Bonding - odbudowa zębów kompozytem

2014-03-28 10:11

Bonding to metoda odbudowy zębów oraz pokrywania powierzchni przebarwionych zębów, w celu nadania złamanym lub zniekształconym koronom, ładnego i równego wyglądu. Technika ta nazywana jest nieinwazyjną, gdyż wymaga preparacji zęba tylko w minimalnym stopniu. Bonding wykorzystuje żywice kompozytowe.

Bonding - odbudowa zębów kompozytem
Autor: Photos.com Bonding - odbudowa zębów kompozytem

Spis treści

  1. Bonding kompozytowy: kto wybiera tę metodę?
  2. Bonding kompozytowy: zabieg
  3. Bonding przy pomocy licówek
  4. Trwałość bondingu
  5. Bonding [wideo]

Termin "bonding" wywodzi się od sposobu aplikowania wypełnień kompozytowych w tkankach twardych zębów. Jest to proces łączenia wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba i składa się z:

1. wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem;

2. nałożenia żywic kompozytowych na wytrawione tkanki;

3. nałożenia właściwego kompozytu.

Bonding kompozytowy: kto wybiera tę metodę?

Pokrywanie zębów kompozytem (bonding kompozytowy) wykonuje się w wielu przypadkach. Głównie wybiera się go z powodów ekonomicznych (takie uzupełnienie jest wielokrotnie tańsze niż dowolne uzupełnienie protetyczne - licówki porcelanowe, korony i inne).

Wykonuje się go również wtedy, gdy nie mamy czasu (pacjent musi jutro wyjechać, a chce mieć ładniejsze zęby). Czasami wypełnienie kompozytem stosuje się jako uzupełnienie tymczasowe (na czas dłuższej terapii, aby szybko poprawić uśmiech).

Używa się takich rozwiązań również wtedy, gdy pacjent nie zgadza się na leczenie protetyczne, a zastosowanie wypełnień kompozytowych nie wpłynie negatywnie na zdrowie pacjenta.

Bonding kompozytowy: zabieg

Jak przebiega zabieg poprawienia wyglądu zęba przy pomocy żywicy kompozytowej? Najpierw przednia część zęba zostaje nieznacznie zmniejszona, aby „nowy” ząb nie był zbyt duży. Następnie, przy pomocy łagodnego kwasu, w powierzchni zęba wytrawia się mikroskopijne rowki. Wówczas żywicę kompozytową, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów, nakłada się na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.

To ci się przyda

Bonding to nie to samo co wybielanie zębów

Używanie pojęcia bonding do opisywania wybielania (w anglosaskiej terminologii: bleaching) uważam za błędne. Wybielenie zębów (jak wybielanie armatury łazienkowej, ubrań) polega na odzyskaniu naturalnej barwy poprzez zastosowanie specyficznych środków chemicznych. Przy wybielaniu zębów nie ma mowy o naddawaniu czegokolwiek na powierzchnię zęba na stałe, jak jest to wykonywane w przypadku bondingu. Przy wybielaniu kształt korony zęba nie ulega zmianie. Modyfikowana jest jedynie barwa zęba. A bonding to nakładanie warstwy klasycznego kompozytu na powierzchnie zębów - tłumaczy lek. stom. Jacek Wieczorek z CS Eurodental.

Bonding przy pomocy licówek

Licówki to cienkie płytki mocowane na licowej (wargowej) części zęba. Stosowane są w celu eliminacji niedoskonałości zębów. W zależności od materiału, z którego są wykonane, zależy ich trwałość. Porcelanowe licówki (zaliczane do metod wypełnień protetycznych) są mocniejsze, natomiast licówki kompozytowe (bonding) są tańsze.

Rodzaje licówek: licówki kompozytowe, porcelanowe, akrylowe i inne

  • Bonding: licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe możemy wykonywać w dwóch wariantach:

1. Jako prefabrykowane elementy, wymagające nieznacznej korekty podczas instalacji; instalowane na płynny kompozyt z zachowaniem wszystkich, opisanych wcześniej, faz mocowania kompozytów.

2. Wykonane "z ręki". Po oczyszczeniu zębów, wytrawieniu i nałożeniu na nie żywic łączących, warstwami nakładany jest kompozyt. Lekarz formuje ząb, niejako lepi go z kompozytu.

  • Bonding: licówki porcelanowe bez szlifowania

Można też wybrać zabieg pośredni, czyli licówki porcelanowe wykonywane bez szlifowania, które ze względu na sposób mocowania, zaliczane są do bondingu. Takie licówki wykonane są z porcelany, na podbudowie cyrkonowej, są o wiele ładniejsze niż kompozytowe, mają stabilniejszy kolor. Niestety, ich trwałość jest podobna do licówek kompozytowych, ale cena jest porównywalna do tych wykonywanych z porcelany.

Trwałość bondingu

Bonding kompozytem to rozwiązanie mniej trwałe, w porównaniu do konwencjonalnych uzupełnień protetycznych. Zęby szybciej mogą ulegać uszkodzeniom, przebarwiają się i tracą początkowy efekt.

Niedokładne wykonanie zabiegu może być, i niestety często staje się, zagrożeniem dla tkanek miękkich, mocujących ząb w zębodole. Nieprawidłowo wykonany bonding jest odpowiedzialny także za niektóre choroby przyzębia.

Bonding [wideo]

Co to jest bonding?