Twoje zęby mogą być wskazówką ryzyka tej choroby. Dotyka wielu starszych ludzi

2024-09-21 9:45

Osteoporoza została uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że może ona również powodować objawy w jamie ustnej. Eksperci twierdzą, że każdy powinien zwrócić uwagę na wszelkie nowe objawy.

Twoje zęby mogą być wskazówką ryzyka tej choroby. Dotyka wielu starszych ludzi
Autor: fot. Getty Images Twoje zęby mogą być wskazówką ryzyka tej choroby. Dotyka wielu starszych ludzi

Osteoporoza znana inaczej jako zrzeszotnienie kości, jest chorobą, w której przebiegu dochodzi o zaniku tkanki kostnej. W konsekwencji zwiększa się częstość występowania złamań.

Najwcześniejszymi i najczęstszymi są złamania kręgów. Wiele osób nie wie nawet, że choruje na to schorzenie, dopóki nie złamie żadnej kości. Okazuje się jednak, że stan zdrowia jamy ustnej może dostarczyć wskazówek na temat ryzyka wystąpienia tej choroby.

Osteoporoza a zęby. Czy te dwie rzeczy mogą się łączyć? 

Pomoże on rozpoznać sygnały ostrzegawcze choroby jeszcze zanim dojdzie do złamania kości.  Eunjung Jo, DDS, dentystka w Astor Smile Dental w Nowym Jorku w rozmowie z portalem Verywell powiedziała, że osteoporoza może wpływać na wyrostek zębodołowy. Jest to część szczęki, która odpowiada za podtrzymanie zębów.

Kiedy ten wyrostek zębodołowy traci na gęstości, nasze zęby mogą się poluzowywać lub nawet zacząć wypadać. 

Kiedy osteoporoza powoduje objawy w jamie ustnej, niezwykle ważne będzie skontaktowanie się ze specjalistą stomatologicznym i lekarzem. Pomogą oni nie tylko zdiagnozować, ale i leczyć choroby mięśni i kości. 

Eksperci podkreślają, że kiedy kość szczęki jest zaangażowana potrzebować będziemy dentysty lub chirurga stomatologicznego.

Poradnik Zdrowie: osteoporoza

Objawy osteoporozy w jamie ustnej. O tym warto pamiętać

Choć zęby nie są kośćmi osteoporoza może wpływać na nie na kilka sposobów. Po pierwsze, może ona osłabić kości szczęki i poluzować zęby. Niektórzy ludzie są bardziej podatni niż inni na powikłania osteoporozy związane z zębami. Eksperci podkreślają, że kobiety są trzy razy bardziej narażone na utratę zębów przez osteoporozę niż mężczyźni.

Niektórzy ludzie są bardziej podatni niż inni na powikłania osteoporozy związane z zębami, jak na przykład szczęka i dziąsła. Ekspertka powiedziała, że choroba może powodować, że szczęka będzie ciążka lub zdrętwiała, a kość może być widoczna.

Co więcej, osteoporoza może również powodować cofanie się dziąseł lub ich osłabienie. Mogą również zacząć boleć, stać się zainfekowane lub opuchnięte.

Bezpieczne nie są również osoby, które noszą protezy. Choroba ta może bowiem powodować, że będą one inaczej pasować lub będą wydawać się luźne. Niestety, niemożliwa to utrzymanie ich na miejscu.

Dlatego osoby w wieku 65 lat i starsze powinny poddać się badaniu gęstości kości. Jeśli chcemy zapobiec tej chorobie powinniśmy pamiętać o aktywności fizycznej, dobrze dobranej diecie (z dużą ilością wapnia), zrezygnować z palenia papierosów i dużego spożycia alkoholu.