Usunięcie zęba i co dalej? Implant, most czy ruchoma proteza zębowa?

2018-01-24 17:55

Usunięcie zęba bywa nieuniknione, ale ignorowanie powstałej luki może mieć poważne konsekwencje, których z czasem nie da się odwrócić! Dlatego jeszcze przed ekstrakcją warto zaplanować dalsze kroki. Jakie masz możliwości? Implant, most (czyli stała proteza) albo proteza ruchoma. Wybór rozwiązania zależy od stanu Twoich pozostałych zębów i... zasobności portfela.

Usunięcie zęba i co dalej? Implant, most czy ruchoma proteza zębowa?
Autor: Getty Images Usunięcie zęba i co dalej? Implant, most czy ruchoma proteza zębowa?

Spis treści

  1. Co po usunięciu zęba? Każdy ubytek trzeba uzupełnić
  2. Co po wyrwaniu zęba: implant
  3. Co po wyrwaniu zęba: most
  4. Co po wyrwaniu zęba: proteza ruchoma
  5. Jak postępować po ekstrakcji zęba?

Usunięcie choćby jednego zęba to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Dlatego lukę w uzębieniu trzeba jak najszybciej wypełnić. Sprawdź, jakie są metody.

Co po usunięciu zęba? Każdy ubytek trzeba uzupełnić

Utrata zębów pociąga za sobą poważne konsekwencje dla urody, ale co ważniejsze – dla zdrowia. Brak choćby jednego zęba ma ogromny wpływ na zgryz. Dzieje się tak dlatego, że układ stomatognatyczny (czyli kości, stawy, mięśnie w obrębie jamy ustnej i twarzy) jest stale dynamiczny.

Po ekstrakcji zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają. W przypadku usunięcia np. dolnego zęba górny zaczyna wysuwać się z zębodołu (razem z wyrostkiem kostnym), by zamknąć lukę po przeciwstawnym zębie (efekt Godona).

Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę, ulegają nadmiernym przeciążeniom i szybko się niszczą, a to w konsekwencji może doprowadzić do ich utraty. Następstwem braków w uzębieniu są też kłopoty z żuciem i rozdrabnianiem pokarmu, co z kolei zaburza pracę przewodu pokarmowego.

Złe ustawienie zębów może powodować również zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, a także być przyczyną m.in. bólu żuchwy, głowy czy ciągłego zmęczenia.

Czym wypełnić lukę po ekstrakcji zęba? Możliwości jest kilka. Wybór zależy od liczby braków w uzębieniu, stanu pozostałych zębów, a także zasobności portfela.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Co po wyrwaniu zęba: implant

Implant to sztuczny korzeń, na którym odbudowuje się utracony ząb. Ma postać tytanowej śrubki zatopionej w kość szczęki. Implant można wszczepić od razu po ekstrakcji albo 1-4 miesiące po niej. Nie warto tego odwlekać, gdyż po usunięciu zęba zanika kość, w której był osadzony, a to utrudnia implantację i wydłuża leczenie (konieczna jest rekonstrukcja kości).

Wszczepienie implantu jest obecnie najlepszą metodą odbudowy brakującego zęba. Sztuczny ząb zachowuje się tak samo jak naturalny, a dzięki bezpośredniemu przenoszeniu obciążeń na kości szczęk implanty zapobiegają zanikowi kości. Zaletą implantów jest też ich trwałość – mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

Co po wyrwaniu zęba: most

Most protetyczny – to stała proteza uzupełniająca brak jednego lub kilku zębów. Zbudowana jest z kilku złączonych ze sobą koron mocowanych na filarach, którymi są własne zęby (albo implanty) otaczające lukę. Założenie mostu porcelanowego jest możliwe, gdy zęby filarowe są w dobrym stanie. Oprócz mostu tradycyjnego jest też adhezyjny – na włóknie szklanym.

Sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe przy pojedynczych brakach. Nie wymaga szlifowania zębów. Niezależnie od zastosowanych materiałów mosty różnią się wyglądem od naturalnych zębów. Ponadto po pewnym czasie trzeba je wymienić.

Co po wyrwaniu zęba: proteza ruchoma

Ruchoma proteza zębowa to uzupełnienie wyjmowane. Stosuje się je przy braku kilku zębów lub całkowitym bezzębiu. Do protez ruchomych należą: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne.

Protezę trzeba codziennie wyjmować i czyścić. Co jakiś czas należy ją modyfikować, a zwykle co 5 lat zrobić nową. Problemem jest też zanik kości pod protezą, co utrudnia jej ustabilizowanie. W takim przypadku sprawdzi się wszczepienie implantów – już 2-4 wystarczą dla utrzymania protezy.

Ważne

Jak postępować po ekstrakcji zęba?

  • Przez 2 godziny nie wolno jeść ani pić.
  • Aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk, można przykładać do policzka zimne okłady.
  • Przez dobę nie wolno przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca po ekstrakcji, gdyż skrzep znajdujący się w zębodole jest jedynym opatrunkiem rany. Jeśli zostanie on wypłukany, może rozwinąć się tzw. suchy zębodół – miejscowy stan zapalny kości spowodowany niewłaściwym gojeniem się rany poekstrakcyjnej. Objawia się on silnym bólem, gorączką i ogólnym osłabieniem. Dolegliwości pojawiają się 2-3 dni po zabiegu.
  • Przez 2 dni należy unikać gorących dań i napojów, zastępując je chłodnymi. Nie wolno gryźć po wrażliwej stronie. Należy też powstrzymać się od palenia papierosów i picia alkoholu. Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny.
  • W razie konieczności można zażywać dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, z wyjątkiem aspiryny (rozrzedza krew).
  • Jeśli po 2-3 dniach wystąpi silny ból lub gorączka, należy pilnie zgłosić się do stomatologa.
Czy to niedobór fosforu?
Pytanie 1 z 9
Czy twoje mięśnie stały się bardziej osłabione niż zwykle?
Poradnik Zdrowie Google News