Czy to niedobór fosforu? Sprawdź, czy masz te objawy

Niedobór fosforu w organizmie, zwany hipofosfatemią, to bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są objawy niedoboru fosforu? Sprawdź, czy możesz je mieć.

Czy to niedobór fosforu? Sprawdź, czy masz te objawy
Autor: Getty Images
Zapotrzebowanie na witaminy i minerały

Niedobór fosforu oznacza stan, w którym jego stężenie w surowicy krwi spada poniżej 2,5 mg/dl (0,8 mmol/l). Fosfor, wraz z wapniem, stanowi główny składnik kości.

Największa ilość fosforu magazynowana jest właśnie w kościach, a jego mniejsze ilości występują w mięśniach i innych tkankach. Fosfor odgrywa również dużą rolę w metabolizmie glukozy i regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej. Bierze także udział w budowie błon komórkowych.

Główną przyczyną niedoboru fosforu jest niedożywienie. Jest to związane przede wszystkim w stosowaniu diety ubogiej w białko lub żywieniem pozajelitowym. Do innych przyczyn niedoboru fosforu można zaliczyć m.in. przyjmowanie leków wiążących fosforany w przewodzie pokarmowym, leczenie kwasicy ketonowej, nowotwory, zasadowicę oddechową, krzywicę hipofosfatemiczną czy zespół głodnych kości.

Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy możesz mieć objawy niedoboru fosforu.

Czy to niedobór fosforu?

Pytanie 1 z 9
Czy twoje mięśnie stały się bardziej osłabione niż zwykle?