Nerwica - rodzaje nerwic

2022-08-24 13:31

Nerwica zależy od przyczyny jej powstania i sprzyjają jej: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej osoby czy bodźce pochodzące z wnętrza organizmu. Wśród wielu rodzajów nerwic rozróżnia się nerwicę natręctw, neurasteniczną, lękową czy pourazową. Sprawdź, czym się różnią poszczególne rodzaje nerwic.

Młoda kobieta płacze w łóżku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Rodzaje nerwic - nerwica neurasteniczna
  2. Rodzaje nerwic - nerwica histeryczna
  3. Rodzaje nerwic - nerwica lękowa
  4. Rodzaje nerwic - nerwica natręctw
  5. Rodzaje nerwic - nerwica pourazowa
  6. Rodzaje nerwic - nerwica wegetatywna
  7. Rodzaje nerwic - leczenie

Wyróżniamy kilka rodzajów nerwic w zależności od ich przyczyn i objawów, m.in. nerwicę natręctw, nerwicę neurasteniczną czy nerwicę lękową. Każda z nerwic daje jednak szereg przykrych dolegliwości somatycznych i psychicznych.

Gdy więc słyszysz: "Nie przejmuj się, to tylko nerwica". Pomyśl: "to aż nerwica". Nerwica bowiem to poważne zaburzenie całego organizmu. Nerwica zwykle dotyka ludzi młodych, dwudziesto-, trzydziestoletnich i może mieć różne oblicza. Jakie są rodzaje nerwicy i jakie dają objawy?

Nerwica natręctw: przyczyny i objawy

Rodzaje nerwic - nerwica neurasteniczna

Poranne zmęczenie i wściekłość, że trzeba iść do pracy czy szkoły i poprawa nastroju w porze obiadu to może być znak, że dopadła cię nerwica neurasteniczna. Może przyjąć postać hipersteniczną – wtedy objawia się wzmożoną pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia.

Rodzaje nerwic - nerwica histeryczna

Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy – wścieka się. Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi.

Dowiedz się więcej: Histeria - groźne zaburzenie emocjonalne

Rodzaje nerwic - nerwica lękowa

Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami, aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

Rodzaje nerwic - nerwica natręctw

Nerwica natręctw to potoczna nazwa pod którą kryją się zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia).

Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, seksem i religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować.

Rodzaje nerwic - nerwica pourazowa

Osoby, które uległy wypadkowi, często po pewnym czasie zaczynają skarżyć się na nawracające bóle i zawroty głowy, drżenie rąk. Takie objawy mogą sugerować zmiany organiczne w mózgu albo nerwicę pourazową. Aby wykryć uszkodzenia układu nerwowego, wykonuje się m.in. EEG (elektroencefalografię) i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Jeżeli wykluczy się przyczyny organiczne, możliwe, że mamy do czynienia z nerwicą pourazową. Objawy nasilają się u chorych, którzy mają kłopoty z uzyskaniem renty lub odszkodowania od ubezpieczyciela.

Czytaj też: Zespół stresu pourazowego (PTSD) - przyczyny i objawy. Na czym polega terapia osób z PTSD?

Rodzaje nerwic - nerwica wegetatywna

Długotrwały stres lub silne bodźce, które na nas działają, rozregulowują układ nerwowy i w konsekwencji prowadzą do rozwoju nerwicy wegetatywnej, czyli zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to układów krwionośnego i trawienia. Zbyt częste skurcze naczyń błony śluzowej żołądka mogą przyczynić się do jej owrzodzenia, natomiast skurcze tętnic obwodowych do nadciśnienia tętniczego.

Czytaj: Nerwica żołądka - dolegliwość impulsywnych nerwusów. Objawy i leczenie nerwicy żołądka 

Ważne

Co drugi człowiek odczuwa objawy nerwicy sporadycznie, a co piąty trwale. Choroba ma wiele postaci, a dolegliwości bywają bardzo różne. Zwykle nie wynikają one ze zmian chorobowych w organizmie. Ale gdy nerwica trwa dłużej, do takich zmian może dojść. Typowym przykładem zaburzeń nerwicowych są dolegliwości żołądka i dwunastnicy, które mogą skończyć się chorobą wrzodową.

Kiedy do psychologa?  

Rodzaje nerwic - leczenie

Lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc chorym z nerwicami. Najlepiej więc zwrócić się do specjalistów - psychoterapeuty, psychiatry czy neurologa.

Przy leczeniu nerwic leki nie są najważniejsze. Podstawą jest psychoterapia indywidualna lub zespołowa. Trzeba dotrzeć do źródła choroby, a potem nauczyć chorego, jak ma sobie radzić sobie z emocjami.

Leki muszą być dobierane bardzo ostrożnie, bo mają krańcowo różne działanie. Na przykład neuroleptyki to środki, które szybko hamują stany podniecenia i pobudzenia. Druga grupa leków zwana tymoleptykami działa przeciwnie – podnosi nastrój chorego i aktywizuje go.

Czy możesz cierpieć na nerwicę?

Pytanie 1 z 9
Jak reagujesz, gdy ktoś Cię zrani?