Poziom cukru we krwi - ile o nim wiesz?
Wahania poziomu cukru we krwi mogą być przyczyną wielu schorzeń. Najbardziej znaną chorobą metaboliczną związaną z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi jest cukrzyca. Jednak zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru we krwi może być również objawem innych schorzeń. Co to jest hiperglikemia lub hipoglikemia? Co ma wpływ na poziom glukozy we krwi oraz w jaki sposób można ją kontrolować? Rozwiąż test i przekonaj się, ile wiesz o poziomie cukru we krwi.
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Węglowodany, w tym cukry, dostarczają naszemu organizmowi energii w postaci glukozy. Uwalniana podczas trawienia glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania pracy mózgu, mięśni i układu nerwowego. Mózg do prawidłowej pracy potrzebuje około 130 g glukozy dziennie.
Stężenie poziomu glukozy we krwi powinno być mniej więcej na stałym poziomie. Wszelkie jego wahania mogą świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach. Nieprawidłowa glikemia może być także jednym z sygnałów nieodpowiedniej diety i prowadzenia niezdrowego stylu życia.
Podstawowym badaniem pozwalającym na ocenienie poziomu cukru we krwi jest badanie glukozy na czczo. To rutynowe badanie powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku.
Porady eksperta