Jak mieć zdrowe DZIĄSŁA
Dbasz o zęby, ale czy pamiętasz o dziąsłach? Choroby dziąseł zaczynają się niepostrzeżenie i stanowią drugą po próchnicy przyczynę utraty zębów.
Zasadniczą rolę w procesach zapalnych toczących się w dziąśle spełnia płytka nazębna. Jest to miękki osad, który mocno przylega do powierzchni zębów już po kilku godzinach od ich umycia. Płytka gromadzi się nie tylko na zębach, ale też przenika do szczelin między nimi a dziąsłami. Łatwo ją wyczuć językiem.Jeśli w wyniku niewłaściwej higieny płytka nie zostaje całkowicie usunięta, szybko przekształca się w kamień nazębny, który jest powodem stanu zapalnego, krwawienia, obrzęku oraz bólu. Kamień jest widoczny jako brzydki osad. Gdy się pojawi, utrudnia należytą higienę. Na jego powierzchni powstaje nowa płytka. Obecne w niej bakterie powodują infekcję dziąseł i niszczą kość.
Kto najczęściej ma kłopoty z dziąsłami
Zapalenia dziąseł dotykają głównie tych, którzy niedostatecznie dbają o higienę jamy ustnej, chociaż skłonności do tych dolegliwości mogą być również genetyczne. Co ciekawe liczne badania kliniczne wykazały, że szybszy rozwój chorób dziąseł i przyzębia następuje u osób żyjących w stanie przewlekłego stresu czy depresji. Częściej dziąsła chorują także u tych z obniżoną odpornością. Jeszcze inną interesującą prawidłowość zaobserwowano u kobiet w wieku dojrzałym, kiedy podczas cyklu miesięcznego dochodzi do okresowych zmian w wydzielaniu estrogenu i progesteronu, następują także widoczne zmiany w dziąsłach.Często zaostrzenie procesu zapalnego obserwuje się u kobiet w trakcie owulacji, a także u ciężarnych, kiedy to pod wpływem burzy hormonów zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, a to z kolei jest główną przyczyną obrzęku dziąseł. W tym okresie dziąsła stają się mniej odporne na działanie bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Problemom z dziąsłami sprzyjają również wady zgryzu, niedokładnie założone plomby, źle dopasowane stałe uzupełnienia protetyczne (tj. korony, mosty), a nawet bruksizm (zgrzytanie zębami).
Staranne, regularne czyszczenie zębów uchroni dziąsła przed chorobami
W codziennej pielęgnacji chodzi o to, by nie dopuścić do powstania płytki. Z zębów można ją usunąć samodzielnie, ale nie da się tego zrobić, jeśli pojawi się poniżej granicy dziąseł. Podstawą higieny dziąseł i zębów jest ich staranne szczotkowanie najlepiej po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe, to chociaż 2 razy dziennie.
SzczoteczkaPrzy kłopotach z dziąsłami najlepsza jest miękka. Godne polecenia są elektryczne szczoteczki rotacyjne, które czyszcząc zęby, jednocześnie delikatnie masują dziąsła. Ważna jest technika szczotkowania chodzi o to, by nie drażnić dziąseł. Warto zastosować metodę roll, czyli „wymiatania” - szczoteczkę przesuwamy od dziąsła w stronę korony zęba.
Jest niezmiernie istotne, by przestrzegać czasu wymiany szczoteczki na nową. Należy to robić co 2 - 3 miesiące, gdyż zużyta szczoteczka staje się siedliskiem dodatkowych bakterii. By ich uniknąć, trzeba także dokładnie ją płukać po każdym użyciu. Główkę wolno przykrywać specjalnymi pokrowcami (są niekiedy dołączane do szczoteczek) tylko wtedy, gdy to konieczne np. w podróży.
Pasta Zalecana jest taka, która zawiera substancje działające przeciwzapalnie oraz zmniejszające obrzęk i ból. Ważne, żeby nie miała nadmiaru ściernych substancji. Gdy pojawią się problemy z dziąsłami, lepiej zrezygnować z past ze składnikami wybielającymi, ponieważ mogą one zwiększyć nadwrażliwość zębów.
Nić dentystyczna Tylko dzięki niej można dokładnie wyczyścić szczeliny międzyzębowe. Trzeba jej jednak używać regularnie, minimum raz dziennie. Kawałek (ok. 30 cm) nici należy nawinąć na palce obu dłoni i przesuwać w przestrzeniach międzyzębowych. Ważne, by przesuwać ją pionowo, a nie poziomo, aby nie uszkodzić dziąsła.
... i kontrolne wizyty w gabinecieCo najmniej raz na pół roku należy odwiedzić stomatologa, który sprawdzi stan nie tylko zębów, ale też dziąseł. W przypadku podejrzenia parodontozy skieruje do periodontologa (specjalizuje się w chorobach dziąseł i błony śluzowej).Stomatolog usunie kamień, nazębny, a jeśli uzna to za konieczne, wymieni stare wypełnienia. W razie potrzeby zleci wykonanie pantomogramu - zdjęcia rentgenowskiego wszystkich zębów. Pozwoli ono ocenić zmiany, których nie widać gołym okiem. A stopień zaawansowania choroby określi za pomocą instrumentu zwanego paradontometrem wykrywa chorobę znacznie wcześniej, niż pokaże ją zdjęcie RTG.