Test uzależnienia od palenia wg Fagerstrőma
Test uzależnienia od palenia wg Fagerstrőma pokaże ci, jak bardzo jesteś zniewolony przez papierosy. Ciągły kaszel, nieprzyjemny zapach, kłopoty zdrowotne... można długo wymieniać skutki palenia papierosów. Sprawdź, jak bardzo jesteś uzależniony i czy masz szansę na rzucenie palenia.
W Polsce jest 9 mln palaczy. Wśród dorosłych osób pali 40 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet. Niemal tyle samo ciężarnych Polek pali papierosy.Rocznie w kraju przychodzi na świat 20 tys. dzieci z tzw. zespołem ponikotynowym: niską wagą urodzeniową, skłonnością do infekcji, a nawet opóżnieniem psychoruchowym.
70 proc. palących chce rzucić palenie, blisko połowa z nich podejmowała takie próby, ale jedynie 2-3 proc. palaczy udaje się to zrobić.
W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym (uszkadzającym DNA), taratogennym (uszkadzającym płód), kancerogennym (powodującym rozwój nowotworów).
Palisz papierosy? Przekonaj się, na jakim stopniu uzależnienia od papierosów jesteś. Szczerze odpowiedz na pytania. Przy każdym zaznacz jedną odpowiedź.
Pierwszym krokiem, by pozbyć się nałogu jest zrobienie bilansu zysków i strat. Jeśli rzucisz palenie, to zmniejszysz ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu. Poprawisz kondycję fizyczną, zapomnisz, co to kaszel poranny, rzadziej będziesz chorować na infekcje dróg oddechowych. Zmniejszysz ryzyko zachorowania na nowotwór.
Jeśli nie przekonują cię takie argumenty, pamiętaj, że poprawi się wygląd twojej skóry i włosów. Zaoszczędzisz też mnóstwo pieniędzy. Jedzenie będzie ci lepiej smakowało, staniesz się bardziej atrakcyjny dla płci przeciwnej.
Oczywiście są i minusy: możesz przybrać trochę na wadze, czekają cię ciężkie chwile podczas pierwszych tygodni abstynencji. Jeśli jednak rzetelnie przeprowadzisz rachunek zysków i strat z pewnością przekonasz się, że rzucenie palenia przyniesie więcej korzyści.