WADY ZGRYZU: zawsze warto wyprostować zęby
Ortodoncja stała się jedną z najpopularniejszych i mocno rozwijających się dziedzin stomatologii. Nowoczesne metody leczenia wad zgryzu pozwalają na pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach chorobowych.
W zakres ortodoncji wchodzą: kontrola rozwoju uzębienia i twarzy oraz korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów i kości twarzowej czaszki. Poza poprawą wyglądu i samopoczucia, skutecznie przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy, poprawia wymowę oraz ułatwia higienę jamy ustnej. Likwiduje też dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych.
Z dr Emmą Kiworkową –Rączkowską, ortodontą i właścicielką kliniki Villa Nova Dental Clinic rozmawia Lidia Drabarek.
Jakie są główne przyczyny powstawania wad zgryzu?
» Dr Emma Kiworkowa-Raczkowska: Są różnorodne ale najliczniejszą grupę stanowią wady zgryzu, które powstają w pierwszych latach życia dziecka. Do czynników prowadzących do nieprawidłowego ustawienia zębów należą: używanie źle dobranych smoczków, oddychanie przez usta, ssanie kciuka lub wargi oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych, spowodowana m.in. urazami i próchnicą.
Kiedy i jak zapobiegać powstawaniu wad zgryzu?
» E.K-R: Tak naprawdę należy zająć się od pierwszych dni życia dziecka. Ważne jest zwrócenie uwagi na: sposób i czas karmienia dziecka, stosowanie odpowiednich smoczków, wczesne wprowadzenie karmienia dziecka łyżeczką, przyzwyczajanie dziecka do gryzienia i żucia twardych pokarmów. Trudnym i ważnym oraz wymagającym wielkiej cierpliwości od rodziców jest niedopuszczenie do powstawania złych nawyków (np. ssanie palców, warg, gryzienie przedmiotów itp.).
Kiedy należy się zgłosić z dzieckiem do ortodonty i czy wiek ma znaczenie w leczeniu ortodontycznym?
» E.K-R: Jak najwcześniej tzn. około 3 roku życia. Leczenie ortodontyczne dzieci jest konieczne, ponieważ wady zgryzu cechuje to, że nie cofają się same, przeciwnie wraz ze wzrostem dziecka pogłębiają się. Leczenie u dzieci jest szybsze niż u dorosłych, a rozpoczęte odpowiednio wcześnie niejednokrotnie pozwala na unikniecie usuwania zębów stałych z powodu wskazań ortodontycznych i zapobiega powikłaniom wad zgryzu. Dodam, że wiek nie stanowi bariery w leczeniu ortodontycznym. Leczenie można rozpocząć w każdym wieku dobierając odpowiednia metodę. W wielu przypadkach u osób dorosłych rozpoczęcie leczenia wiąże się z warunkami estetycznymi.
W klinice Villa Nova stosujecie wiele znanych na świecie metod leczenia wad zgryzu…
» E.K-R: Staramy się, aby każdy zgłaszający się pacjent miał wybór. Dotyczy to zarówno wybrania najlepszej indywidualnej metody leczenia jak i dobrania jej do możliwości finansowych pacjenta. Stosujemy aparaty na zęby stałe i ruchome. Już na pierwszej konsultacji ortodontycznej diagnozujemy rodzaj wady. Następnym etapem jest przygotowanie planu leczenia, a następnie etapami zastosowanie go u pacjenta. Współczesna ortodoncja pozwala na minimalizowanie czasu leczenia oraz przeprowadzenie go tak, aby nie było widoczne dla innych. Ma to szczególne znaczenie dla pacjentów pracujących intensywnie zawodowo oraz osób publicznych.