Nitrendypina - skład, działanie, zastosowanie, dawkowanie
Nitrendypina to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, który jest pochodnym dihydropirydyny. Znalazła ona zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego w łagodnym lub średnim nasileniu. Na co pomaga nitrendypina? Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po jej zastosowaniu? Sprawdź!
Spis treści
- Nitrendypina: co to?
- Nitrendypina: skład
- Nitrendypina: działanie
- Nitrendypina: zastosowanie
- Nitrendypina: wskazania
- Nitrendypina: przeciwwskazania
- Nitrendypina: dawkowanie
- Nitrendypina: środki ostrożności
- Nitrendypina: działania niepożądane
- Nitrendypina: interakcje z innymi lekami oraz chorobami
- Nitrendypina: ciąża i karmienie piersią
- Nitrendypina: przechowywanie leku
Nitrendypina: co to?
Nitrendypina to wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, który jest pochodnym dihydropirydyny. Lek został opatentowany w 1971 roku, a wprowadzony na rynek farmaceutyczny w 1985 roku. Należy do leków hipotensyjnych, czyli obniżających ciśnienie tętnicze krwi. Nitrendypina to antagonista wapnia stosowany w celu blokowania kanałów wapniowych. Pomaga zmniejszyć napięcie oraz rozszerzyć naczynia krwionośne. Jest dostępny na receptę w postaci tabletek doustnych.
Nitrendypina: skład
Tabletka (Nitresan 10 mg): substancją czynną jest nitrendypina. Substancje pomocnicze to:
- laktoza jednowodna,
- skrobia kukurydziana,
- celuloza mikrokrystaliczna,
- powidon K-25,
- sodu dokuzynian,
- stearynian magnezu.
Nitrendypina: działanie
Nitrendypina działa na wolne kanały wapniowe. Cząsteczka nitrendypiny przyłącza się do kanałów wapniowych w stanie inaktywacji, blokując tym samym napływ jonów wapnia do wnętrza komórki. Powoduje silne działanie na komórki mięśni gładkich w ścianie naczyń przy jednoczesnym znikomym wpływie na komórki miokardium. Lek zmniejsza opór naczyń krwionośnych oraz obniża ciśnienia tętnicze krwi.
Przeczytaj także: Ciśnienie tętnicze krwi - jakie jest prawidłowe ciśnienie i puls?
Nitrendypina: zastosowanie
Nitrendypina znalazła zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego w łagodnym lub średnim nasileniu.
Nitrendypina: wskazania
Zaleca się stosowanie leku w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych. Nitrendypina jest skutecznym środkiem przeciw nadciśnieniowym i różni się od innych blokerów kanału wapniowego tym, że nie zmniejsza współczynnika filtracji kłębuszkowej i jest łagodnie natriuretyczny (regulator gospodarki wodno – sodowej), a nie zatrzymuje sodu.
Nitrendypina: przeciwwskazania
Nie należy stosować nitrendypiny w przypadku uczulenia na nitrendypinę lub na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku. Nie można stosować leku jeśli u pacjenta stwierdzono niestabilną dusznicę bolesną, wstrząs kardiogenny, który się objawia bardzo słabo wyczuwalnym tętnem i niskim ciśnieniem tętniczym krwi, jeśli u pacjenta jest zwężona zastawka aorty lub wystąpił zawał serca w ciągu ostatnich 4 tygodni.
Nitrendypina: dawkowanie
Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.
Przeczytaj także: Jak czytać ulotki leków? [WYJAŚNIAMY]
Nitrendypina: środki ostrożności
W czasie stosowania nitrendypiny należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów zmagających się z zaburzeniami funkcji wątroby, gdyż działanie nitrendypiny może być nasilone w wyniku zmniejszenia efektywności metabolizmu substancji w wątrobie. Należy również zachować ostrożność u pacjentów z niewyrównaną niewydolnością serca. Sok grejpfrutowy wpływa hamująco na metabolizm nitrendypiny. Dlatego podczas leczenia nie zaleca się spożywania soku grejpfrutowego.
Nitrendypina: działania niepożądane
Nitrendypina może powodować przede wszystkim pojawienie się:
- bólu głowy,
- obrzęk kostek i nóg,
- napady dusznicy bolesnej (ból w klatce piersiowej),
- rozszerzenie naczyń,
- nasilenie napadów dławicy piersiowej,
- zaczerwienienie skóry twarzy,
- zmęczenie,
- przemijającą utratę świadomości (omdlenie),
- niepokój ruchowy,
- nieprawidłowe widzenie,
- obwodowe zawroty głowy,
- niskie ciśnienie tętnicze krwi,
- duszność,
- nudności,
- wymioty,
- ból brzucha,
- biegunka,
- zaparcia,
- potrzeba częstszego oddawania moczu (wielomocz),
- zwiększenie masy ciała,
- nadmierne pocenie się.
Nitrendypina: interakcje z innymi lekami oraz chorobami
W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie, lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować. Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych, z jakimi się zmagamy. Przeważnie stosowanie jednocześnie takich leków jak obniżających ciśnienie tętnicze krwi oraz leków moczopędnych (diuretyków) lub innych wpływa na działanie nitrendypiny.
Nitrendypina: ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania nitrendypiny u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Nitrendypina: przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu. Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Polecany artykuł: