Nystatyna - działanie, właściwości, wskazania do stosowania, dawkowanie nystatyny
Nystytyna to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, zaliczany do antybiotyków polienowych. Nystatyna została odkryta w 1950 r przez Elizabeth Lee Hazen oraz Rachel Fuller Brown. Po raz pierwszy wprowadzono ją na rynek w 1964r. Nystatyna wywiera szkodliwe działanie m.in. na grzyby z rodzaju Candida albicans. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i dostępny jest w formie granulatu do przygotowania zawiesiny doustnej, tabletek dojelitowych, tabletek dopochwowych.
Spis treści
- Nystatyna - właściwości i działanie
- Nystatyna - zastosowanie
- Nystatyna - skład
- Nystatyna - wskazania
- Nystatyna - przeciwskazania
- Nystatyna - dawkowanie
- Nystatyna - środki ostrożności
- Nystatyna - działania niepożądane
- Nystatyna - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
- Nystatyna - ciąża i karmienie piersią
- Nystatyna - przechowywanie leku
Nystatyna - właściwości i działanie
- Nystatyna działa na grzyby poprzez uszkodzenie ich błony komórkowej. Dochodzi do tego na skutek wiązania się nystatyny ze sterolami błony komórkowej grzybów (ergosterolem), w wyniku czego zachodzą zmiany ułożenia steroli i fosfolipidów błonowych, co prowadzi do zaburzenia funkcji ochronnej błony komórkowej grzyba.
- Nystatyna zmniejsza wychwyt glukozy poprzez zmianę przepuszczalności komórek, bez znaczącego wpływu na heksokinazę. Zarówno oddychanie endogenne, jak i metabolizm pośredni glukozy są przyspieszone i odwrócone od konstruktywnej asymilacji. Konsekwencją jest to, że komórki grzyba Candida szybko zużywają swoje rezerwy pokarmowe wbrew wyczerpanej podaży i nie są w stanie wykorzystać niedostępnego wysokoenergetycznego rezerwuaru metafosforanu do dalszego utrzymania.
- Zarówno wzrost, jak i namnażanie się komórek są hamowane. W błonie tworzą się pory oraz kanaliki, przez które wypływają na zewnątrz składniki komórki, doprowadza to do przerwania procesów metabolicznych i śmierci komórki.
Nystatyna - zastosowanie
Nystatyna znalazła zastosowanie jako środek grzybobójczy oraz grzybostatyczny.
Nystatyna działa na grzyby takie jak:
- Candida spp.
- Blastomyces dermatitidis
- Coccidioides immitis
- Cryptococcus neoformans
- Histoplasma capsulatum
- Aspergillus fumigatus
- Rhodotula spp.
Nystatyna - skład
Nystatyna zawiesina: substancją czynną leku jest nystatyna. 1 ml przygotowanej zawiesiny zawiera 100 000 j.m. nystatyny; substancje pomocnicze: propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, kwas benzoesowy, sodu cytrynian, pektyna, wanilina, sacharyna sodowa, sacharoza.
Nystatyna tabletki: substancją czynną leku jest nystatyna (100 000 j.m./ tabletkę); substancje pomocnicze: skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, etyloceluloza, magnezu stearynian.
Nystatyna - wskazania
Nystatynę zaleca się w leczeniu:
- grzybic pochwy
- grzybic sromu
- grzybic przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej, takich jak pleśniawki błon śluzowych dziąseł, języka, kandydoza jamy ustnej, kandydoza czerwieni wargowej i kandydoza przełyku.
- profilaktycznie u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów.
Nystatyna - przeciwskazania
Nystatyny nie należy stosować:
- w przypadku uczulenia na nystatynę
- w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik leku
- w przypadku gdy pacjent cierpi na grzybicę układową.
Nystatyna - dawkowanie
Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.
Nystatynę najczęściej stosuje się:
- poprzez pędzlowanie jamy ustnej
- doustnie
- dopochwowo.
Nystatyna - środki ostrożności
Nie powinno się stosować leku w leczeniu grzybic układowych. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek, ponieważ nystatyna może przeniknąć w niewielkich stężeniach do krwi.
Nystatyna - działania niepożądane
Do działań niepożądanych nystatyny należą m.in.:
- nudności
- wymioty
- biegunka
- reakcje alergiczne takie jak wysypka, pokrzywka
- zgłaszany bardzo rzadko zespół Stevensa-Johnsona (syndrom SJS).
Nystatyna - interakcje z innymi lekami oraz chorobami
W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować. Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.
Nystatyna - ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Nie ma danych klinicznych na temat tego czy nystatyna może wpływać szkodliwie na płód lub czy nystatyna ma zdolność przenikania do mleka matki.
Nystatyna - przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze od 2°C- 8°C, w oryginalnym opakowaniu oraz w miejscu nie nasłonecznionym. Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Porady eksperta