Stomatologia i ortodoncja

Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów i przyzębia, a także języka, tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Podstawą stomatologii jest stomatologia zachowawcza polegająca na leczeniu ubytków oraz bieżącej profilaktyce. Z kolei stomatologia estetyczna ma na celu wymodelowanie wnętrza jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który skupia się na wadach zgryzu, wadach szczękowo-twarzowych oraz ich korygowaniu.

Chyba dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że stan polskiego uzębienia i opieka stomatologiczna są w fatalnym stanie. Ale 9 mln bezzębnych Polaków? Wbrew wciąż pokutującym przekonaniom winna nie jest wyłącznie próchnica. Nieprawdziwy jest też pogląd, że "nagle wypadają zdrowe zęby".
Myjesz zęby, jak sądzisz – prawidłowo – a mimo to masz ubytki? A może odsłaniają się szyjki zębowe, chociaż wydaje się, że we właściwy sposób używasz szczoteczki? Dzieci myją ząbki rano i wieczorem, a potem i tak zostawiasz majątek u dentysty? W takich chwilach nierzadko pojawia się myśl, że winne mogą być nasze uwarunkowania odziedziczone po przodkach. Czy rzeczywiście za problemy z zębami odpowiada nasz pech na loterii genetycznej? Stomatolożka rozwiewa wątpliwości.
Napoje, które pijemy na co dzień mogą mieć zaskakujący wpływ na nasze zęby. Eksperci ostrzegają, że niektóre z najpopularniejszych potrafią trwale zmienić kolor zębów, prowadząc do zażółcenia i przebarwień. Co więcej, mogą również negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej, osłabiając szkliwo i sprzyjając próchnicy.
Trudno sobie wyobrazić, żeby kwestia fluoryzacji wody pitnej miała stać się numerem jeden w jakiejkolwiek polskiej kampanii. Ani Polska, ani czołowe kraje europejskie, nie dodają fluoru do wody od kilkudziesięciu lat. Czy to dobrze? Czy faktycznie fluor w wodzie mógłby nas chronić przed epidemią próchnicy?
Lęk przed wizytą u stomatologa często jest tak silny, że niektórzy, mimo uciążliwego bólu, nie decydują się na umówienie konsultacji. To poważny błąd! Ból zębów nie zawsze wynika z próchnicy, a nawet ona może mieć groźne skutki dla zdrowia całego organizmu. Jakie mogą być przyczyny bólu zębów? Kiedy należy pójść się do dentysty?
Najpierw tak trudno się przyzwyczaić, a potem zdarza się o niej zapomnieć... Dobrze zrobiona proteza zębowa nie przeszkadza, nie kaleczy dziąsła i może się zdarzyć, że w niej przyśniesz. To nie jest dobra wiadomość, bo można sobie narobić poważnych problemów.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej może nie tylko prowadzić do problemów z dziąsłami i próchnicą, ale również znacząco zwiększyć ryzyko raka. Nowe badania pokazują, że zaniedbanie w szczotkowaniu zębów może podnieść prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór aż o 50 proc.
Związek między chorobami przyzębia a chorobami neurodegeneracyjnymi obserwowany i badany jest od dawna. Tym razem naukowcy wzięli pod lupę parkinsona i zauważyli, że sprawcą problemów są nie tyle bakterie w jamie ustnej, co zmiany w układzie odporności, które powodują. To daje nadzieję na nowe strategie leczenia.
Od 1 stycznia 2025 roku w gabinetach stomatologicznych na terenie całej Unii Europejskiej nie będzie można stosować amalgamatu stomatologicznego. Wszystko za sprawą nowych przepisów, których zadaniem jest ochrona zdrowia. Oznacza to, że udając się do dentysty, nie wykonamy już znanych dotąd plomb. Sprawdzamy szczegóły.
Osteoporoza została uznana przez WHO za chorobę cywilizacyjną. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że może ona również powodować objawy w jamie ustnej. Eksperci twierdzą, że każdy powinien zwrócić uwagę na wszelkie nowe objawy.
Zdrowe zęby są niezwykle ważne. Większość z nas zna podstawy pielęgnacji, jak szczotkowanie i nitkowanie ich dwa razy dziennie. Pewien dentysta twierdzi jednak, że to nie wystarczy. Ma on jednak sposób, by były zdrowe.
Krwawienie dziąseł to powszechna dolegliwość, która często bywa ignorowana. Nieleczona może jednak prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym utraty zębów. Co oznacza krew na szczoteczce do zębów i jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec dalszym komplikacjom? Dowiedz się, jakie są przyczyny krwawienia dziąseł i jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów to objaw, który bardzo często bagatelizujemy. Takie jednorazowe może być efektem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Niepokój powinien pojawić się, gdy problem utrzymuje się dłużej i jest bardziej nasilony. To nic innego jak sygnał alarmowy naszego organizmu mówiący, że dzieje się co niedobrego. Co robić, gdy ten symptom mocno daje się we znaki? Stomatolog wyjaśnia.
Niewiele ponad połowa Polaków myje zęby dwa razy dziennie. I, co gorsza, wynik tegoroczny jest słabszy od rezultatów z roku poprzedniego. Dlaczego Polacy nie myją zębów? Czy to kwestia cen past? Nieświadomość? Brak dostępu do usług stomatologicznych na NFZ? Eksperci rozważają różne przyczyny, ale jednego są pewni: bez edukacji lepiej nie będzie.
Od pewnego czasu w mediach społecznościowych można dostrzec nowy trend. Osoby, które marzą o pięknym uśmiechu, decydują się na tzw. tureckie zęby. Choć efekt końcowy może przyciągać kolejne chętne osoby, to tego rodzaju rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne. Sprawdzamy, na czym polega popularny zabieg.
Skąd masz wiedzieć, że w nocy zgrzytasz zębami, skoro wówczas śpisz? Wielu pacjentów o swojej przypadłości dowiaduje się od stomatologa, niejednokrotnie dopiero wtedy, gdy ich uzębienie zdąży solidnie ucierpieć. Niestety, to nie są jedyne konsekwencje bruksizmu. Część pacjentów narzeka choćby na uczucie wysadzenia oka czy zaburzenia równowagi, które trudno z zębami kojarzyć. Na szczęście są też wczesne objawy, które powinny cię zaalarmować i wysłać do specjalisty.
Uśmiech uchodzi za wizytówkę, a idealnie białe i równe zęby celebrytów stają się niedoścignionym wzorem. Zdaniem stomatologów i ortodontów prostowanie zębów to kwestia nie tylko estetyczna. Nieprawidłowe ułożenie zębów może sprzyjać chorobom zębów i dziąseł. To dlatego wiele osób marzy o wyprostowaniu zębów, ale... chcieliby uniknąć aparatu. Czy wyprostowanie zębów w inny sposób jest możliwe?
Afty w jamie ustnej to często spotykana dolegliwość. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub owrzodzeń są różne. Zwykle znikają samoistnie po kilku dniach, ale istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzują się afty w jamie ustnej oraz jak skutecznie się ich pozbyć.
Szwajcarska marka Curaprox świętując 10 lat obecności na polskim rynku zorganizowała wyjątkowe wydarzenie. 14 czerwca w ARTBISTRO STALOWA 52 podczas spotkania z dziennikarzami i influencerami zrealizowano warsztaty z prawidłowego szczotkowania zębów.
Skromny buziak czy namiętny pocałunek? Okazuje się, że ta druga opcja może nie tylko dostarczyć pięknych przeżyć i wspomnień. Namiętne pocałunki są także przydatne w ochronie przed paskudnymi infekcjami.
Gdyby wierzyć reklamom, guma do żucia może skutecznie chronić zęby przed próchnicą. Czy tak jest w rzeczywistości? Mało kto zastanawia się nad ich składem, a zdecydowanie warto mu się przyjrzeć. Czy żucie gumy jest zdrowe?

