Leki a zęby: które leki przyśpieszają psucie się zębów?
Czy wiesz, że leki, które mogą przyśpieszyć psucie się zębów i powodować inne schorzenia jamy ustnej, to m.in. leki przeznaczone dla alergików, antybiotyki, np. na trądzik, i środki na depresję? Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Wrocławski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Sprawdź, w jaki sposób niektóre leki oddziałują na jamę ustną i zęby.
Niektóre powszechnie stosowane leki mogą przyśpieszyć psucie się zębów. Jak wynika z badań specjalistów, mogą przyczynić się do powstawania erozji, próchnicy, kamienia nazębnego i przebarwień. Są to wybrane środki na depresję, leki moczopędne, uspokajające czy przeciwhistaminowe. Negatywny wpływ na jamę ustną mają też niektóre leki wziewne i antybiotyki.
Astmatycy są narażeni na próchnicę i erozję szkliwa
Zdaniem naukowców z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, część leków, które astmatycy przyjmują za pomocą inhalatora, sprzyja rozwojowi próchnicotwórczych bakterii, obniżenia pH w jamie ustnej, a co za tym idzie - do erozji szkliwa. Według specjalistów astmatycy powinni zwrócić szczególną uwagę na leki wziewne w formie proszku, których składnikiem jest laktoza (dwucukier, który znajduje się w mleku). Mimo że laktoza nie jest ulubioną pożywką bakterii próchnicowych, ryzyko, że osadzający się podczas inhalacji na zębach proszek może przyczynić się do powstawania ubytków, jest spore. Dlatego lekarze zalecają, aby po przyjęciu leku przepłukać usta wodą, która usunie osad ze szkliwa.
Astmatycy są narażeni także na zaburzenie odczuwania smaków, przez co spożywają posiłki bardziej kwaśne, mocniej solone i więcej piją.
W związku z tym osoby stosujące leki wziewne powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, co oznacza także częstsze kontrole stomatologiczne.
Leczysz trądzik antybiotykiem? Regularnie odwiedzaj dentystę!
Jak wynika z badań naukowców, jednym z wielu antybiotyków, który negatywnie wpływa na stan zębów i jamy ustnej, jest tetracyklina. Jest to lek o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym, dlatego używa się go m.in. w leczeniu trądziku. Tetracyklina, wskutek kumulowania się w szkliwie, może przyczyniać się do powstawania trwałych przebarwień, ale tylko u dzieci i tylko w przypadku, gdy antybiotyk podawany jest dłuższy czas.
U dorosłych ten i inne antybiotyki mogą negatywnie oddziaływać na naturalną florę bakteryjną jamy ustnej, zaburzając jej równowagę, czego konsekwencją mogą być afty, a nawet drożdżyce w postaci nadżerek i owrzodzeń. W takim przypadku wczesna diagnoza jest konieczna, ponieważ nieleczona drożdżyca może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Grzyby mogą zainfekować cały układ pokarmowy: żołądek, dwunastnicę, jelita i odbytnicę, powodując zagrażające życiu zatrucie organizmu. Jeśli więc dojdzie do zakażenia grzybami z grupy Candida, należy udać się do stomatologa lub lekarza pierwszego kontaktu, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
Zażywasz leki na alergię lub depresję? Niektóre z nich przyczyniają się do powstawnia kamienia nazębnego i próchnicy
Co łączy niektóre środki na depresję, leki moczopędne, uspokajające czy przeciwhistaminowe, które zmiejszają objawy reakcji alergicznych? Według specjalistów ich długotrwałe stosowanie przyczynia się do zmniejszenia produkcji śliny, która pełni bardzo ważną funkcję w jamie ustnej. Pomaga usuwać resztki pokarmów, szkodliwe produkty metabolizmu bakterii oraz same bakterie z powierzchni nie tylko zębów, lecz także błon śluzowych. Mniejsza ilość śliny może przyczynić się do pozostawania cukrów w obrębie jamy ustnej, a co za tym idzie - do dłuższego działania kwasów produkowanych przez bakterie. Zwiększa to ryzyko powstania kamienia nazębnego i próchnicy.
W związku z tym tego typu leków nie powinno się przyjmować dłużej niż jest to konieczne, a w trakcie ich stosowania należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz jej nawilżanie za pomocą odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody.
Źródło: materiały prasowe - Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna
Porady eksperta