Zaburzenia reaktywne mogą wystąpić u każdego z nas. Jak je rozpoznać?

2017-09-12 12:50

Zaburzenia reaktywne pojawiają się wtedy, kiedy człowiek nie daje sobie rady ze swoimi reakcjami na doświadczane przeżycia. Doprowadzić do nich może rozstanie z partnerem, zmiana szkoły czy miejsca zamieszkania – z tego właśnie względu zaburzenia reaktywne wystąpić mogą w zasadzie u każdego człowieka. Mogą one wydawać się błahym problemem, jednak – ze względu nawet na ryzyko popełnienia przez pacjenta samobójstwa – nigdy nie wolno ich bagatelizować. Jakie są objawy zaburzeń reaktywnych i do kogo zgłosić się po pomoc w razie ich wystąpienia?

Zaburzenia reaktywne mogą wystąpić u każdego z nas. Jak je rozpoznać?
Autor: thinkstockphotos.com Zaburzenia reaktywne objawiają się stałym uczuciem zmartwienia.

Spis treści

  1. Zaburzenia reaktywne: przyczyny
  2. Zaburzenia reaktywne: charakterystyka i objawy
  3. Zaburzenia reaktywne: rodzaje
  4. Zaburzenia reaktywne: leczenie

Zaburzenia reaktywne (określane również mianem zaburzeń adaptacyjnych) mogą wystąpić u każdego człowieka, wywołane różntmi sytuacjami. Zaburzenia reaktywne które stanowią niejako odpowiedź psychiki pacjenta na ciężkie i trudne dla niego zdarzenia życiowe.

Zaburzenia reaktywne występować mogą zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku pacjentów niepełnoletnich ich częstość występowania jest taka sama dla obu płci, z kolei w grupie osób dorosłych problem ten nawet dwukrotnie częściej występuje u kobiet.

Zaburzenia reaktywne: przyczyny

Jednej, konkretnej przyczyny zaburzeń reaktywnych podać się po prostu nie da – taka sytuacja wynika z tego, że u różnych ludzi doprowadzić do nich mogą całkowicie odmienne zdarzenia. Ogólnie, jako czynniki wywołujące zaburzenia adaptacyjne wymieniane są różne sytuacje, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie poradzić i które wywołują u niego znaczny dyskomfort psychiczny oraz stres.

Jako możliwe przyczyny zaburzeń reaktywnych, wymienianych jest wiele różnych problemów, takich jak:

  • zmiana miejsca zamieszkania;
  • pójście do nowej szkoły;
  • problemy zawodowe (związane czy to z niepewnością co do utrzymania stanowiska pracy, czy wynikające ze zmiany wykonywanej dotychczas pracy);
  • konflikty w związku;
  • problemy finansowe;
  • problemy zdrowotne (dotyczące zarówno samego pacjenta, jak i pojawiające się u kogoś z jego bliskich);
  • rozstanie z wieloletnim partnerem;
  • przeżycie jakiejś katastrofy (np. katastrofy naturalnej, ale i ciężkiego wydarzenia, takiego jak np. wypadek samochodowy).

Zaburzenia reaktywne: charakterystyka i objawy

Aby móc w ogóle mówić o zaburzeniach reaktywnych, ich początek powinien mieć miejsce w ciągu 3 miesięcy od wystąpienia wyjątkowo ciężkiego, stresującego dla pacjenta, wydarzenia. Inną cechą, która według amerykańskiej klasyfikacji psychiatrycznej DSM-5 jest charakterystyczna dla zaburzeń adaptacyjnych, jest to, że powinny one ustępować w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia sytuacji stresowej lub w ciągu pół roku od ustąpienia konsekwencji, do których dana sytuacja doprowadziła.

Ważne

Ogólnie, objawy zaburzeń reaktywnych bywają bardzo różnorodne, co więcej, stosunkowo często są one dość niecharakterystyczne. U pacjenta doświadczającego zaburzeń reaktywnych pojawiać się bowiem mogą:

  • poczucie smutku i beznadziejności,
  • płaczliwość,
  • rozdrażnienie,
  • niepokój,
  • poczucie desperacji i przytłoczenia życiem,
  • obniżenie nastroju,
  • zaburzenia koncentracji,
  • problemy ze snem (najczęściej w postaci bezsenności),
  • stałe poczucie zmartwienia,
  • zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków,
  • unikanie spotkań czy to z członkami swojej rodziny, czy ze znajomymi,
  • opuszczanie szkoły czy pracy,
  • utrata poczucia własnej wartości.

Teoretycznie, po analizie wyżej przedstawionych objawów zaburzeń reaktywnych wydawać by się mogło, że nie są one jakimś poważnym problemem. Jest jednak zdecydowanie odwrotnie – pacjenci z zaburzeniami adaptacyjnymi mogą podejmować się ryzykownych zachowań (np. prowadzić samochód zupełnie nie zważając na przepisy drogowe czy wdawać się w bójki). Istnieje u nich również ryzyko wystąpienia myśli samobójczych, a nawet samouszkodzeń ciała czy podjęcia próby samobójczej.

Czasami pacjent z zaburzeniami reaktywnymi zgłasza się nie do psychiatry, a do lekarza rodzinnego czy do internisty. Tak zdarza się szczególnie wtedy, kiedy wśród objawów zaburzeń reaktywnych dominują nie problemy psychologiczne, a somatyczne. Okazuje się bowiem, że czasami u osób nieradzących sobie z ciężkimi sytuacjami życiowymi dochodzić może do występowania np. różnych dolegliwości bólowych, niestrawności czy do poczucia przewlekłego zmęczenia.

Zaburzenia reaktywne: rodzaje

Wspominana już wcześniej klasyfikacja DSM-5 wyróżnia 6 rodzajów zaburzeń reaktywnych – podział ten bazuje na tym, jakie dolegliwości dominują u pacjentów i obejmuje on rozróżnienie zaburzeń reaktywnych:

  • z dominującym obniżeniem nastroju,
  • z przeważającą drażliwością,
  • związanych z obniżeniem nastroju oraz drażliwością,
  • z zaburzeniami zachowania,
  • z zaburzeniami zachowania oraz zaburzeniami emocjonalnymi, polegającymi na obniżeniu nastroju i na drażliwości,
  • niespecyficznych (to w tym właśnie typie zaburzeń reaktywnych szczególnie mogą pojawiać się dolegliwości somatyczne).

Ogólnie podkreślenia wymaga to, że klasyfikacje zaburzeń reaktywnych wydają się dość niejednorodne i niejednoznaczne. Przytoczony powyżej ich podział pochodzi z najnowszego wydania amerykańskiej klasyfikacji psychiatrycznej (DSM w wersji piątej). Tymczasem zdarzało się (szczególnie w przeszłości), że do grupy zaburzeń reaktywnych włączano również depresję reaktywną (inaczej określaną jako egzogenną) czy tzw. psychozy reaktywne.

Zaburzenia reaktywne: leczenie

W leczeniu zaburzeń reaktywnych podstawową rolę odgrywa psychoterapia. To właśnie dzięki niej możliwe jest – z pomocą psychoterapeuty – uświadomienie sobie, jakie to wydarzenia doprowadziły do pojawienia się u pacjenta jego zaburzeń. Psychoterapia ma również na celu to, aby wspomóc pacjenta w zrozumieniu jego własnych reakcji i pomóc mu uporać się z emocjami.

W przypadku zaburzeń reaktywnych farmakoterapia stosowana jest dość rzadko – leki zalecane są pacjentom tylko wtedy, kiedy natężenie doświadczanych przez nich dolegliwości jest znacznego stopnia. Jeżeli już wdrażane są pacjentom jakieś leki psychotropowe, to zwykle są nimi preparaty przeciwdepresyjne (np. z grupy SSRI) czy środki przeciwlękowe (krótkotrwale mogą być pacjentom zalecane np. benzodiazepiny).

Nie ulega wątpliwości, że w radzeniu sobie z zaburzeniami reaktywnymi wyjątkową rolę odgrywa najbliższe otoczenie pacjenta. Wsparcie czy to ze strony małżonka, czy też wspieranie dziecka z zaburzeniami reaktywnymi przez jego rodziców, mogą łagodzić przebieg doświadczanych problemów. Podkreślić trzeba, że osobie z zaburzeniami adaptacyjnymi powinno się okazywać jak najwięcej zrozumienia – nawet, jeśli dla jej bliskich przyczyna wystąpienia u niej zaburzeń reaktywnych może być nawet błaha. Jak bowiem zostało to wspomniane na samym początku – to, co dla jednej osoby będzie błahostką, u innej może doprowadzić do znacznych zaburzeń psychicznych.

O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.