NNKT (omega-3 i omega-6) w terapii ADHD

2015-02-06 11:59

NNTK, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, z grupy omega-3 i omega-6 mogą przynieść pozytywne efekty w terapii ADHD. Jak przekonują niektórzy naukowcy, suplementacja tej grupy kwasów może, choć w niewielkim stopniu, złagodzić objawy ADHD. Sprawdź, jak dokładnie działają NNKT z grupy omega-3 i omega-6 u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.

NNKT (omega-3 i omega-6) w terapii ADHD
Autor: Thinkstockphotos.com Dzieci z ADHD mogą mieć niedobory omega-3 i omega-6.

Spis treści

  1. Kwasy omega-3 i omega-6 a ADHD

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega-3 i omega-6 odgrywają wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i serca, układu nerwowego, wzmacniają odporność, a nawet zapobiegają rozwojowi nowotworów. Naukowcy przekonują, że kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6 mogą pomóc także dzieciom i dorosłym z ADHD (zespołem nadpobudliwości psychoruchowej). Według niektórych badaczy ta grupa tłuszczów zmniejsza nadpobudliwość u dzieci, poprawia koordynację ruchową, koncentrację oraz ułatwia uczenie się, zapamiętywanie, czytanie i pisanie.

Kwasy omega-3 i omega-6 a ADHD

Jak wynika z pracy doktorskiej Matsa Johnsona z Akademii Sahlgrenska przy Uniwersytecie w Göteborgu, kwasy omega-3 mogą się przyczynić do poprawy stanu osób z ADHD.

W jego badaniu wzięło udział 75 dzieci i młodzieży z ADHD. Badanych podzielono na dwie grupy – jedna dostawała kwasy z grupy omega-3  i omega-6, a druga placebo. Eksperyment trwał 3 miesiące. Po tym czasie wszyscy badani przez kolejne 3 miesiące otrzymywali wspomniane tłuszcze. Było to tzw. badanie z podwójnie ślepą próbą (ani lekarz ani pacjenci nie wiedzieli, czy podawane są NNKT, czy placebo). Mats Johnson podsumował wyniki badań, stwierdzając, że w odniesieniu do grupy jako całości nie widać żadnej istotnej poprawy, jednak u 35 proc. dzieci i młodzieży z nieuważnym typem ADHD (nazywanym ADD) objawy zostały złagodzone tak bardzo, że można mówić o istotnej poprawie.

Poziom kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 mierzono również w próbkach krwi. U osób, u których zauważono poprawę, również wyniki badań krwi wskazywały na lepszą równowagę między stężeniem tych obu kwasów.

Naukowcy z Yale Child Study Center and Yale University także postanowili ocenić wpływ kwasów z grupy omega-3 na osoby z ADHD. Po 10 próbach z udziałem 699 dzieci z ADHD wykazano, że suplementacja kwasów z grupy omega-3 przyczyniła się do niewielkiego, ale znaczącego statystycznie wpływu na poprawę objawów ADHD, przy czym dawka kwasu EPA (jednego z trzech kwasów z grupy omega-3) w suplementach była znacząco skorelowana ze skutecznością suplementacji.

We wnioskach naukowcy podkreślili, że suplementacja kwasami z grupy omega-3 (zwłaszcza kwasami EPA podawanymi w wyższych dawkach), mimo iż znacząca statystycznie, była umiarkowanie skuteczna w leczeniu ADHD i niewielka w porównaniu do obecnie dostępnych farmakologicznych metod leczenia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, takich jak, m.in. psychostymulanty i atomoksetyna. Jednak ze względu na tę niewielką skuteczność i bark skutków ubocznych ze strony kwasów omega-3, można rozszerzyć leczenie ADHD o ich suplementację. Jednak wcześniej taką decyzję lepiej skonsultować z lekarzem.

Natomiast brytyjscy naukowcy, których wyniki badań zostały opublikowane w 2005 roku w czasopiśmie „Pediatrics”, uważają, iż codzienne przyjmowanie 1 kapsułki zawierającej olej rybi może pomóc ograniczyć objawy nadpobudliwości psychoruchowej (ADD, ADHD) u dzieci i dorosłych. Na potrzeby badania uczniowie przyjmowali olej ryby bogaty w kwasy omega-3 w postaci suplementów przez trzy miesiące. Dzieci wykazały znaczną poprawę w zachowaniu, czytaniu i ortografii. W związku z tym Paul Montgomery – naukowiec z wydziału psychiatrii na Uniwersytecie w Oxfordzie w Anglii - zaleca podawać dzieciom codziennie 1 g kwasów omega-3 i dodaje, że stosunek kwasów omega-3 do omega-6 powinien wynosić 4:1. Zauważył także, że brak niektórych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może przyczyniać się do dysleksji, zaburzeń deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej.

To ci się przyda

Nie można uznać suplementacji kwasami omega-3 i omega-6 za podstawową metodę leczenia ADHD. Jednak coraz więcej badań sugeruje, że może być ona metodą wspomagającą leczenie tego zaburzenia.

Źródła danych:

http://sahlgrenska.gu.se/english/news_and_events/news/News_Detail/omega-3-can-help-children-with-add.cid1241080http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3625948/http://www.additudemag.com/adhd/article/1684.html