HALUCYNOZA (alkoholowa, pasożytnicza, organiczna): przyczyny, objawy i leczenie
Halucynoza to grupa zaburzeń psychicznych, które łączy występowanie halucynacji (omamów). W zależności od przyczyny zaburzenia, chory może słyszeć glosy rozkazujące mu popełnić samobójstwo lub być przekonany, że po jego ciele chodzą pasożyty. Jakie są przyczyny i objawy halucynozy? Na czym polega jej leczenie?
Spis treści
Halucynoza to zespół zaburzeń psychicznych, których dominującym objawem są halucynacje (omamy), czyli spostrzeżenia zmysłowe rzeczy, które nie istnieją w rzeczywistości. Mogą to być halucynacje słuchowe, wzrokowe, smakowe, węchowe, czuciowe. W zależności od przyczyn halucynozy wyróżnia się kilka typów halucynozy:
- halucynoza alkoholowa
- halucynoza pasożytnicza (halucynoza dotykowa, obłęd pasożytniczy)
- halucynoza organiczna
- halucynoza pedunkularna
Halucynoza - przyczyny
- halucynoza alkoholowa - to zespół objawów pojawiających się wskutek przerwania picia lub ograniczenia ilości alkoholu spożywanego długotrwale i/lub w dużej ilości;
- halucynoza pasożytnicza (halucynoza dotykowa, zespół Ekboma) - rozwija się najczęściej na podłożu organicznego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenie to dotyka najczęściej samotne kobiety w podeszłym wieku, żyjące często w izolacji społecznej, o niskim statusie socjoekonomicznym, niskim wykształceniu. Może wystąpić także u osób przewlekle przyjmujących narkotyki, np. kokainę albo metamfetaminę;
- halucynoza organiczna - nie jest wywoływana przez czynniki zewnętrzne;
- halucynoza pedunkularna (zespół pedunkularny Lhermitte’a - organiczne urazy mózgu (uszkodzenia konarów móżdżku i mostu);
Halucynoza - objawy
1. Halucynoza alkoholowa
Ostra halucynoza alkoholowa pojawia się w okrasie abstynencji, zwykle 1-2 dni po przerwaniu picia.
- omamy słuchowe - chory zaczyna on słyszeć głosy, zwykle znajome (np. członków rodziny, znajomych), które go oskarżają, grożą mu, rozkazują albo komentują jego zachowanie
- omamy czuciowe - chory ma wrażenie, że coś chodzi po jego ciele;
- urojenia prześladowcze - chory może twierdzić, że jest śledzony, podglądany, podsłuchiwany;
- obniżenie nastroju, a nawet agresja;
Po ustąpieniu objawów ostrej halucynozy alkoholowej, może pojawić się halucynoza Wernickego, czyli przewlekła halucynoza alkoholowa. Może ona trwać nawet kilka miesięcy, a nawet lat. Inne psychozy alkoholowe to paranoja alkoholowa (zespół Otella) lub psychozę Korsakowa, a nawet otępienie alkoholowe.
2. Halucynoza pasożytnicza
Chory jest przekonany, że po skórze lub pod nią znajdują się pasożyty, owady itp. Chory może podejmować próby ich usunięcia, co często kończy się samookaleczeniem. Tego typu halucynoza może przerodzić się w paranoję pasożytniczą (paranoia parasitaria), kiedy chorym zaczynają towarzyszyć urojenia dotyczące choroby pasożytniczej.
3. Halucynoza organiczna
W tym przypadku także charakterystyczne są omamy wzrokowe lub słuchowe. Jednak halucynoza organiczna różni się od pozostałych typów halucynoz tym, że chory często zdaje sobie sprawę z charakteru własnych spostrzeżeń, a co za tym idzie - jest świadomy swojej choroby.
4. Halucynoza pedunkularna
Dla tego typu halucynozy charakterystyczne są omamy wzrokowe o szczególnym charakterze, tzw. omamy szypułkowe. Chory widzi malutkie osoby i rzeczy. Wszystko dookoła jest maleńkich rozmiarów. Dodatkowo jest ubogie kolorystycznie. Większość epizodów trwa kilka sekund i występuje o zmroku lub w ciemności.
Halucynoza - leczenie
Leczenie halucynozy jest kwestią indywidualną. Chorego z halucynozą alkoholową należy skierować na odwyk i podawać leki przeciwpsychotyczne. Leczenie w zakładzie zamkniętym jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy "głosy" każą popełnić samobójstwo lub chory okalecza się.
Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili
Krok 1 z 3, podaj swoje informacje
Porady eksperta