Szczoteczka zwykła czy soniczna? Czy zwykła szczoteczka zadba o nasze zęby?
Zwykłe szczoteczki do zębów, profesjonalnie nazywane szczoteczkami manualnymi towarzyszą nam od dziecka. Przez lata większość z nas z ich pomocą dbała o higienę jamy ustnej i robiła to z mniejszym lub większym sukcesem. Dziś, w XXI wieku mamy jednak do wyboru nowoczesne szczoteczki i wiele osób zadaje sobie pytanie: szczoteczka zwykła czy soniczna?
Spis treści
- Historia szczoteczki manualnej
- Wady i zalety szczoteczek tradycyjnych
- Szczoteczka zwykła czy soniczna? Jakie są jeszcze alternatywy dla szczoteczek manualnych?
- Jak działa technologia soniczna i jakie rezultaty czyszczenia oferuje?
- Jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną?
- Jakie funkcje powinny się znaleźć w naszej szczoteczce sonicznej?
Historia szczoteczki manualnej
Zastanawialiście się kiedyś, jak dawniej dbano o higienę jamy ustnej? Zanim pojawiła się szczoteczka do zębów ludzie próbowali czyścić zęby na inne sposoby – żując patyki lub stosując samodzielnie wykonane wykałaczki. Już Hipokrates, nazywany ojcem medycyny, wyraźnie zachęcał do dbania o higienę jamy ustnej chociażby przez czyszczenie zębów kulkami nasączonymi miodem. Dziś już wiemy, że to niekoniecznie dobry pomysł. Dlatego wahając się: szczoteczka zwykła czy soniczna, warto mieć na uwadze to, jak zmieniało się podejście do higieny. To co tradycyjne, nie zawsze jest lepsze.
Pierwsze szczoteczki manualne powstały już w 1498 r. Pierwsza szczoteczka produkowana na szeroką skalę została wynaleziona przez Williama Addisa z Anglii (1780), natomiast w 1840 roku szczoteczki produkowano już między innymi w Japonii, Francji czy Niemczech.
Jednak to okolice II wojny światowej wiele zmieniły w zwyczajach ludzi – wtedy to żołnierze amerykańscy mieli obowiązek codziennego czyszczenia zębów. I tak już zostało – codzienne mycie zębów pomaga odpowiednio o nie zadbać i eliminuje ryzyko rozwoju wielu chorób.
Wady i zalety szczoteczek tradycyjnych
Jak każde rozwiązanie, szczoteczki tradycyjne, manualne, mają swoje wady i zalety. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, czy lepsza będzie szczoteczka zwykła czy soniczna, najlepiej spisać je sobie i dokładnie się im przyjrzeć.
Zalety szczoteczki manualnej:
- Niskie ceny – najprostsze modele kosztują zaledwie kilka złotych, a markowe i nowoczesne kilkanaście. Bez względu na wybór, jest to niewielki wydatek.
- Dostępność – tradycyjną szczoteczkę można nabyć wszędzie: w drogerii, na lotnisku, w kiosku, w markecie, w sklepiku osiedlowym.
- Możliwość ekologicznego wyboru, jeśli sięgamy po szczoteczki bambusowe.
Wady:
- Dużo słabsze efekty czyszczenia niż nowocześniejsze rozwiązania na rynku – nie da się wprowadzić szczoteczki w taki ruch, w jaki wprowadzi ją technologia soniczna.
- Brak specjalizacji (programów czyszczenia).
- Brak zaawansowanych funkcjonalności, takich jak czujnik nacisku, timer czy możliwość monitorowania mycia zębów.
Szczoteczka zwykła czy soniczna? Jakie są jeszcze alternatywy dla szczoteczek manualnych?
Dla szczoteczki manualnej istnieją dwie alternatywy: szczoteczka soniczna i elektryczna.
Szczoteczki soniczne oraz te elektryczne z okrągłą główką obie czyszczą zęby skuteczniej niż zwykła, najprostsza szczoteczka. Osiągają lepsze rezultaty podczas mycia zębów, są łatwiejsze w użyciu, i nie wymagają dodatkowych ruchów ręką, co pozwala uniknąć stosowania nieprawidłowej techniki mycia zębów. A czym się od siebie różnią?
- elektryczna z okrągłą główką – modele z dwoma ruchami wykonują do 10,5 tysięcy oscylacyjno-rotacyjnych ruchów na minutę, a modele z trzema ruchami wykonują dodatkowo 48 tysięcy ruchów pulsacyjnych.
- soniczna – to bardzo nowoczesny rodzaj szczoteczki oraz zastosowanej technologii czyszczenia. Jej główka kształtem przypomina szczoteczkę manualną, do której jesteśmy przyzwyczajeni od dziecka. Najlepsze szczoteczka soniczne wykonuje nawet 62 tys. ruchów na minutę.
Jak działa technologia soniczna i jakie rezultaty czyszczenia oferuje?
Czym więc właściwie różni się szczoteczka soniczna od rozwiązań, które znamy od dłuższego czasu? Technologia soniczna to połączenie wysokiej częstotliwości drgań, które są emitowane przez fale dźwiękowe, oraz szerokiego zakresu ruchu włosia. W zależności od producenta szczoteczki sonicznej, ten ruch włosia może być wymiatający (lewo-prawo), lub wymiatająco-pulsacyjny (lewo-prawo oraz góra-dół). To co dodatkowo wpływa na rezultaty czyszczenia szczoteczki sonicznej, to gęstość, jakość i rozłożenie włosia na główce, które również są zależne od producenta.
Aby opisać rezultaty czyszczenia oferowane przez szczoteczki soniczne, co może pomóc w wyborze: szczoteczka zwykła czy soniczna, posłużymy się przykładem Philips Sonicare. To dlatego, że efekty czyszczenia różnią się pomiędzy markami szczoteczek, więc i oczekiwane rezultaty mogą być różne. W porównaniu do mycia zębów szczoteczką manualną, Philips Sonicare usuwa do 10 razy więcej płytki bakteryjnej, także w miejscach trudno dostępnych[1] i poprawia zdrowie dziąseł w 2 tygodnie[2]. Szczoteczki Philips Sonicare wykorzystują zaawansowanąą technologię soniczną Philips, która rozwijana jest od ponad 20 lat.
Szczoteczki Philips Sonicare dają też możliwość kontroli nacisku włosia szczoteczki na zęby i dziąsła. To bardzo ważne, żeby nie robić tego zbyt mocno. Czasem wydaje nam się, że im mocniej przyciśniemy, tym lepsze rezultaty będziemy mieć, ale to bardzo mylne. W przypadku zaawansowanych szczoteczek sonicznych od renomowanych producentów wystarczy przyłożyć szczoteczkę do linii zębów i dziąseł.
Jak wybrać dobrą szczoteczkę soniczną?
Pomimo, iż technologia soniczna jest z nami stosunkowo od niedawna, na rynku jest już wielu producentów takich szczoteczek. Każdy z nich oferuje kilka modeli, które mogą znacząco różnić się od siebie ceną, jakością i możliwościami. Jeśli już więc odpowiedziałeś sobie na pytanie: szczoteczka zwykła czy soniczna, czas zadać kolejne: jaka szczoteczka soniczna?
Bardzo ważne, żebyśmy pamiętali, iż szczoteczki soniczne, pomimo wykorzystywania pozornie podobnej technologii, różnią się osiąganymi efektami czyszczenia. Przy wyborze nie sugeruj się więc niską ceną. Szczoteczka soniczna jest inwestycją na długie lata, więc warto zapłacić za nią nieco więcej, żeby móc korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje współczesna technologia. Dobrze też pamiętać, że odpowiednia higiena jamy ustnej i dbałość o dziąsła, pozwalają zaoszczędzić w przyszłości pieniądze, ponieważ dzięki lepszej profilaktyce, z dużym prawdopodobieństwem rzadziej będziemy odwiedzać gabinety dentystyczne.
Sprawdź, jakie efekty czyszczenia obiecuje producent oraz czy te rezultaty są potwierdzone badaniami klinicznymi – niektórzy producenci składają niestety obietnice, za którymi nie kryje się zbyt wiele. Wieloletnie doświadczenie producenta w produkcji urządzeń sonicznych oraz poparcie instytucji stomatologicznej również są ważnym wskaźnikiem jakości oferowanego sprzętu.
Istotne są również możliwości szczoteczki i szybkość wykonywanych przez nią ruchów. Zwróć uwagę na programy, jakie oferuje producent szczoteczki.
Jakie funkcje powinny się znaleźć w naszej szczoteczce sonicznej?
Do pewnego stopnia jest to kwestia indywidualna, ponieważ każdy ma swoje specyficzne potrzeby wynikające z wieku, stanu zdrowia a także priorytetów. Nie każdemu zależy na białych zębach, ale już wszyscy chcemy mieć zdrowe dziąsła i uniknąć próchnicy. Tutaj musimy skupić się na efektach czyszczenia, które oferuje producent szczoteczki sonicznej, oraz na wiarygodności producenta właśnie. Jak już mamy wybranego producenta szczoteczki, musimy też wybrać konkretny model. A te różnią się funkcjami oraz oczywiście ceną. Mamy nadzieję, że poniższy opis pozwoli Wam zdecydować, czego najbardziej potrzebujecie.
- liczba programów czyszczenia – im więcej, tym bardziej specjalistyczna jest nasza szczoteczka. A większa specjalizacja, to lepsze i bardziej satysfakcjonujące efekty!
- liczba poziomów intensywności – możliwość regulacji intensywności czyszczenia szczególnie przydaje się po zabiegach stomatologicznych, w przypadku wrażliwych zębów i dziąseł lub aparatu ortodontycznego. To także istotne, jeśli szukamy szczoteczki dla najmłodszych, którzy dopiero uczą się nią posługiwać. Niektórzy producenci mają dedykowane szczoteczki soniczne dla najmłodszych.
- czujnik siły nacisku - poinformuje, jeśli dociskamy szczoteczkę zbyt mocno. Tym samym wspiera naszą technikę szczotkowania i z jednej strony pozwala na dokładne usunięcie płytki bakteryjnej, a z drugiej strony chroni nas przed zniszczeniem szkliwa.
- zaawansowany timer – taki, który nie tylko odmierza zalecane przez dentystów dwie minuty mycia zębów, ale jednocześnie dzieli ten czas na cykle 20 lub 30 sekundowe. To pozwoli dobrze kontrolować czas, jaki poświęcamy na mycie poszczególnych partii zębów. Zwłaszcza wieczorem, będąc zmęczonym, łatwo się zagapić i zbyt mało czasu poświęcić na mycie części zębów, chociaż łączny czas szczotkowania się zgadza.
- czujnik zużycia końcówki - dzięki temu szczoteczka sama powiadomi nas, kiedy przyjdzie czas, aby ją wymienić. Regularna wymiana końcówki co trzy miesiące jest kluczowa dla utrzymania efektów czyszczenia i prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej – a przecież tak łatwo zapomnieć, kiedy wymieniliśmy ją ostatnim razem.
Jak widać, w rozważaniach „szczoteczka zwykła czy soniczna” większość argumentów przemawia za tą drugą. Właściwie szczoteczka manualna jedynie ma niższą cenę, ale z drugiej strony, zakup szczoteczki sonicznej jest jednorazowym wydatkiem, który pomoże nam oszczędzić w przyszłości. Inwestycja w dobrą szczoteczkę soniczną to lepsza profilaktyka, a więc lepsza ochrona przed kłopotami z zębami lub dziąsłami.