Choroba Leśniowskiego-Crohna - czy wiesz co to jest i jakie są objawy tego schorzenia?
W Polsce na nieswoiste zapalenia jelit cierpi blisko 50 tys. osób. Natomiast na samą chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje około 10-15 tys. osób. Eksperci uważają, że statystyki są zaniżone, a liczba osób zmagających się z tą chorobą jest znacznie wyższa. Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Rozwiąż test i sprawdź, ile o niej wiesz.
Chorobę Leśniowskiego-Crohna najczęściej diagnozuje się u ludzi młodych. Do zachorowania predysponuje płeć żeńska i wiek (między 15. a 26. rokiem życia).
Aktywność choroby objawia się ciągłym bólem brzucha i biegunką, która może przyczynić się do licznych niedoborów oraz wyniszczenia organizmu. Częstym powikłaniem jest również niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza.
Przyczyny rozwoju choroby Leśniowskiego-Crohna nie są jednoznaczne. Można do nich zaliczyć obciążenie genetyczne, nagłe spadki odporności, palenie papierosów oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Cierpisz na chorobę Leśniowskiego-Crohna? A może jesteś ciekaw stanu swojej wiedzy na temat tego schorzenia? Rozwiąż test i sprawdź!
Porady eksperta