Niewłaściwa higiena jamy ustnej? Ryzyko raka wzrasta nawet o 50 proc.

2024-10-11 15:55

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może nie tylko prowadzić do problemów z dziąsłami i próchnicą, ale również znacząco zwiększyć ryzyko raka. Nowe badania pokazują, że zaniedbanie w szczotkowaniu zębów może podnieść prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór aż o 50 proc.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej? Ryzyko raka wzrasta nawet o 50 proc.
Autor: Getty Images

Częste mycie zębów może chronić przed rakiem

Od dawna wiadomo, że właściwa higiena jamy ustnej to klucz do pięknego, zdrowego uśmiechu. W przeciwnym razie narażamy się na rozwój groźnych bakterii, które nie tylko wywołują choroby dziąseł, ale także mogą zwiększać ryzyko schorzeń, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. To jednak nie jedyne zagrożenia.

Jak donosi thesun.co.uk, amerykańscy naukowcy zidentyfikowali kilkanaście rodzajów bakterii w jamie ustnej, które mogą podnosić ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego głowy i szyi. To odkrycie jeszcze mocniej podkreśla znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej, która obejmuje nie tylko szczotkowanie i nitkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, ale także regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Co warto wiedzieć przed wyborem pasty do zębów

Przełomowe ustalenia naukowców

Według ekspertów, aż dziewięć na dziesięć nowotworów głowy i szyi ma swoje źródło w komórkach płaskonabłonkowych, które znajdują się w jamie ustnej, nosie, krtani, tarczycy oraz gardle.

Do tej pory nie było wiadomo, które konkretnie bakterie w jamie ustnej są związane z rakiem. Amerykańskim naukowcom udało się odkryć kilkanaście rodzajów mikroorganizmów, które mogą zwiększać ryzyko choroby nawet o 50 proc.

W badaniu opublikowanym w JAMA Oncology naukowcy przeanalizowali dietę, styl życia oraz dane dotyczące historii chorób blisko 160 000 osób w USA. Od uczestników pobrano próbki śliny, które zostały zbadane pod kątem liczby oraz rodzaju różnych drobnoustrojów.

Po piętnastu latach porównano wyniki osób z rakiem płaskonabłonkowym głowy i szyi oraz uczestników, u których nowotworu nie stwierdzono. Analiza uwzględniała także czynniki, takie jak palenie papierosów, wiek i spożywanie alkoholu.

Naukowcy zidentyfikowali 13 gatunków bakterii, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. W grupie, w której zaobserwowano wysoki poziom tych drobnoustrojów, ryzyko było wyższe o 30 proc. Natomiast w połączeniu z innymi bakteriami, występującymi w przebiegu chorób dziąseł, ryzyko wzrastało nawet do 50 proc.

Nasze wyniki stanowią kolejny powód, aby utrzymywać dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej

- podkreśla profesor Richard Hayes z New York University, cytowany przez thesun.co.uk.

Eksperci dodają, że nie zamierzają ograniczać się jedynie do identyfikacji tych drobnoustrojów, lecz chcą również dokładniej zbadać mechanizmy ich działania.