie i skarpetki, które nie będą uciskać łydek. W czasie lotu nie ma możliwości ułożenia nóg powyżej serca, ale starajmy się poruszać stopami, napinać mięśnie łydek, aby pomóc krwi odpływać z nóg - mówi prof. Walerian Staszkiewicz, chirurg naczyniowy.
- Jeżeli jedziemy samochodem, co jakiś czas zatrzymajmy się i trochę pospacerujmy, aby uruchomić pompę mięśniową w łydkach, która pobudzi krew do szybszego krążenia. Na długie spacery warto mieć buty z szerokim noskiem i na elastycznej podeszwie, aby tłocznia mięśniowa stóp i łydek pracowała bez zarzutu. Jeżeli jest okazja, chodźmy na boso, bo to doskonały masaż, który pobudza krążenie w nogach i ułatwia odpływanie krwi w kierunku serca.
Krążenie żylne poprawia także rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie i taniec. Osoby, które mają problemy z żyłami, nie powinny dźwigać ciężarów, a więc niewskazane jest dla nich nawet chodzenie z ciężkim plecakiem. Przed wyjazdem na urlop warto wspomóc organizm, przyjmując – po konsultacji z lekarzem – przez co najmniej tydzień preparaty wzmacniające naczynia krwionośne i działające.
Polecany artykuł:
Porady eksperta