Wrażliwe dziąsła? Sprawdź, jak je chronić – delikatnie i skutecznie

2025-04-01 7:12 Materiał sponsorowany

Dziąsła to strażnicy Twojego uśmiechu – chronią i stabilizują zęby, są też barierą dla bakterii. A jednak ich prawidłowa higiena często bywa niedoceniana. Jak często dbasz o to, by dokładnie i delikatnie oczyścić tę okolicę? Zalegająca płytka bakteryjna, błędy w nitkowaniu, zbyt agresywne szczotkowanie… To wszystko może podrażniać i osłabiać Twoje dziąsła, zwłaszcza jeśli są wrażliwe i podatne na występowanie stanów zapalnych. Sprawdź, jak je chronić i pielęgnować – dzień po dniu!

kobieta z irygatorem
Autor: Philips International B.V.

Jak dbać o jamę ustną przy wrażliwych dziąsłach? 5 najważniejszych wskazówek

Czy wiesz, że również wzdłuż linii dziąseł może odkładać się płytka nazębna, co prowadzi do próchnicy i stanów zapalnych? Może również przekształcić się w kamień nazębny, który dodatkowo drażni dziąsła. Zdaniem specjalistów płytka nazębna zaczyna mineralizować się już po 3–4 dniach1.

Nawet jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe i skłonne do podrażnień, pomijanie ich w trakcie codziennej higieny to nie jest dobry pomysł. Zamiast tego dopasuj sposób pielęgnacji do swoich indywidualnych potrzeb. Jak to zrobić, by uniknąć krwawienia, obrzęku czy bólu?

1. Delikatnie i skutecznie oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe

W przestrzeniach międzyzębowych również zbierają się płytka bakteryjna i resztki jedzenia, które trudno usunąć podczas mycia szczoteczką. W trakcie codziennej higieny zadbaj więc także o ten obszar. Jeśli tradycyjna nić dentystyczna drażni Twoje dziąsła, postaw na łagodniejsze rozwiązanie – irygator, który czyści przestrzenie międzyzębowe delikatnie i skutecznie.

2. Postaw na miękką lub soniczną szczoteczkę do zębów

Delikatna szczoteczka do zębów – miękka lub soniczna – jest łagodna dla dziąseł. Pomoże Ci dokładnie usunąć płytkę nazębną i oczyścić zęby z resztek pokarmowych. Zbyt twarde włókna mogą z kolei podrażnić dziąsła, prowadząc np. do krwawienia.

3. Wykonuj delikatne ruchy szczoteczką 

Zamiast zbyt mocno dociskać szczoteczkę i wykonywać intensywne ruchy, myj swoje zęby w łagodny sposób – ruchem wymiatającym. Jeśli masz problem ze zbyt agresywnym szczotkowaniem, pomocna może być szczoteczka soniczna. Przykładowo Philips Sonicare Prestige 9900 z końcówką A3 Premium All-in-One zapewnia do 15 razy zdrowsze dziąsła2.

zestaw irygatorów philips
Autor: Philips International B.V.

4. Wybieraj łagodne płyny do płukania 

Unikaj płynów z alkoholem, który może podrażniać i przesuszać dziąsła. Uważaj również na intensywny mentol. Wybieraj łagodne i delikatne środki, które wspierają usuwanie bakterii z jamy ustnej bez nadmiernego przesuszania śluzówki.

5. Regularnie odwiedzaj stomatologa

Aby skontrolować stan jamy ustnej, systematycznie odwiedzaj gabinet stomatologa. Standardowo zaleca się minimum 2 wizyty w roku. Jeśli jednak Twoje dziąsła są wrażliwe i skłonne do krwawień czy stanów zapalnych, dentysta może zalecić jeszcze częstsze kontrole – to kwestia indywidualna. Aby usunąć kamień nazębny (także wzdłuż linii dziąseł), regularnie umawiaj się również na higienizację. 

Irygator zamiast nici dentystycznej. Kiedy to dobry wybór?

W trakcie nitkowania Twoje dziąsła zaczynają krwawić? Po użyciu nici dentystycznej czujesz dyskomfort? A może masz problem, aby bez podrażnień doczyścić wszystkie przestrzenie?

Nitka może podrażniać dziąsła, jeśli jest niewłaściwie dobrana (np. zbyt twarda czy za gruba). Nie bez znaczenia pozostaje też technika nitkowania: szarpanie, ciągnięcie czy inne zbyt intensywne ruchy mogą powodować uszkodzenia mechaniczne wrażliwych tkanek. U niektórych dziąsła są ponadto zbyt wrażliwe, by korzystać z klasycznej nici bez dyskomfortu.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł to jednak niezbędny element codziennej higieny. Jak to pogodzić? Wypróbuj irygator! To urządzenie może być dla Ciebie lepszą opcją, jeśli:

  • zmagasz się z nadwrażliwością dziąseł, 
  • masz skłonności do stanów zapalnych dziąseł,
  • Twoje dziąsła mają tendencję do podrażnień i krwawienia,
  • nić dentystyczna drażni Twoje dziąsła.

Jak działa irygator? 3 korzyści dla zdrowia uśmiechu

Irygator wykorzystuje moc wody pod ciśnieniem, by dokładnie usunąć resztki pokarmu i nagromadzoną płytkę bakteryjną. Czym wyróżniają się irygatory Philips Sonicare – rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne3? Dzięki nim:

  • dokładnie wyczyścisz przestrzenie międzyzębowe – irygator usuwa do 99% płytki nazębnej4,
  • oczyścisz okolicę wzdłuż linii dziąseł – technologia QuadStream zapewnia do 8 razy większy obszar czyszczenia5,
  • zadbasz o dziąsła – irygator jest delikatny dla dziąseł, a dodatkowo poprawia ich ukrwienie, co działa wzmacniająco.
zestaw philips
Autor: Philips International B.V.

Czy wiesz, że… 

„[…] stosowanie irygatora Philips Sonicare Power Flosser 7000 jako uzupełnienie szczotkowania zębów szczoteczką manualną wiązało się z największą redukcją stanu zapalnego dziąseł, krwawienia z dziąseł i ilości płytki nazębnej6”.

Wykazało to badanie w warunkach in vivo. Porównywało wpływ używania irygatora i szczoteczki manualnej, szczoteczki międzyzębowej i szczoteczki manualnej oraz samej szczoteczki manualnej – na przestrzeni 2 i 4 tygodni. 

Dokładnie oczyszczone zęby bez kompromisów

Jeśli masz wrażliwe dziąsła i nić dodatkowo je podrażnia, nadal możesz dbać o pełną higienę jamy ustnej. Irygator Philips Sonicare to delikatna i skuteczna opcja, która pomoże Ci usunąć płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo woda pod ciśnieniem poprawi ukrwienie dziąseł, wzmacniają je każdego dnia. To Twój sposób na perfekcyjną higienę bez kompromisów!

Partnerzy