Tak witamina D wpływa na zęby. Nieznane zastosowanie

2025-02-06 14:01

O tym, że kondycja zębów i dziąseł Polaków jest nie najlepsza, napisano już wiele. O tym, że można by temu zaradzić m.in. dzięki odpowiedniej diecie, wie mało kto. Implantolog dr n. med. Piotr Przybylski wyjaśnia, jak poszczególne witaminy działają na stan zębów i dziąseł, a także jak dieta może oddziaływać na uzębienie człowieka.

Tak witamina D wpływa na zęby. Nieznane zastosowanie znanej witaminy
Autor: GettyImages Tak witamina D wpływa na zęby. Nieznane zastosowanie znanej witaminy

Polacy nie dbają o zęby

Wielu Polaków nie myje zębów – alarmują specjaliści. Według statystyk to ok. 3,8 miliona osób. 800 tys. pogardza myciem zębów do tego stopnia, że nie mają nawet szczoteczki. Ale to niejedyne przyczyny problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

- Polacy wciąż nie są zbyt świadomi tego, jak wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej mogliby uniknąć dzięki odpowiednim witaminom.

  • Witamina D zapewnia twardość i odporność szkliwa. Chroni zęby przed próchnicą, utratą ich stabilności i paradontozą.
  • Witamina A pomaga w ochronie błon śluzowych, zębów i dziąseł przed uszkodzeniami, infekcjami i próchnicą.
  • Witamina K uczestniczy w procesach naprawczych dziąseł oraz kości szczęki.
  • C zapewnia zdrowie naczyń krwionośnych w dziąsłach i regenerację tkanek.
  • Do tego witaminy z grupy B redukują stany zapalne

– wyjaśnia dr n. med. Piotr Przybylski,autor publikacji branżowych, implantolog z kliniki Implant Medical w Gnieźnie.

Poradnik Zdrowie: Ewa miała 15 lat, kiedy zachorowała na mięsaka kości

Jak zadbać o zęby i dziąsła z pomocą diety

Zażywając różnego typu suplementy, rzadko (wcale?) myślimy o tym, jakie substancje oddziałują korzystnie na zęby. Zależy nam na ładnej skórze, zdrowych włosach, mocnych paznokciach... o zębach zapominamy, o dziąsłach – tym bardziej.

- Zęby i dziąsła wymagają regularnego dostarczania odpowiednich składników odżywczych, które wspierają ich strukturę, regenerację oraz ochronę. Ważną rolę odgrywają w tym witaminy. Nie tylko wspierają procesy mineralizacji zębów i regeneracji tkanek, ale także chronią je przed różnymi chorobami, takimi jak próchnica, paradontoza czy stany zapalne dziąseł - podkreśla dr n. med. Piotr Przybylski.

Niedobór kluczowych witamin może skutkować poważnymi problemami stomatologicznymi, o czym niezwykle rzadko się mówi

Witamina D dla zdrowia zębów i dziąseł

Jakie witaminy są kluczowe dla zdrowia zębów? Nie tylko osławiona witamina D, choć ma ona bardzo duże znaczenie dla mineralizacji szkliwa.

-Wspiera ona zdrowie kości szczęki i żuchwy, które stanowią podstawę dla stabilności zębów. Do tego redukuje stany zapalne w jamie ustnej, co chroni je przed chorobami przyzębia – komentuje dr n. med. Piotr Przybylski, dodając, że niedobór witaminy D może spowodować m.in. próchnicę, utratę stabilności zębów i paradontozę.

Witamina A dla zdrowia zębów i dziąseł

Z kolei witamina A, która przez wiele osób uważana jest za tzw. witaminę młodości – obok witaminy E i C – korzystnie wpływa na regenerację nabłonka w jamie ustnej, na regenerację dziąseł, produkcję śliny i co za tym idzie – właściwe nawilżenie jamy ustnej oraz sprzyja ochronie zębów oraz dziąseł przed infekcjami.

- Niedobór tej witaminy objawia się suchością jamy ustnej, przez którą rośnie ryzyko próchnicy i infekcji. Zwiększa się też podatność na uszkodzenia błon śluzowych, co prowadzi do powstawania ran i nadżerek – wyjaśnia dr n. med. Piotr Przybylski.

Witamina E i C dla zdrowia zębów i dziąseł

Również wspomniana witamina C jest bardzo ważna dla stanu tkanek miękkich w jamie ustnej. - Zdrowie dziąseł utrzymuje witamina C. Zapobiega ich krwawieniu i stanom zapalnym. Wspiera regenerację. Chroni ją również przed infekcjami. Zbyt mała ilość witaminy C prowadzi do krwawienia dziąseł i ich obrzęku. Może powodować szkorbut, który objawia się silnym osłabieniem dziąseł, ich cofnięciem i wypadaniem zębów. Jej niedobór osłabia też procesy regeneracyjne, co utrudnia gojenie się ran w jamie ustnej – komentuje dr n. med. Piotr Przybylski.

