Polacy myślą, że to norma. Stomatolog ostrzega: to sygnał alarmowy, którego nie wolno lekceważyć
Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów to objaw, który bardzo często bagatelizujemy. Takie jednorazowe może być efektem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Niepokój powinien pojawić się, gdy problem utrzymuje się dłużej i jest bardziej nasilony. To nic innego jak sygnał alarmowy naszego organizmu mówiący, że dzieje się co niedobrego. Co robić, gdy ten symptom mocno daje się we znaki? Stomatolog wyjaśnia.
Dlaczego dziąsła krwawią? - to pytanie, które zadaje sobie praktycznie każdy z nas. Zdarza się, że niekiedy podczas mycia zębów czy nitkowania pojawia się krew. Objaw ten jest często ignorowany i zrzucany na karb zbyt intensywnego szczotkowania lub zbyt twardego włosia szczoteczki. Owszem, to mogą być częste przyczyny tej dolegliwości, ale nie jedyne.
- Bardzo sporadyczne krwawienie dziąseł może wystąpić, jeśli za mocno przyciskamy szczoteczkę lub delikatnie się zraniliśmy podczas mycia zębów. Na przykład osoba, która ma zdrowe dziąsła, dba o swój układ immunologiczny i nie zmaga się z żadnymi chorobami, zapomniała zabrać szczoteczki na weekendowy wyjazd. Zapewniam, że po 4-5 dniach może u niej pojawić się krwawienie dziąseł, które ustąpi, gdy wróci do regularnej i prawidłowej higieny jamy ustnej - mówi w rozmowie z naszym serwisem znana stomatolog Urszula Jarosz-Kajdrys z Varsovia Dental.
Krwawienie dziąseł to oznaka poważnej choroby?
Najczęstszym powodem krwawienia dziąseł są stany zapalne dziąseł, które wywołuje m.in. nieprawidłowa higiena jamy ustnej, przez co na płytce nazębnej kumulują się bakterie odpowiedzialne za rozwój infekcji. Co ważne, nieleczone stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak paradontoza, zapalenie przyzębia, recesja dziąseł, a nawet przedwczesna utrata zębów.
Ekspertka ostrzega, że utrzymujące się krwawienie dziąseł należy traktować jako sygnał alarmowy. - To dolegliwość może być oznaką chorób ogólnych organizmu, m.in. cukrzycy, zaburzeń związanych z krzepliwością krwi, hemofilii czy anemii. Występuje też często w ciąży, ponieważ pod wpływem hormonalnym zmienione jest ukrwienie oraz reakcja śluzówki na wszystko - wyjaśnia.
Inne przyczyny krwawienia dziąseł
W przypadku krwawiących dziąseł warto też zwrócić uwagę na niedobór witamin, szczególnie witaminy C oraz K. - Brak witaminy D objawia się osłabieniem systemu obronnego organizmu, co powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na bakterie, które mogą uszkodzić nam dziąsła - dodaje stomatolog.
Pojawiająca się krew z dziąseł może też świadczyć o chorobach wątroby, np. marskości wątroby lub jej ostrym stanie zapalnym. Symptom ten to efekt zaburzeń krzepnięcia krwi, które często towarzyszą tym przypadłościom. W niektórych przypadkach przyczyną mogą być zażywane leki. Jak zaznacza specjalistka, osoby zażywające tabletki na rozrzedzenie krwi mogą mieć wzmożone krwawienie nawet przy niewielkich urazach.
Co robić, gdy krwawią nam dziąsła? W pierwszej kolejności należy zgłosić się do stomatologa, który ustali źródło problemu. - Polecam regularne, co najmniej dwa razy w roku, czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, nawet jeśli dziąsła nie krwawią. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego chroni przed wieloma przykrymi konsekwencjami, m.in. próchnicą, paradontozą, zapaleniem dziąseł i chorobami przyzębia. Jeśli wykryto wczesny etap paradontozy (powszechnej choroby zapalnej jamy ustnej - red.) wdrażane jest leczenie periodontologiczne. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie ogólnych badań, by sprawdzić, czy nie ma jakiś braków w organizmie lub, czy przypadkiem nie rozwija się choroba - wyjaśnia Urszula Jarosz-Kajdrys.
Jak dbać o krwawiące dziąsła?
Aby poradzić sobie z problemem krwawiących dziąseł, warto dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Używać należy najlepiej szczoteczki sonicznej i elektrycznej, która usuwa osad lepiej niż ta zwykła i regularnie czyścić przestrzenie międzyzębowe. Zalecane jest mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Drugim niezwykle ważnym nawykiem jest nitkowanie zębów, które chroni dziąsła i zęby przed próchnicą. Warto tę czynność wykonywać co najmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy - rano i wieczorem po umyciu zębów.
Ekspertka wskazuje jeszcze na ważną kwestię. - Jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, a mimo to borykamy się z krwawiącymi dziąsłami, warto to traktować jako sygnał od organizmu, że coś się dzieje. Natomiast, gdy nasza higiena jest niewłaściwa lub nieumiejętna bądź mamy do czynienia z infekcją, możemy doprowadzić do rozwoju paradontozy. Niestety, bakterie paradontalne są odpowiedzialne za mnóstwo chorób takich jak: alzheimer, zapalenie nerek lub wylew do mózgu - podsumowuje.