Masz nieświeży oddech? Wypróbuj sposoby na ŚWIEŻY ODDECH
Zastanawiasz się, czy masz nieświeży oddech? Zrób test: przestrzenie między zębami wyczyść nicią dentystyczną i powąchaj ją – taką woń ma twój oddech. Jeśli jest niemiła, zwykle możesz to łatwo zmienić. Oto sposoby na nieświeży oddech.
Nieświeży oddech potrafi dosłownie i w przenośni obrzydzić życie. Skuteczne sposoby na nieświeży oddech to jedno, ale równie ważne jest zdiagnozowanie przyczyny jego pojawienia się i podjęcie odpowiednich kroków w kierunku jej likwidacji.
Nieświeży oddech? Uważaj na menu
Jeśli uwielbiasz dania z cebulą i czosnkiem, nie dziw się, że twój oddech nie zachęca do pocałunków. Warzywa cebulowe zawierają olejek eteryczny (allicynę), który ma lecznicze działanie, ale także specyficzny zapach. I nie pomoże szczotkowanie zębów czy guma do żucia, bo allicyna z przewodu pokarmowego z krwią dostaje się do pęcherzyków płucnych i uwalnia się wraz z oddechem oraz przez skórę. Dlatego zapach cebuli i czosnku wyczuwany jest jeszcze wiele godzin po zjedzeniu. Lepiej więc zrezygnuj z nich przed pójściem do pracy czy na randkę. A jeśli już się to zdarzy, sięgnij po specjalne tabletki (np. Fresh Natura, Wyciąg z pietruszki), które neutralizują cząstki zapachowe w żołądku, dzięki czemu nie pojawiają się one w oddechu i pocie. Aby zachować świeży oddech, unikaj też ostrych przypraw.
Nieświeży oddech: różne przyczyny
Halitoza bywa objawem różnych schorzeń. Chore migdałki lub zatoki, zapalenie błony śluzowej nosa czy gardła to tylko niektóre z nich. Kolejne to schorzenia przewodu pokarmowego, m.in. choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, zespół złego wchłaniania, grzybica albo ostry nieżyt przewodu pokarmowego, uchyłki lub zwężenia przełyku, choroby wątroby, niedrożność jelit. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy chorobom płuc (jak np. grzybica, gruźlica, ropnie, guzy). Może też świadczyć o cukrzycy lub schorzeniach nerek. We wszystkich tych przypadkach wyleczenie choroby podstawowej sprawia, że odzyskujemy świeży oddech. Niekiedy halitoza wiąże się z przyjmowaniem leków, m.in. psychotropowych, przeciw nadciśnieniu, odwadniających. Bywa także konsekwencją silnego stresu. Nieraz występuje podczas miesiączki, menopauzy (wiąże się to z zaburzeniami równowagi hormonalnej). Pojawia się też na skutek diety odchudzającej (często łączy się to z odwodnieniem organizmu) oraz zaparć.
miesięcznik "Zdrowie"
Nieświeży oddech? Dbaj o zęby
Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust (halitozy) jest niedokładne mycie zębów, a także próchnica, kamień nazębny, choroby dziąseł i przyzębia, źle dopasowane protezy, nieszczelne korony czy mosty.
Dlatego walkę z przykrym oddechem rozpocznij od wizyty u dentysty. Niezbędna jest również staranna higiena jamy ustnej. Myj więc zęby minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku (jeśli nie masz takiej możliwości, po jedzeniu dokładnie wypłucz usta albo żuj bezcukrową gumę). Koniecznie czyść też język, bo znajdujące się w ustach bakterie produkują lotne związki siarki, które gromadzą się właśnie na jego powierzchni, a mycie zębów nie wystarczy, by je usunąć. Dlatego używaj szczoteczek do zębów z tarką do mycia języka (np. Colgate 360°, Aquafresh Extreme Clean Tooth&Tongue) lub tylko do języka (np. VeriFresh, Active Tongue Cleanser). Nićmi dentystycznymi i tzw. wyciorkami starannie czyść natomiast przestrzenie między zębami, bo tam chętnie zbierają się resztki jedzenia, powodując brzydki zapach. Stosuj także płukanki do ust, zwłaszcza wieczorem, które działają bakteriobójczo i zmniejszają osadzanie się płytki nazębnej (np. Listerine Cleanmint).
Nieświeży oddech? Popijaj wodę i ziółka
Zawsze miej przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej i popijaj kilka łyków od czasu do czasu (zwłaszcza jeśli przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach) – dzięki temu nawilżysz błony śluzowe i wypłuczesz bakterie z jamy ustnej. Możesz też pić ziołowe napary, np. z rumianku, szałwii, bo pomagają odświeżyć oddech, zwalczają drobnoustroje i regenerują błony śluzowe. Doskonale sprawdzą się zamiast herbaty, a także do płukania ust.
Nieświeży oddech? Ekspresowe odświeżenie
Jeśli potrzebujesz natychmiastowego odświeżenia, bez problemu znajdziesz w sklepach i aptekach coś na szybkie „polepszenie” oddechu. Możesz np. sięgnąć po tabletki z cynkiem organicznym. Neutralizują one zapach związków siarki, dzięki czemu pozwalają utrzymać świeży oddech nawet przez kilka godzin, a ponadto poprawiają przemianę materii. Skuteczne (ale tylko na kwadrans) jest również żucie miętowych lub eukaliptusowych gum – wybieraj te bez dodatku cukru, za to z zawartością ksylitolu, który działa antybakteryjnie i chroni zęby przed próchnicą (np. Xylitol, Orbit, Winterfresh). Warto mieć pod ręką także odświeżające pastylki (np. Fresh Top, Tic Tac) czy dropsy (np. Mentos, Halls) albo dezodorant do ust (np. Flo, Fresh Breath) – sprawdzą się zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach. Doraźnie pomocne jest żucie goździków, świeżej natki pietruszki, koperku, bazylii, mięty, a także nasion kopru włoskiego.
Porady eksperta