Jak podkreśla implantolog z kliniki Implant Medical w Gnieźnie, z kolei witamina E to silny przeciwutleniacz, który chroni tkanki jamy ustnej przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga regenerację, utrzymuje elastyczność tkanek oraz redukuje stany zapalne, przyczyniając się do zdrowia dziąseł. Dodatkowo zabezpiecza komórki przed stresem oksydacyjnym, zmniejszając ryzyko chorób przyzębia. Jej niedobór może prowadzić do problemów z gojeniem się ran w jamie ustnej oraz zwiększonej podatności na infekcje i stany zapalne.

Witamina K dla zdrowia zębów i dziąseł

Witamina K również uczestniczy w procesach naprawczych dziąseł i kości szczęki. Wpływa na ich regenerację oraz wspiera krzepnięcie krwi. Przez niedobory witaminy K może dochodzić m.in. do krwawienia dziąseł, pogarszać się może ich stan i przedłużać gojenie.

Witamina B dla zdrowia zębów i dziąseł

Dla zdrowia jamy ustnej niezbędne są też witaminy z grupy B - zwłaszcza B2, B3, B6 i B12.

Witaminy z grupy B zapobiegają wysuszaniu śluzówki. Redukują stany zapalne języka i kącików ust. Wspierają metabolizm komórek, co przyspiesza regenerację tkanek. Niedostateczna ilość witamin z grupy B może powodować zajady (pęknięcia kącików ust), zmiany zapalne w jamie ustnej, suchość i wrażliwość błon śluzowych. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju anemii, która wpływa na kondycję dziąseł

– wymienia dr n. med. Piotr Przybylski.

Co jeść, żeby schudnąć? Produkty, które warto włączyć do diety w czasie odchudzania

Niedoceniany wpływ witamin na stan jamy ustnej

O wpływie witamin i minerałów na zdrowie zębów mówi się mało, żeby nie rzec, iż wcale. Implantolog dr n. med. Piotr Przybylski ubolewa, że jest to temat marginalizowany.

- Media i kampanie edukacyjne skupiają się przede wszystkim na higienie jamy ustnej – zauważa specjalista. - Wynika to z tego, że często są sponsorowane przez producentów wyrobów służących do jej czyszczenia. Oczywiście dla zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł kluczowe jest regularne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych czy irygatorów, płynów do płukania jamy ustnej oraz korzystanie z wizyt u dentysty – komentuje implantolog.

- Natomiast większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że niedobory witamin i minerałów mogą mieć znaczący wpływ na stan zębów i dziąseł.

Weźmy pod uwagę choćby wspomniane witaminy: fakt, że witamina D jest kluczowa dla zdrowia kości, to powszechna wiedza. Ale o tym, jak istotna jest dla zębów i przyzębia, mówi się zdecydowanie mniej. Podobnie w kwestii wymienionych witamin K czy C, świadomość społeczna ich wpływu na stan jamy ustanej jest bliska zeru.

- Stomatologia jest w Polsce traktowana jako odrębna dziedzina medycyny, co utrudnia jej połączenie np. z dietetyką – dodaje implantolog.

- Lekarze ogólni rzadko odnoszą się do zdrowia zębów, podczas gdy dentyści koncentrują się na swoich specjalistycznych zagadnieniach i procedurach. W efekcie również wpływ diety na zdrowie zębów jest niedostatecznie omawiany.

Polacy nie wiedzą, jak dbać o zęby

O tym, jak wygląda edukacja zdrowotna, też warto wspomnieć, a wygląda słabo. W szkołach są jakieś wzmianki, że warto szczotkować zęby. Dorośli, nawet podczas wizyt u dentystów, dowiadują się, jak myć zęby, czym płukać, nitkować i jakie zabiegi są potrzebne. Ale właściwie nie słyszy się o tym, jak można zadbać o zęby poprzez zdrową dietę. Jak komentuje implantolog dr n. med. Piotr Przybylski :

- Polacy bez wątpienia potrzebują szerszej edukacji na temat wpływu witamin i mikroelementów na zdrowie zębów, ze względu na powszechność problemów stomatologicznych. Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 90 proc. Polaków ma problemy z próchnicą. Choroby dziąseł dotykają znaczną część dorosłych. Do tego liczba osób, które tracą zęby przedwcześnie, jest wysoka w porównaniu do innych krajów europejskich, a to przecież nie wszystkie nasze problemy związane ze stomatologią. Część tych kwestii mogłaby być rozwiązana dzięki diecie i witaminom.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: