Co ci grozi, gdy zaśniesz w protezie? Ryzyko zadławienia to dopiero początek

2024-10-28 19:38

Najpierw tak trudno się przyzwyczaić, a potem zdarza się o niej zapomnieć... Dobrze zrobiona proteza zębowa nie przeszkadza, nie kaleczy dziąsła i może się zdarzyć, że w niej przyśniesz. To nie jest dobra wiadomość, bo można sobie narobić poważnych problemów.

Co ci grozi, gdy zaśniesz w protezie? Ryzyko zadławienia to dopiero początek
Autor: GettyImages

Jeśli masz ruchomą protezę zębową: pełną, częściową czy szkieletową, twoje dziąsła powinny nocą od niej odpocząć. Nawet gdy proteza jest świetnie dopasowana, powinna być wyjmowana na kilka godzin codziennie, odpowiednio czyszczona i przechowywana - z pewnością nie w szklaneczce z wodą.

Twój dentysta twierdzi, że możesz zostawić protezę w jamie ustnej na noc? Tylko stomatolog, w szczególnej sytuacji, może podjąć taką decyzję. Nie licz jednak na to, że tak właśnie będzie w twoim wypadku. Za dużo zagrożeń.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

1. Spanie w protezie: ryzyko jej uszkodzenia

Jeśli spełniasz kryteria (m.in. ubytek co najmniej 5 zębów obok siebie), możesz mieć protezę na NFZ, ale raz na 5 lat, kolejki są kosmicznie długie, a materiały niekoniecznie optymalnie trwałe.

Gdy wybierasz protezę zębową prywatnie, to już niejednokrotnie wydatek kilku tysięcy złotych.

Na pewno stać cię, żeby ją uszkodzić? W czasie snu ryzyko jest spore. Co gorsza, kawałki mogą dostać się do gardła i doprowadzić do twojego uduszenia, a w najlepszym wypadku do połknięcia kawałków protezy.

Nawet jeśli proteza nie zostanie uszkodzona, może ułożyć się tak niefortunnie, że się zadławisz.

2. Spanie w protezie: zagrożenie dla serca i nerek

Niedomyta, zostawiona na noc w ustach proteza to doskonała pożywka dla bakterii. Możesz nie mieć zębów i chorobotwórcze mikroorganizmy, które na nich żerują.

Nalot i resztki jedzenia gniją, a warunki w jamie ustnej sprzyjają temu procesowi: jest ciepło i wilgotno.

Drobnoustroje żerujące na brudnych protezach, dziąsłach i uszkodzonych tkankach miękkich, mogą przez krwioobieg przedostać się do narządów, takich jak serce czy nerki, powodując poważne powikłania np. zapalenie mięśnia sercowego lub kłębuszkowe zapalenie nerek.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może doprowadzić nawet do sepsy.

3. Spanie w protezie - problem dla dziąseł

Nawet jeśli proteza jest doskonale dopasowana, jeśli nie pozwalamy dziąsłom odpocząć, w końcu dochodzi do nieprzyjemnych otarć, bo błony śluzowe nie regenerują się prawidłowo.

Z czasem rozwija się stan zapalny, bo nawet przy mikrouszkodzeniach łatwiej o infekcję w miejscach, gdzie zostaje przerwana ciągłość dziąsła. To wrota dla mikrobów do wnętrza organizmu i krwiobiegu. Konsekwencje znasz już z punktu drugiego.

4. Spanie w protezie a afty i owrzodzenia

Nawet drobne uszkodzenia dziąsła mogą rozwinąć się w afty i owrzodzenia, a te, nie dość, że często nawracają i kiepsko się goją, to przede wszystkim naprawdę solidnie dokuczają. 

Chociaż mamy coraz lepsze, dostępne bez recepty, preparaty działające miejscowo na tego typu zmiany, nie sprawdzą się, gdy masz problem z higieną jamy ustnej. Zostawianie zabrudzonych protez w jamie ustnej to zaniedbanie higieniczne. Nie wierz, że jesteś w stanie doczyścić je skutecznie bez wyjmowania. 

Co robić, gdy już protezę wyjmiesz?

Przede wszystkim zapomnij o myśleniu, że proteza to takie "trzecie zęby". Nie jest nimi, to tworzywo sztuczne przecież. Wymaga innych, specjalnych środków do czyszczenia, odpowiedniej szczoteczki do protez zębowych. Wszystko to ma umożliwić jej doczyszczenie, a zarazem uchronić przed porysowaniem i innymi uszkodzeniami.

Zapomnij o umieszczaniu protezy w szklance z wodą. To tylko sprzyja namnażaniu bakterii. Czysta proteza zębowa powinna trafić do czystego, suchego i otwartego pojemnika, ewentualnie z otworami wentylacyjnymi.