Co oznacza krew na szczoteczce do zębów? Przyczyny, skutki i leczenie
Krwawienie dziąseł to powszechna dolegliwość, która często bywa ignorowana. Nieleczona może jednak prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym utraty zębów. Co oznacza krew na szczoteczce do zębów i jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec dalszym komplikacjom? Dowiedz się, jakie są przyczyny krwawienia dziąseł i jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Krwawienie dziąseł groźniejsze niż myślisz
Choroby przyzębia to druga najczęstsza przyczyna utraty zębów. Jak w każdym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć, ale wielu pacjentów lekceważy pierwsze niepokojące objawy. I nie przeciwdziałają rozwojowi paradontozy, a wręcz przeciwnie. Skutki krwawienia dziąseł mogą być bardzo dotkliwe. Jak zahamować proces degeneracji dziąseł? Jakie są metody leczenia?
Krwawienie dziąseł - skutki i leczenie
Leczenie recesji dziąseł bywa dość bolesne. Najczęściej stosowane metody to pokrycie odsłoniętych szyjek zębowych materiałem kompozytowym. Można również chirurgicznie odbudować osunięte dziąsło lub wykonać przeszczep dziąsła za pomocą fragmentu tkanki pobranej z podniebienia, lub innego obszaru jamy ustnej.
Tkanka jest przyszywana specjalnymi nićmi stomatologicznymi. Przeprowadzone zabiegi wymagają potem kilku tygodni rekonwalescencji. Rejon poddany zabiegom chirurgicznym może być tkliwy i obolały przez jakiś czas.
To nie są jedyne skutki recesji dziąseł i paradontozy. Może dojść do przesunięć, a nawet utraty zębów, wskutek ich rozchwiania. Zauważono również związek obecności stanów zapalnych w jamie ustnej z rozwojem miażdżycy i innych chorób serca i układu krążenia.
Krwawienie dziąseł - zapobieganie
Jak zmniejszyć ryzyko chorób przyzębia? Po pierwsze – myć zęby, stosując właściwą szczoteczkę i odpowiednią technikę. Bez tego nietrudno o stan zapalny, opuchliznę dziąseł, ból i krwawienie. Poleca się mycie w kierunku od kieszonki do korony.
Optymalna jest miękka szczoteczka, która nie rani dziąseł. Stomatolodzy polecają również szczoteczki soniczne, które ułatwiają usuwanie osadu i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.
Te przestrzenie należy również czyścić nitką, dzięki czemu można usunąć bakterie z rowków dziąsłowych. Regularnie należy też odwiedzać gabinet stomatologiczny, celem usunięcia kamienia nazębnego. Nieusuwany kamień narasta, obniża linię dziąseł, powoduje warunki sprzyjające rozwojowi bakterii.
W profilaktyce chorób przyzębia duże znaczenie ma też rezygnacja z palenia tytoniu. Nie należy też zapominać o myciu języka i stosowaniu dobrze dobranych płukanek do ust. Odradza się te z alkoholem, które działają niekorzystnie na stan jamy ustnej.
Istotna w profilaktyce chorób przyzębia jest też właściwa dieta. Niektóre choroby, jak np. anemia, również mogą sprzyjać krwawieniu dziąseł. Ponadto czynniki sprzyjające to zmiany hormonalne, dlatego z tą dolegliwością częściej zmagają się kobiety w ciąży lub w trakcie miesiączki.