Anemia: brak żelaza. Objawy i przyczyny anemii

2012-11-28 12:36

Anemia, inaczej niedokrwistość, jest objawem zmniejszonej ilości hemoglobiny i czerwonych ciałek we krwi. Problem niedoboru żelaza dotyczy zwłaszcza kobiet. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny anemii. Czy anemia w ciąży jest groźna.

Anemia: brak żelaza. Objawy i przyczyny anemii
Autor: thinkstockphotos.com Anemia, inaczej niedokrwistość, jest objawem zmniejszonej ilości hemoglobiny i czerwonych ciałek we krwi.

Jakie są objawy anemii? Czy grozi ci anemia? Regularne uzupełnianie żelaza to ważny warunek zdrowia. Problem z jego ubytkiem dotyka przede wszystkim kobiety. Jedną z przyczyn jest miesiączka. Comiesięczne obfite krwawienia, podczas których kobieta traci krew, regularnie wypłukują organizm z żelaza. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. W przeciwnym razie może grozić ci anemia.

Objawy anemii

Podstawowe objawy anemii to osłabienie organizmu. Jeżeli poczujesz, że jesteś ogólnie osłabiona i miewasz także bóle oraz zawroty głowy, szumi ci w uszach, masz mroczki przed oczami, twoje paznokcie często się łamią, wypadają ci włosy, a do tego dochodzi trudność z koncentracją, masz bladą cerę, słabo ukrwione spojówki i nudności – są to objawy anemii, które oznaczają brak odpowiedniej ilości żelaza w organizmie. Co prawda, w takim stanie najchętniej nie wychodziłabyś z łóżka, ale jednak warto właśnie wtedy ruszyć się z niego i zadbać o swoje zdrowie.

Przyczyny anemii

Anemia inaczej niedokrwistość jest objawem zmniejszonej ilości hemoglobiny i czerwonych ciałek we krwi. To dość częsta przypadłość. Niestety, w dużej mierze przyczyny anemii to nieodpowiednia dieta - np. gdy jemy posiłki ubogie w żelazo lub całkowicie jego pozbawione. Szczególnie często anemia pojawia się u osób, które intensywnie się odchudzają lub przeszły na wegetarianizm. Gdy pojawi się anemia, trzeba od razu odwiedzić lekarza. Może to być bowiem zapowiedzią czegoś gorszego. Anemia bowiem pojawia się również wtedy, kiedy dwunastnica nie wchłania należycie żelaza, a szpik kostny nie wytwarza odpowiedniej ilości czerwonych ciałek. Może to być objaw białaczki. Inne przyczyny anemii to m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi czy krwawienie z przewodu pokarmowego z powodu wrzodów.

Anemia w ciąży

Anemia w ciąży to częsty przypadek. Zapada na nią aż 30 proc. ciężarnych! Dlaczego na anemię narażone są kobiety w ciąży? Spowodowane jest to tym, że płód potrzebuje dużej ilości żelaza. I jest ono pobierane właśnie z organizmu matki. Również niebezpieczeństwo anemii dotyczy kobiet w okresie menopauzy. W tym okresie istnieją problemy zwolnione ze spowolnionym procesem powstawania czerwonych krwinek.

Jak wykryć anemię?

Anemię można wykryć dzięki analizie krwi. Oznaką niedokrwistości jest spadek liczby czerwonych ciałek (poniżej 4 milionów) i hemoglobiny – poniżej 11,5 g/dl (u mężczyzn jest to poniżej 12,5) - wtedy mówimy o anemii.