4 choroby, których zwiastunem są problemy z dziąsłami. Zauważyłeś je u siebie?
Choroby dziąseł należą do najczęściej występujących chorób przewlekłych. Cierpi na nie od 20 do nawet 50% ludzi na całym świecie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że choroby dziąseł mogą przyczyni się do rozwoju innych groźnych schorzeń.
Choroby dziąseł powstają w wyniku nagromadzenia na zębach płytki nazębnej, czyli lepkiej warstwy bakterii. Choć wczesne stadia chorób dziąseł typu zapalenie dziąseł, są odwracalne, bywa, że u niektórych osób rozwija się destrukcyjna i nieodwracalna choroba dziąseł. Może przyczynić się od utraty zębów, ale nie tylko. Zaawansowane postaci choroby dziąseł mogą być powiązane z innymi, poważnymi chorobami.
Choroba Alzheimera
Badania wykazały, że zapalenie dziąseł ma duży związek z rozwojem demencji i choroby Alzheimera. Okazuje się, że przewlekła choroba dziąseł utrzymująca się przez co najmniej 10 lat wiąże się z 70% wyższym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do osób ze zdrowymi dziąsłami.
Badania wykazały również związek między chorobą dziąseł a sześciokrotnym spadkiem zdolności poznawczych.
Badacze uważają, że za rozwój choroby Alzheimera w przypadku chorób przewlekłych dziąseł odpowiedzialne są bakterie P. gingivalis. Wykryto je w mózgach chorób zmagających się z chorobą dziąseł.
Choroby sercowo-naczyniowe
Choroby dziąseł przyczyniają się również do rozwoju chorób serca. Naukowcy dowiedli analizując stan zdrowia ponad 1600 osób w wieku powyżej 60 lat. Okazało się, że choroba dziąseł wiązała się z prawie 30% wyższym ryzykiem pierwszego zawału serca.
Według badaczy ogólnoustrojowe zapalenie spowodowane przewlekłą chorobą dziąseł powoduje, że komórki macierzyste organizmu wytwarzają nadwrażliwą grupę neutrofili (rodzaj wczesnej obrony białych krwinek). Komórki te mogą uszkadzać wyściółkę tętnic, uszkadzając komórki wyściełające tętnice, powodując gromadzenie się blaszek miażdżycowych.
Cukrzyca typu 2
Istnieje duży związek między chorobą dziąseł a cukrzycą typu 2. Choroba dziąseł jest znanym powikłaniem cukrzycy typu 2, a przewlekła choroba dziąseł zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania wykazały, że choroby dziąseł przyczyniają się do upośledzenia wrażliwości na insulinę i oporności na insulinę – co może zaostrzyć objawy cukrzycy typu 2. Ponadto cukrzyca typu 2 zwiększa stany zapalne w obrębie dziąseł.
Inne badania wykazały, że intensywne czyszczenie zębów może poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi u pacjentów.
Polecany artykuł: