Jak rozpoznać objawy schizofrenii?
Objawy schizofrenii są bardzo różne. Pomimo tego, że mogą pojawiać się niemal w każdym momencie życia, najczęściej po raz pierwszy występują pod koniec okresu dojrzewania lub w pierwszej fazie dorosłego życia. Sprawdź, jakie mogą być objawy schizofrenii.
Spis treści
U mężczyzn objawy schizofrenii po raz pierwszy pojawiają się zwykle pomiędzy 18 a 22 rokiem życia, u kobiet zaś w wieku dwudziestu kilku lat lub bezpośrednio po ukończeniu 30 roku życia. Rozpoznanie pierwszych objawów może być szczególnie trudne, jeśli choroba rozpoczyna się w okresie dojrzewania, to znaczy w wieku kilkunastu lat, ponieważ burzliwe zmiany w zachowaniu są w tej fazie życia powszechne.
Jakie są objawy schizofrenii?
Typowe objawy schizofrenii wpływają na to jak myślisz, czujesz i działasz. Lekarze dzielą je na trzy podstawowe kategorie:
- objawy „pozytywne”, czyli wytwórcze - takie jak widzenie, słyszenie, czy odbieranie za pomocą innych zmysłów rzeczy, których tak naprawdę nie ma, czy też urojenia, które mogą przybierać wiele różnych form, na przykład urojenia prześladowcze, wielkościowe, religijne, czy też odnoszące się do telepatii, kosmitów lub innych zjawisk paranormalnych;
- objawy „negatywne”, czyli deficytowe - przykładem może być brak motywacji, utrata zdolności do przeżywania emocji, wycofanie z kontaktów z rodziną czy przyjaciółmi, zaburzenia rytmu snu i czuwania czy zachowania aspołeczne;
- zaburzenia funkcji poznawczych - to na przykład zakłócony proces myślenia, czy niezdolność do skończenia rozpoczętego zdania.
Praktycznie u każdego pacjenta spotykamy różne połączenia i kombinacje objawów wytwórczych, deficytowych oraz zaburzeń funkcji poznawczych. Poniżej wymieniono objawy oraz jaki mają wpływ na twoje samopoczucie. O to może zapytać cię twój lekarz.
Porady eksperta
Polecany artykuł: