ZAPALENIE PRZYZĘBIA - tego nie można lekceważyć
Jeśli dziąsła krwawią i są opuchnięte, to może być objaw parodontozy. Powoduje ją nieusuwany kamień nazębny, który zbiera się na zębach i stopniowo zaczyna tworzyć kieszonki między zębami a dziąsłami. Bakterie atakują kość i zaczyna się zapalenie przyzębia. Postępuje szybko i może spowodować utratę zębów.
Aby leczenie zapalenia przyzębia było skuteczne, skrupulatnie dbaj o higienę zębów i przestrzegaj wszelkich zaleceń lekarza.
Zapalenie przyzębia atakuje dziąsła
Jeśli zaniedbasz leczenie stanu zapalnego, przenosi się on z dziąsła na przyległą kość. Ten etap choroby określa się jako zapalenie przyzębia. Łatwo je rozpoznać: między zębami pojawiają się szczeliny, których dotąd nie było. Ząb wydaje się dłuższy, ponieważ dziąsła obkurczają się, aż staje się widoczna część korzenia. Dziąsła są spuchnięte, zaczerwienione, mogą krwawić. Po pewnym czasie z powodu ubytku kości następuje rozchwianie zęba.
Zapalenie przyzębia trzeba leczyć
Kiedy stan zapalny dziąseł zaczyna rozprzestrzeniać się na kość, mamy do czynienia z parodontozą, zwaną również przyzębicą. Ta choroba najczęściej pojawia się ok. 30. roku życia. Cierpi na nią ponad 10 proc. ludzi na świecie. Konsekwencje są poważne. Przy parodontozie może bowiem dojść do zaniku kości otaczającej ząb. Powstaje wtedy tzw. kieszonka, w której gromadzą się większe ilości złogów nazębnych. Obecne w nich toksyny stopniowo niszczą przylegającą kość. Ząb otoczony taką „zanikającą” kością łatwo jest stracić. Na tym etapie choroba postępuje w błyskawicznym tempie! Taki stan dziąseł wymaga już zaawansowanego leczenia, m.in. odtwarzania ubytków w kości za pomocą specjalnych materiałów zawierających białka hydrofobowe.Obecnie najczęściej stosowane są preparaty na bazie białek uzyskiwanych z zawiązków zębów świńskich.
Niewielki stan zapalny można łagodzić płukankami o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, przeciwbakteryjnym. Mogą to być zarówno gotowe preparaty, jak i samodzielnie przygotowane napary z rumianku, szałwii, kłącza pięciornika (zamykają naczynia krwionośne).
Zaniedbana parodontoza zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, gdyż w trakcie każdego stanu zapalnego wydzielane są substancje, które zagęszczają krew, a to przyśpiesza powstanie zatorów i wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie serca. Najnowsze badania wykazują też, że choroby przyzębia mogą podnosić ryzyko nowotworów.
Z zapaleniem przyzębia do sanatorium
W niektórych sanatoriach, m.in. w Ciechocinku, Świnoujściu, Busku Zdroju, stosowane są specjalne solankowe natryski pod ciśnieniem kierowane na dziąsła. Solanka dokładnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe. Strumień wody powoduje ich spłycenie. Po zabiegu dziąsła stają się mocniejsze, a zęby są bardziej stabilne.
Jak prawidłowo pielęgnować dziąsła?
- Czyść zęby co najmniej 2 razy dziennie miękką szczoteczką, nie rezygnuj z tego, nawet jeśli krwawią!
- Minimum raz dziennie używaj nici dentystycznej. Do większych przestrzeni między zębami stosuj specjalne szczoteczki – wyciorki.
- Używaj past zawierających w składzie substancje przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne.
- Po każdym umyciu zębów stosuj płyny do płukania jamy ustnej.
- Rano i wieczorem po umyciu zębów możesz wcierać w dziąsła specjalny leczniczy żel zawierający w swoim składzie m.in. koenzym Q10.
- Do codziennego menu wprowadź warzywa i owoce zawierające witaminę A, C i koenzym Q10.
- Zgłaszaj się co pół roku do stomatologa, który usunie kamień, by zapobiec stanom zapalnym, wymieni nieszczelne plomby, protetyczne mosty i korony, jeśli mogłyby powodować podrażnienia dziąseł.
Więcej: Jak mieć zdrowe dziąsła?
miesięcznik "Zdrowie"