Grozi zaburzeniami widzenia i słuchu. 6 objawów, które pokażą, że zgrzytasz zębami
Skąd masz wiedzieć, że w nocy zgrzytasz zębami, skoro wówczas śpisz? Wielu pacjentów o swojej przypadłości dowiaduje się od stomatologa, niejednokrotnie dopiero wtedy, gdy ich uzębienie zdąży solidnie ucierpieć. Niestety, to nie są jedyne konsekwencje bruksizmu. Część pacjentów narzeka choćby na uczucie wysadzenia oka czy zaburzenia równowagi, które trudno z zębami kojarzyć. Na szczęście są też wczesne objawy, które powinny cię zaalarmować i wysłać do specjalisty.
Bruksizm to nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Często pojawia się w nocy, przybierając postać napadową, bardzo nasiloną. Aż trudno uwierzyć, że to wielu pacjentów nie budzi. Bruksizm nocny może prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych. Jeśli budzisz się często zmęczony, z bólem głowy, to może być skutek zgrzytania zębami podczas snu. Kiedy jeszcze podejrzewać problem? Jest co najmniej parę objawów, które na bruksizm wskazują.
1. Bóle głowy
Jednym z częstych sygnałów bruksizmu jest ból. Niekoniecznie dotyczy on jednak zębów. Jeśli zgrzytasz zębami, jest bardzo prawdopodobne, że w wyniku ucisku w jamie ustnej i szczęce wystąpią bóle głowy.
Poranne bóle głowy to po części sposób, w jaki organizm radzi sobie z nadmiernym stresem w ciągu nocy.
Bóle głowy związane ze zgrzytaniem zębami zwykle występują w okolicach skroni i uszu.
2. Ból szczęki
Podobnie jak budzisz się z bólem głowy, możesz obudzić się z bólem wokół mięśni jamy ustnej lub zauważyć zmęczenie mięśni szczęki. Ból spowodowany zgrzytaniem zębami może trwać od kilku minut do kilku godzin. Najczęściej najsilniejszy jest zaraz po przebudzeniu.
Niezależnie od przyczyny, poranny ból szczęki trzeba skonsultować ze stomatologiem.
3. Ból zęba
Może się to wydawać oczywiste, ale jeśli rano odczuwasz ból zęba lub ból zęba, być może masz do czynienia z bruksizmem.
Dr Marjan Moghadam, profesor nadzwyczajny kliniczny w College of Dentistry na Uniwersytecie Nowojorskim, zauważyła, że bóle zębów są wyraźną oznaką zgrzytania zębami w nocy. To wystarczający powód, aby zadzwonić do dentysty. (Nawet poza porannym bólem zęba należy zgłaszać bóle zębów o każdej porze dnia.)
4. "Zużycie" zębów
Intensywne pocieranie zębów może z czasem prowadzić do zniszczenia ich struktury. uszkodzić można też kości podtrzymujące ząb w szczęce.
Jeśli zajrzysz do jamy ustnej w lusterku i zauważysz, że korona zęba, czyli jego widoczna na zewnątrz część, jest pościerana, zniszczona, możliwe, że w nocy zgrzytasz zębami.
jak takie zniszczenia wyglądają? To choćby odprysk na zębie lub przebarwienie w postaci białych smug.
5. Wrażliwość na gorące i zimne potrawy
Regularne zgrzytanie zębami powoduje mikropęknięcia szkliwa. To sprzyja odsłonięciu nerwów zęba. W efekcie możesz mieć problem z nadwrażliwością na gorące i zimne potrawy i napoje.
Nie rozwiążesz go za pomocą specjalnej pasty z reklamy. trzeba odwiedzić lekarza i pokonać przyczynę nadwrażliwości.
6. Nadmierna senność w dzień
Zgrzytanie zębami cię nie budzi? To, że tego nie pamiętasz, jeszcze nie oznacza, że śpisz głęboko, bez przerw.
Dyskomfort, ból, albo wciąż "pracujące" zęby - to wszystko zaburza twoją nocną regenerację. W ciągu dnia jesteś senny, masz problem z koncentracją, zdarza ci się drzemać?. Być może ty także znajdziesz wyjaśnienie u stomatologa.
Zgrzytanie zębów w nocy - jak to leczyć?
Powstawanie bruksizmu to złożony mechanizm, więc niejednokrotnie jego leczenie także okazuje się skomplikowane. Wprawdzie przed zaciskaniem zębów powinny uchronić cię specjalne nakładki, ale nie usuną przyczyny problemu.
Wśród uznanych, nowoczesnych metod leczenia wymienia się ostrzykiwanie toksyną botulinową, ale to również nie jest rozwiązanie dla każdego.
Za zgrzytaniem zębami w nocy zazwyczaj stoi przewlekły stres. Potrzebne bywa więc wsparcie psychologiczne, czasem pomoc psychiatry.