Globus histericus, czyli nerwowa kula w gardle
Globus histericus, potocznie nazywane kulą gardłową, należy do schorzeń psychosomatycznych i nie ma podłoża w żadnej chorobie organicznej. Jeśli w stresującej sytuacji masz objaw duszenia w gardle, jakbyś połknęła kulkę wielkości orzecha włoskiego, może to oznaczać, że cierpisz na tzw. globus histericus. Czy zatem można leczyć globus histericus? Czy są sposoby na pokonanie tej przypadłości?
Globus histericus to fachowe określenie powszechnie znanej guli w gardle, która rośnie nam w trudnych momentach życia, np. przed ważnym egzaminem, pierwszą randką, rozmową w sprawie pracy, rozprawą sądową, ale też w chwilach wzruszenia. Dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, a objawia się po prostu wrażeniem, jakby w gardle utkwiło ciało obce. Wydaje się, że gardło jest tak zaciśnięte, że nie da się nic przełknąć, ale jest to złudzenie. Jeśli spróbujemy się czegoś napić, czy coś zjeść, to uczucie mija. Należy zwrócić uwagę na to, że osoby cierpiące na globus histericus nie odczuwają żadnej trudności ani żadnego bólu podczas przełykania. Gdyby tak było, nie mielibyśmy już do czynienia z kulą gardłową, ale z poważnym problemem, jakim jest dysfagia.
Spis treści
Co to jest globus histericus i kogo dotyka?
Kula gardłowa jest zaburzeniem konwersyjnym. Konwersja w psychologii, ogólnie mówiąc, to zamiana problemu natury psychicznej na somatyczny. Charakterystyczna jest dla osób zmagających się z jakąś chorobą lub zaburzeniem psychicznym, występuje np. w osobowości obsesyjnej (anankastycznej), w przebiegu depresji, w stanach lękowych.
Często zdarza się osobom cierpiących na różnego rodzaju nerwice. Dla nerwicowców bardzo typowe są zaburzenia somatomorficzne, a więc odczuwanie fizycznych dolegliwości tam, gdzie ich nie ma.
Globus histericus – diagnoza
Aby stwierdzić z całą pewnością, że dolegliwość pacjenta wynika tylko i wyłącznie z jego problemów psychicznych, lekarz powinien wykluczyć wszystkie inne przyczyny uczucia ucisku w gardle. Dlatego nie obejdzie się bez badania laryngologicznego, RTG, pH-metrii a nawet gastroskopii oraz badań ambulatoryjnych.
Dopiero gdy wyniki tych wszystkich badań wyjdą prawidłowo, pacjent zostanie skierowany do psychiatry oraz psychologa. Psychiatra postawi diagnozę, gdy będą spełnione następujące kryteria:
- uczucie kuli w gardle pojawia się okresowo lub stale przez okres minimum 6 miesięcy
- występuje tylko pomiędzy posiłkami, a jedzenie lub picie powoduje ustąpienie objawu
- pacjent nie cierpi na refluks, dysfagię (trudności z połykaniem), odynofagię (bolesne przełykanie), ani żadną inną chorobę przełyku – czyli wszystkie wspomniane badania muszą być prawidłowe
- wykluczone są choroby tarczycy
Globus histericus - leczenie
Niestety, nie ma żadnych leków, które mogłyby pokonać uczucie kuli w gardle, prawdopodobnie dlatego, że tej kuli wcale nie ma. Ma ona podłoże emocjonalne i bardzo często zdarza się, że gdy pacjent dowie się, że cierpi właśnie na globus histericus, a nie na coś poważniejszego, uspokaja się na tyle, że kula w gardle znacznie zmniejsza się, a nawet znika.
Osoby ciepiące na depresję również obserwują zmniejszenie się ucisku w gardle, jeśli zażywają leki antydepresyjne. Jednak na globus histericus najlepsza jest psychoterapia.
Czytaj też:
- Achalazja przełyku: przyczyny, objawy i leczenie zwężenia przełyku
- Drżenie rąk to często objaw choroby. Przyczyny drżenia rąk
- Jąkanie - przyczyny i leczenie
- Trema przed wystąpieniem publicznym - sposoby na odstresowanie
Jak możesz sobie pomóc?
Osoba dotknięta globus histericus powinna nauczyć się technik relaksacyjnych, dzięki którym będzie mogła łagodzić ucisk w gardle. Podstawą jest odpowiednie oddychanie:
- Jeśli możesz połóż się, jeśli nie – usiądź lub przynajmniej stań prosto. Zamknij oczy i weź głęboki, jak najgłębszy wdech przez nos, a następnie powoli, cienkim strumieniem, wypuszczaj powietrze przez usta. Powtórz kilka razy.
- Skręcaj głowę raz w prawo raz w lewo, powoli i dokładnie. Zatrzymaj za każdym razem na 5 sekund. Oddychaj spokojnie.
- Wykonaj masaż gardła dłonią, pionowymi ruchami w górę i w dół.
- Wypij małymi łyczkami szklankę wody, koncentrując się właśnie na tej czynności, a nie na niczym innym.