Czy cierpisz na syndrom oszusta? Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź [TEST]
Syndrom oszusta jest przede wszystkim wynikiem lęku i neurotyzmu i jest związany z poczuciem bycia niewystarczająco dobrym. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy wykazujemy cechy typowe dla syndromu oszusta jest Skala IP Clance. Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy ten problem cię dotyczy.
Zjawisko oszusta zostało po raz pierwszy opisane w 1978 roku przez psychologów amerykańskich Pauline Clance i Suzanne Imes.
Syndrom oszusta ma wiele wspólnego z perfekcjonizmem. Perfekcjonista zawsze chce wykonać swoją pracę jak najlepiej, często też jest wobec siebie bardzo krytyczny. Syndrom oszusta jednak jest związany z obniżeniem poczucia własnej wartości i zwątpieniemw w swoje walory. Ma to związek z deficytem akceptacji danej osoby. Mimo pochwał otrzymywanych przez inne osoby, jednostki z syndromem oszusta wciąż nie wierzą w swoją wartość lub jakość wykonanej pracy.
Osoby cierpiące na syndrom oszusta uważają, że każdy sukces jest wynikiem zewnętrznych okoliczności lub po prostu szczęścia i przypadku. Ci ludzie żyją w ciągłym strachu, że ich „oszustwo” zostanie ujawnione.
„Myślą, że wszystkie ich sukcesy nie są wynikiem ich umiejętności lub ciężkiej pracy, zamiast tego przypisują swoje sukcesy okolicznościom zewnętrznym, na przykład szczęściu i przypadkowi, lub wierzą, że ich wyniki są znacznie przeceniane przez innych. z drugiej strony są zawsze zinternalizowane w wyniku własnych niedociągnięć” - tłumaczy Kay Brauer z Instytutu Psychologii w MLU.
Duży wpływ na występowanie syndromu oszusta mają także zaburzenia lękowe i depresja. Zaburzenia te mogą potęgować odczuwanie zaniżenia swojej wartości, przez co człowiek skupia się na swoich kompleksach i negatywnych cechach. Wkutek tego większą uwagę przywiązuje do swych porażek i niepowodzeń i nie wierzy w możliwość osiągnięcia sukcesu, a jeśli takowy się pojawi, to przypisuje mu łudowi szczęścia.
„Zjawisko oszusta nie jest definiowane jako choroba psychiczna. Jednak osoby, które na nią cierpią, wykazują większą podatność na depresję” - podkreśla Bauer.
Jeśli zauważyłeś u siebie podatność na tego typu myślenie, koniecznie rozwiąż ten test. Pozwoli on zrozumieć, czy zwątpienie jest wynikiem jednorazych sytuacji, czy może jest przyczyną poważniejszego problemu.
Odpowiedz szczerze, które ze stwierdzeń na podstawe skai IP Clance są adekwatne do twojej sytuacji. Do wyboru masz odpowiedzi: zupełnie nieprawdziwe - kiedy sytuacja zupełnie cię nie dotyczy, rzadko - gdy takie sytuacje mają miejsce sporadycznie, czasami - gdy dane sytuacje pojawiają się częściej, często - gdy takie myśli bardzo często ci towarzyszą i zawsze - gdy dana sytuacja pojawia się za każdym razem.
Porady eksperta
Pamiętaj, że ten test jest tylko sugestią, a nie narzędziem diagnostycznym. Jeśli wynik testu sugeruje, że możesz potrzebować pomocy, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.