Bezbolesna metoda LECZENIA KANAŁOWEGO zębów

2009-10-27 12:57

Bywa, że gdy długo odkładasz wizytę u dentysty, ratunkiem dla zęba jest leczenie kanałowe. Na szczęście dzisiaj nie jest już ono ani bolesne, ani długotrwałe.

Bezbolesna metoda LECZENIA KANAŁOWEGO zębów
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Leczenie kanałowe: penetracja kanału
  2. Leczenie kanałowe: wypełnienie wnętrza
  3. Leczenie kanałowe w jeden dzień [wideo]

Nowa metoda leczenia kanałowego jest przede wszystkim całkowicie bezbolesna. Po wykonaniu znieczulenia na chorym zębie dentysta umieszcza gumowy separator, osłonę nazywaną koferdamem. Dzięki temu do otwartego zęba nie dostanie się ślina, która zawiera ogromne ilości bakterii.

Leczenie kanałowe: penetracja kanału

Teraz kolej na usunięcie próchnicy i odsłonięcie ujścia kanałów. Znieczulenie pozwala na szybkie opróżnienie kanałów z miazgi. Zabieg wykonuje się pod kontrolą specjalnego mikroskopu endodontycznego, który umożliwia zobaczenie w powiększeniu wnętrza kanału na całej jego długości. Głębokość kanałów sprawdza superdokładne urządzenie nazywane endometrem. Gdy kanały są puste, a miazga była zdrowa, przeprowadza się laserową sterylizację wnętrza zęba. Jeżeli była zaatakowana przez bakterie, poddawana jest wyjałowieniu. Stosuje się do tego podchloryn sodowy w stężeniu, które nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Leczenie kanałowe: wypełnienie wnętrza

Kolejnym etapem jest wypełnienie kanałów. To wymaga zegarmistrzowskiej precyzji. Kanały zęba muszą być idealnie wypełnione, by były absolutnie szczelne. Dzięki temu do wnętrza zęba, a zwłaszcza do jego wierzchołka, nie będą przenikały bakterie. Gdyby tę pracę zrobić niestarannie, cały trud pójdzie na marne.

Ważne

Nowoczesność kosztuje

Nowoczesne metody kanałowego leczenia zębów dają 90 proc. pewności, że wyleczony ząb będzie bez kłopotów służył długie lata. Cena leczenia wynosi od 400 zł (ząb jednokanałowy) nawet do 1200 zł za ząb wielokanałowy.

Dlatego właśnie używa się do tego celu specjalnego płynnego, podgrzanego wypełnienia. Ogromną karierę robi tzw. gutaperka - materiał nierozpuszczalny, obojętny dla tkanek i niezwykle plastyczny, przez co idealnie dopasowuje się do nieregularnej powierzchni kanału. Dla wzmocnienia cech gutaperki podgrzewa się ją, by jeszcze szczelniej wypełniła wnętrze zęba.Masa wprowadzana przez lekarza wcieka we wszystkie zakamarki, dzięki czemu można osiągnąć perfekcyjną szczelność. Po wypełnieniu zęba jeszcze raz należy wykonać prześwietlenie - potwierdzi ono, czy ząb został właściwie wyleczony. Ostatnim zadaniem lekarza jest pokrycie zęba preparatem, którego kolor dopasowuje się do koloru innych zębów.

Więcej: Leczenie kanałowe ratuje ząb

Leczenie kanałowe w jeden dzień [wideo]

Posłuchaj, na czym polega leczenie zęba w trakcie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe w jeden dzień
miesięcznik "Zdrowie"