Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny (CRM) przyczynia się do uszkodzenia wielu narządów i znacząco zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Wśród objawów wymienia się niewydolność serca, migotanie przedsionków czy udar mózgu. W Polsce problem CRM dotyczy aż 70 proc. dorosłych, obejmując nadwagę, otyłość, cukrzycę oraz choroby serca.
Szampon to produkt, którego używamy codziennie bez zastanowienia. Większość osób nie ma świadomości, że jego skład może mieć nieoczekiwany wpływ na zdrowie serca. Choć wydaje się to niemożliwe, to niektóre składniki mogą negatywnie oddziaływać na układ krążenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu?
10 mln Polaków ma nadciśnienie, a zdecydowana większość nie leczy się prawidłowo. Kluczowym elementem terapii jest dieta, chociaż nie zastąpi leków. Główni wrogowie osób mierzących się z nadciśnieniem tętniczym to sól, cukier i tłuszcze nasycone, które można znaleźć w dziesiątkach produktów. Czego szczególnie unikać przy nadciśnieniu? Podpowiadamy.
Niewydolność krążenia dotyka aż 1,2 mln osób w Polsce, a liczba ta stale rośnie. Choroba najczęściej diagnozowana jest po 65. roku życia i jest jedną z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju. Objawy, takie jak duszność, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą wskazywać na rozwój tego poważnego zaburzenia. Jak rozpoznać niewydolność krążenia?
Kondycja serca ulega zmianie na przestrzeni lat. U kobiet przełomowym momentem jest okres poprzedzający i następujący po menopauzie, to właśnie wtedy znacznie wzrasta ryzyko chorób serca. Jest to czas wielu zmian, które są spowodowane wahaniami hormonalnymi. Dlaczego klimakterium wpływa na układ sercowo-naczyniowy i w jaki sposób można ochronić swoje serce?
Lista produktów, które sprzyjają niższemu ciśnieniu tętniczemu, mogłaby mieć co najmniej kilkadziesiąt pozycji. Podobnie jak taka, która zawiera przykłady jedzenia, które prowadzi do nadciśnienia. Zacznijmy jednak od zwrócenia uwagi na te trzy - są popularne, chętnie spożywane i zdrowe. Warto po nie sięgnąć nie tylko ze względu na ciśnienie.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dodało nową rekomendację do listy kluczowych czynników wpływających na zdrowie serca. To istotny punkt, który często jest bagatelizowany. Choroby serca doprowadzają do śmierci wielu osób, jednak ich profilaktyka nie musi być skomplikowana. Eksperci podkreślają znaczenie podstawowych nawyków dla długiego życia.
Choroba von Willebranda jest najczęstszą wrodzoną skazą krwotoczną - chorobą, której istotą jest zaburzenie krzepnięcia krwi, co objawia się skłonnością do nadmiernych lub wydłużonych krwawień. Takie krwawienia są bardzo groźne i w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy choroby von Willebranda? Na czym polega leczenie?
Dr Jeremy London, kardiochirurg z Savannah w stanie Georgia, zwraca uwagę na ważne objawy mogące świadczyć o problemach z sercem. Wskazuje, że nigdy nie należy lekceważyć trudności z oddychaniem ani obrzęku nóg. Jakie symptomy świadczą o tym, że serce jest słabe?
Nie ma znaczenia, czy wierzysz lekarzom, czy też nie. Jeśli masz wysoki cholesterol, twój układ krążenia poważnie ucierpi, jesteś w grupie ryzyka zawału i udaru. Sporo możesz zmienić racjonalną dietą - wyrzuceniem produktów szkodliwych z menu i wprowadzeniem przyjaznych sercu i naczyniom krwionośnym. Na początek zrezygnuj z najgorszych szkodników.
Odpowiednia ilość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Przekroczenie 40. roku życia wiąże się z coraz większym znaczeniem snu dla ogólnego samopoczucia. Badania naukowe wskazują, że jakość i długość odpoczynku u osób w tym wieku mają bezpośredni wpływ na kondycję umysłową oraz ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
To schorzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do chorób serca, zawału czy udaru. Niestety często nie występują żadne zauważalne objawy, co sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Taka sytuacja sprawia, że choroba często diagnozowana jest dopiero w zaawansowanym stadium. Ile osób ma zbyt wysoki cholesterol?
Praca mimo złego samopoczucia może być bardzo złym pomysłem. Ignorowanie objawów infekcji, zwłaszcza jesienno-zimowych, u niektórych osób kończy się poważnymi komplikacji, nawet zapaleniem mięśnia sercowego. To rzadkie, ale groźne powikłanie może wystąpić po przeziębieniu, grypie czy COVID-19.
Coraz młodsze osoby zmagają się z miażdżycą – chorobą, którą do niedawna kojarzono głównie z osobami w starszym wieku. Styl życia, dieta oraz czynniki środowiskowe sprawiają, że problemy z układem krążenia dotykają już nawet 30-latków. Co gorsza, objawy miażdżycy często bywają nietypowe, co utrudnia jej wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie. Jakie nietypowe objawy miażdżycy pojawiają się u młodych ludzi?
Nadmierna senność w ciągu dnia może oznaczać wiele problemów ze zdrowiem, ale najczęściej po prostu za mało śpimy. Używasz budzika, by rano wstać? Niewykluczone, że masz niedobory snu - przekonuje kardiolog dr Virend Somers. Tymczasem to fatalna informacja dla twojego serca.
Nadciśnienie tętnicze to problem, który dotyka co najmniej 10 mln Polaków. Jego częstym skutkiem są groźne choroby układu krążenia, które stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszym kraju. Regularna aktywność fizyczna to prosty sposób, żeby mu zapobiegać - ważna jest jednak dawka ćwiczeń!
"Dziury w sercu" mogą odpowiadać za udary mózgu. Zarazem te wydają się być problemem rzadkim, wykrywanym w dzieciństwie, więc niezagrażającym ludziom dorosłym. Niestety, wiele osób o swojej wadzie dowiaduje się już po udarze, jak choćby dziennikarz Tomasz Lis. Jak temu zapobiegać?
To chyba dobra wiadomość dla szympansów, a gorsza dla naukowców, którzy eksperymentując na tych małpach, chcieliby szukać optymalnych rozwiązań terapeutycznych dla ludzi. Różnimy się bardziej niż wskazuje na to podobieństwo genetyczne. Nie tylko mózgi są inne, ale też choćby serca.
Choroby układu krążenia to główny zabójca Polaków, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Już dawno temu wyprzedził nowotwory. Diagnostyka i zapobieganie problemom zwykle nie są trudne, ale my wciąż zwlekamy z działaniami prozdrowotnymi i czekamy na jasny sygnał od serca, że źle się z nim dzieje. Oto dlaczego ten może nie przyjść na czas.
Jeśli twierdzisz, że masz dobre ciśnienie, bo skurczowe nie przekracza 140 mmHg, musisz liczyć się z tym, że lekarz, który opiera się na najnowszych badaniach, będzie innego zdania. Jeśli chcesz cieszyć się życiem i zdrowiem maksymalnie długo, to musisz trochę inaczej spojrzeć na normy.
Prof. Przemysław Mitkowski, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wskazał, że główną przyczyną zgonów w Polsce i Europie wciąż są choroby sercowo-naczyniowe. Dominują głównie wśród osób poniżej 65. roku życia. "Mamy jeszcze wiele do zrobienia" – podkreślił prof. Mitkowski.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.