To zwykłe zmęczenie czy już wypalenie zawodowe? Rozwiąż test i się przekonaj
Czujesz zmęczenie i rozdrażnienie, ale nie potrafisz wypocząć i oderwać się myślami od problemów w pracy? To oznaki wypalenia zawodowego - ostatniego stadium przewlekłego stresu w pracy. Zastanów się, czy w ciągu ostatniego roku zmieniło się coś w twoim życiu?
Czy grozi ci wypalenie zawodowe? Jeśli praca zaczyna cię coraz bardziej męczyć i czujesz zniechęcenie, to pierwsze sygnały, że to wypalenie zawodowe.
Jest ono spowodowane długotrwałym stresem w pracy. Nadmiar obowiązków w pracy, szybkie tempo pracy, złe relacje z szefem - to czynniki które mogą przyczynić się do wypalenia zawodowego.
Na wypalenie zawodowe narażone są osoby w każdym wieku i każda grupa zawodowa, jednak z badań wynika, że często występuje ono u osób, które pracują z innymi ludźmi, niosą im pomoc, np. lekarz, pielęgniarka, nauczyciel.
Początkowo pojawia się uczucie zmęczenia i rozczarowania pracą, jej wynikami. Pojawiają się frustracja, gniew, uczucie bezsilności. Następnie dochodzi do zdystansowania się do innych osób z pracy (bądź pacjentów, klientów). Ostatnim etapem wypalenia zawodowego jest negatywne ocenianie własnej pracy, brak kontroli, utrata poczucia sensu pracy.
Jeśli wynik testu okaże się pozytywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że grozi ci wypalenie zawodowe. W takiej sytuacji należy przede wszystkim z kimś o tym porozmawiać - z kimś bliskim, z przyjaciółmi. W zaawansowanym stadium wypalenia zawodowego konieczna jest pomoc psychologia i terapia.
Porady eksperta