Stomatologia i ortodoncja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z nieprzyjemnymi wizytami w gabinecie. Obecnie przeprowadzanie większości zabiegów nie łączy się już z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Stomatologia dzieli się na wiele specjalizacji, wśród których można wymienić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, protetykę stomatologiczną, periodontologię i chirurgię stomatologiczną lub szczękowo-twarzową.

Typowe zabiegi u dentysty to właśnie stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Polegają na uzupełnianiu ubytków, leczeniu próchnicy oraz wykrywaniu stanów zapalnych. Podobną funkcję pełni periodontologia, ale skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Poważniejsze zabiegi jak wyrywanie zębów lub wstawianie implantów to zadania dla chirurga szczękowego.

Coraz popularniejsza stomatologia estetyczna to zabiegi takie jak usuwanie kamienia, wybielanie, ale również odbudowa i kształtowanie zęba za pomocą wkładów kompozytowych lub tzw. licówek.

Ortodoncja zajmująca się korygowaniem wad zgryzu rozróżnia wady wrodzone i nabyte. Te pierwsze wynikają np. z dziedziczenia określonych cech lub niedoborów niezbędnych związków w życiu płodowym dziecka (np. kwasu foliowego). Za wady nabyte odpowiadają przyzwyczajenia wykształcające się podczas pierwszych lat życia. Może to być np. nieprawidłowe ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci. Ortodoncja pomaga również w leczeniu zębów uszkodzonych w wyniku urazu mechanicznego. Za najskuteczniejszą metodę korekty zgryzu uważa się aparaty ortodontyczne – ruchome lub stałe.