Zęby - leczenie bez bólu
Zęby trzeba leczyć. Nie tylko dlatego, że to poprawia wygląd. Chore zęby szkodzą sercu i innym ważnym organom. Dziś wizyta u stomatologa jest wolna od strachu, stresu i bólu. Gabinety dentystów są coraz ładniejsze i bardziej przyjazne. A leczenie łagodne, nawet bez znieczulenia.
Zęby trzeba skontrolować przynajmniej raz w roku. 43 proc. Polaków rezygnuje z wizyt u dentysty z powodu strachu – wynika z badań Dentysta.eu. Okazuje się jednak, że boimy się nie tylko bólu. Stresuje nas sam gabinet – jego zapach, wystrój i dźwięki. Dentyści jednak znaleźli na to sposób - sztukę. Dziś do gabinetu idziemy z zupełnie innym nastawieniem. Stomatologia zyskała bowiem nowe, bardziej przyjazne oblicze. Czy odpowiednio zaprojektowane wnętrze gabinetu stomatologicznego, może wpłynąć kojąco na nerwy pacjenta? Aż 37 proc. Polaków czuje się spokojniej u dentysty, jeśli w poczekalni gra muzyka. 30 proc. uspokajają wygodne fotele. Pozytywnie na skołatane nerwy pacjenta wpływa także przyjemny zapach, istotny dla 28 proc. Dla 15 proc. ważne są za to kolory ścian – wynika z badań przeprowadzonych przez portal Dentysta.eu. Dobry wystrój poczekalni ma znaczenie dla 20 proc.
U stomatologa jak galerii sztuki
Zniknął więc bez śladu charakterystyczny zapach gabinetu dentystycznego. Poczekalnie i gabinety przypominają wnętrza SPA. Albo... galerie sztuki. W katowickiem Dentim clinic stoi kuta w metalu rzeźba ukrywająca schody. Na niej umieszczono tekst z historii stomatologii. - Pacjent więc zamiast niecierpliwie czekać na zabieg, zajmuje się czytaniem XVIII wiecznego tekstu – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim clinic. Takie rozpraszacze stosuje także sopocka klinika Den Arte. Tam jednak zamiast rzeźb, na ścianach wiszą gigantyczne, czarno-białe zdjęcia, przedstawiające kobiece ciało. Sam gabinet przypomina natomiast bardziej nowojorską galerię w dzielnicy SOHO, niż zimne pomieszczenie medyczne. – Akty odciągają uwagę, rozpraszają pacjenta, są powodem do rozmów, bawią. Pacjent dzięki temu koncentruje się na czymś innym, niż zbliżający się zabieg, a tym samym relaksuje się, zapomina, że jest u dentysty - mówi dr Anna Ziemba, właścicielka Sopockiej Kliniki Stomatologicznej Den Arte. Sztuka odciąga także uwagę pacjentów SE+Studio Stomatologii Estetycznej w Krakowie. Tam w XIX wiecznej kamienicy, która swego czasu była inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego, na ścianach zamiast schematów budowy jamy ustnej, wiszą płótna znanych, krakowskich artystów. Kliniki stomatologiczne przypominaja więc miejsca relaksu i przyjemności. A nowe instrumenty diagnostyczne i lecznicze pozwalają na bardzo skuteczne ale łagodne leczenie.
Zęby pod tomografem
Każda wizyta kontrolna zaczyna się od obejrzenia zębów i oceny stanu ich zdrowia. Do niedawna lekarz wykorzystywał jedynie dobre oko i lusterko dentystyczne, dziś ma do dyspozycji znacznie więcej narzędzi. Można wykonać zdjęcie pantomograficzne, czyli panoramiczne całej szczęki. Widać wtedy dokładnie jej budowę i krzywyzny. Wykonuje sie również zdjęcia cefalometryczne, na których widać cały ukłąd twarzoczaszki wraz tkankami miękkimi, co jest niezbędne przed dopasowaniem aparatu ortodontycznego lub protezy. Radiowizjografia czyli połączenie USG z rentgenem pozwala dentyście na dokładne kontrolowanie przybiegu kanału zębowego, stopnia jego wypełnienia, gęstości kości, co znacznie ułatwia pracę i zaoszczędza czasu pacjentowi. - Oprócz badań takich jak pantomografia, cefalometria czy radiowizjografia oferujemy naszym pacjentom tomograf komputerowy 3D. To rewolucyjny postęp w obrazowaniu stomatologicznym, dzięki któremu otrzymujemy natychmiastową, trójwymiarową wizualizację kości – mówi stomatolog dr Agata Weksej z KCM Clinic. Tomograf komputerowy pozwala określić pozycję zębów, strukturę kości i może dokonywać dokładnych pomiarów. Pozwala to na szybkie zdiagnozowanie problemów i wybór optymalnej metody leczenia. Analiza obrazów trójwymiarowych zmniejsza również ryzyko powikłań w przypadku leczenia implantologicznego, chirurgicznego czy kanałowego.
Bezbolesne leczenie
Leczenie ubytków nie musi już kojarzyć się z borowaniem, które jest źródłem bólu. Nowe nieinwazyjne metody sprawiają, że leczy się zęby i poprawia ich wygląd skutecznie oraz bezboleśnie. - Dzięki ozonoterapii można wyleczyć wczesne ogniska próchnicowe i stany zapalne jamy ustnej. Zabieg polega na oczyszczeniu zęba i podaniu ozonu przez specjalną sondę. Ozonoterapia trwa kilkadziesiąt sekund i jest zupełnie bezbolesna – mówi dr Agata Weksej z KCM Clinic. Równie innowacyjną metodą jest leczenie zębów za pomocą piaskarki abrazyjnej. Zabieg abrazji powietrznej, bo tak brzmi jego nazwa, polega na eliminacji próchnicy oraz osadów przy użyciu strumienia powietrza wzbogaconego mikrodrobinkami tlenku glinu. Metoda ta jest również bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Można ją stosować u kobiet w ciąży i u dzieci.
Skuteczna profilaktyka
Najlepszą metodą utrzymania zdrowego i pięknego uśmiechu jest profilaktyka. Szczotkowanie zębów, stosowanie płynu do płukania i nici dentystycznych to podstawa codziennej higieny jamy ustnej. Niezbędne są wizyty kontrolne, podczas których stomatolog zdiagnozuje ewentualne ubytki i podejmie odpowiednie działania zapobiegające dalszemu rozwojowi choroby zębów. Warto korzystać z gabinetów stomatologicznych, które oferują swoim pacjentom korzystanie z metody fluorescencji. Badanie przeprowadzane jest za pomocą specjalnej kamery, którą wykonuje się zdjęcia uzębienia pacjenta. Jej ogromną zaletą jest bezinwazyjność (brak ingerencji w stan uzębienia) oraz dokładna informacja o stanie zdrowia zębów, w szczególności trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Na podstawie wykonanych zdjęć, zarówno lekarz, jak i pacjent otrzymuje natychmiastową informację o stanie demineralizacji zębów, stadium rozwoju próchnicy i jej zasięgu.
Bezpieczne wybielanie
Białe zęby nie muszą być już odległym marzeniem, a ich wybielanie ryzykownym zabiegiem. Współczesne metody wybielania gwarantują szybki, skuteczny i bezpieczny efekt białych zębów. - Obecnie największą popularnością cieszy się zabieg Beaming White z niebieskim światłem LED, gwarantujący natychmiastowe wybielenie zębów. Najpierw pacjent nakłada na zęby specjalny żel, który później jest aktywowany lampą LED, emitującą zimne, niebieskie światło. To bezpieczna metoda, która nie niszczy szkliwa i może być stosowana u osób z nadwrażliwością zębów - mówi stomatolog dr Agata Weksej z KCM Clinic. Alternatywą dla zabiegu w gabinecie jest możliwość wybielenia zębów w domu, dzięki specjalnym nakładkom. Wypełnione żelem nakładki nakłada się na zęby, np. na noc i z każdym dniem zęby stają się coraz bielsze. Ta metoda nie przynosi natychmiastowego efektu, ale dzięki niej możemy kontrolować proces wybielania i sami zdecydować kiedy je zakończyć.
Informacje z materiałów prasowych Dental Depot Wasio.
Porady eksperta