Derealizacja - czym jest i jakie są jej przyczyny?

2023-01-02 15:33

Derealizacja jest zaburzeniem psychicznym polegającym na poczuciu wyobcowania. Chory ma wrażenie, że funkcjonuje w nierealnym i nierzeczywistym świecie. Derealizacja często występuje razem z depersonalizacją. Czym jest derealizacja i jakie są jej przyczyny?

Derealizacja - czym jest i jakie są jej przyczyny?
Autor: Getty Images Derealizacja nie zawsze musi oznaczać zaburzenie psychiczne.

Spis treści

  1. Czym jest derealizacja?
  2. Przyczyny derealizacji
  3. Objawy derealizacji

Derealizacja może wystąpić zarówno u osób zdrowych, jak i tych zmagających się z chorobami psychicznymi. Choć zwykle ustępuje samoistnie, może się zdarzyć, że niezbędne będzie specjalistyczne leczenie.

Poradnik Zdrowie - Teorie osobowości

Czym jest derealizacja?

Derealizacja to stan psychiczny, w którym osoba go doświadczająca odczuwa nierzeczywistość otaczającego świata. Chory ma wrażenie, że wszystko jest nierealistyczne, że żyje w filmie. Derealizacja występuje głównie w chorobach psychiatrycznych z towarzyszącym lękiem.

Zaburzenie może wystąpić również razem z depersonalizacją. Zespół derealizacji-depersonalizacji jest połączeniem nawracającego uczucia obcości dotyczącego otaczającego świata a także własnej osoby.

Przyczyny derealizacji

Zaburzenie psychiczne charakteryzujące się poczuciem oderwania od rzeczywistości może mieć różne przyczyny. Najważniejszą z nich jest lęk. Stan ten najczęściej pojawia się w momencie wzrostu stężenia adrenaliny, a spadku dopaminy, u osób zmagających się z depresją, nerwicą, zaburzeniami lękowymi czy schizofrenią.

Derealizacja powszechnie występuje u osób z migreną, padaczką, czy tych, które zażyły środki psychoaktywne. Zaburzenie może wystąpić też na skutek silnego i przewlekłego stresu lub jako reakcja obronna organizmu na zespół stresu pourazowego.

Chwilowe poczucie odrealnienia może pojawić się również u osób zdrowych psychicznie, w szczególności w okresie przepracowania, czy długotrwałego stresu np. po śmierci bliskiej osoby. Nie bez znaczenia, w szczególności u kobiet, są zdarzenia związane z przemocą seksualną. 

Objawy derealizacji

Istnieje wiele dolegliwości związanych z derealizacją. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • Stan odrealnienia – poczucie, że otaczający świat jest wytworem wyobraźni
  • Poczucie snu na jawie
  • Częsty natłok myśli związany z sensem istnienia - rozważania egzystencjonalne
  • Uczucie pustki
  • Odcięcie od emocji
  • Brak poczucia czasu
  • Dekoncentracja, brak motywacji

Nawracające objawy derealizacji mogą spowodować zaburzenia pracy umysłu, trudności w codziennym funkcjonowaniu. Zdarza się, że derealizacja występuje razem z poczuciem depersonalizacji czyli oddzielenia od własnego ciała i poczucia braku przynależności do świata fizycznego. Objawy zespołu depersonalizacji-derealizacji mogą pojawić się w wyniku silnego stresu, po zażyciu środków psychoaktywnych lub przed atakiem epilepsji.