Tyłozgięcie macicy
Tyłozgięcie macicy to odmienne od typowego położenie macicy w obrębie miednicy. Obecnie zjawisko to nie jest uznawane za patologię, a tak naprawdę za wariant normy. Mimo to pacjentki z tyłozgiętą macicą mogą zastanawiać się nad kilkoma aspektami, takimi jak chociażby to, czy tyłozgięcie macicy utrudnia poczęcie dziecka, a także czy zjawisko to może w jakikolwiek sposób komplikować przebieg ciąży.
Spis treści
- Tyłozgięcie macicy: przyczyny
- Tyłozgięcie macicy: objawy
- Tyłozgięcie macicy: diagnostyka
- Tyłozgięcie macicy: leczenie
- Tyłozgięcie macicy: wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród
Tyłozgięcie macicy, co należy wyraźnie podkreślić, nie jest jednostką chorobową – obecnie stan ten uznawany jest za co prawda rzadziej występujące od przodozgięcia położenie macicy, jednakże traktowany jest on jako wariant normy. Jak wskazuje już sama nazwa, w przypadku tyłozgięcia trzon macicy skierowany jest ku tyłowi (jest on zgięty w kierunku kręgosłupa).
Częstość występowania takiego ulokowania macicy nie jest wcale rzadka – tyłozgięta macica, według statystyk, występuje u 25% lub nawet większej ilości kobiet.
Jeden z podstawowych elementów żeńskiego układu rozrodczego – macica – zlokalizowana jest w obrębie tzw. miednicy mniejszej. Wyróżnia się trzy główne części macicy: szyjkę macicy, trzon macicy oraz dno macicy. Typowym dla większości pacjentek położeniem macicy jest jej przodozgięcie, czyli stan, w którym trzon macicy skierowany jest ku przodowi, w kierunku pęcherza moczowego. Istnieje jednak również możliwość całkowicie odwrotnego położenia macicy – stan taki określa się mianem tyłozgięcia macicy.
Tyłozgięcie macicy: przyczyny
Typowo tyłozgięcie macicy bywa stanem wrodzonym, związanym z budową dróg rodnych danej pacjentki. Specyficzne położenie macicy może być jednak spowodowane również i innymi zjawiskami, zachodzącymi już w trakcie życia kobiety, takimi jak:
- endometrioza
- obecność zrostów w miednicy mniejszej (stanowiących konsekwencję np. przebycia jakichś zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej)
- stany zapalne miednicy mniejszej
- mięśniaki macicy
- urodzenie dziecka (tyłozgięcie macicy może pojawiać się po ciąży).
Tyłozgięcie macicy: objawy
U przeważającej większości pacjentek nie występują żadne objawy tyłozgięcia macicy – taka sytuacja stanowi niejako potwierdzenie teorii, według której tyłozgiętej macicy nie powinno się uznawać za jednostkę chorobową. U niektórych pacjentek dochodzi jednak do pojawiania się pewnych problemów współistniejących z tyłozgięciem macicy – należą do nich:
- dyspareunia (ból doświadczany podczas stosunków płciowych, w przypadku tyłozgiętej macicy pojawiać się on może szczególnie przy kontaktach seksualnych związanych z głęboką penetracją)
- dolegliwości bólowe podczas miesiączki
- zwiększona objętość krwawień miesiączkowych
- bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa
Jednak samo tyłozgięcie macicy raczej nie prowadzi do powyżej opisanych problemów – ich przyczyną zazwyczaj są stany, które współistnieją razem z nietypowym położeniem macicy.
Tyłozgięcie macicy: diagnostyka
Rozpoznanie tyłozgięcia macicy możliwe jest na dwa sposoby. Oceny położenia macicy dokonuje lekarz ginekolog podczas standardowego badania ginekologicznego i już wtedy istnieje możliwość stwierdzenia nietypowego położenia macicy. Wykryć tyłozgiętą macicę można również w trakcie badania USG.
Tyłozgięcie macicy: leczenie
Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą i nie prowadzi ono do żadnych problemów zdrowotnych, dlatego też stan ten nie podlega leczeniu. Inaczej bywa już w przypadku tychże jednostek, które mogą doprowadzać do tyłozgięcia macicy. W sytuacji, kiedy pacjentka cierpi np. na endometriozę, zapalenie narządów miednicy czy mięśniaki macicy, zdecydowanie powinna u niej zostać wdrożona stosowna terapia. Taka konieczność wynika z tego, że jednostki te mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań, wśród których wymienia się m.in. bezpłodność.
Tyłozgięcie macicy: wpływ na zapłodnienie, ciążę i poród
Pacjentki posiadające tyłozgiętą macicę mogą martwić się o to, czy mogą one zajść w ciążę i później prawidłowo ją donosić. Szczęśliwie takie zmartwienia są najprawdopodobniej zbędne – tak jak tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, tak i najczęściej nie prowadzi ono do powikłań położniczych.Wystąpienie zapłodnienia u pacjentek z tyłozgiętą macicą bywa nieznacznie utrudnione, aczkolwiek nie jest ono niemożliwe. Taki stan rzeczy wynika z tego, że przez odmienne położenie macicy wędrówka plemników przez kobiece drogi rodne może się przedłużać, co może zmniejszać szansę na zetknięcie się ich z komórką jajową. Takiemu problemowi można jednak stosunkowo łatwo zaradzić – pacjentkom z tyłozgięciem macicy, próbującym zajść w ciążę, polecane jest współżycie w pewnych konkretnych pozycjach (np. w pozycji kolankowo-łokciowej).Uzyskanie ciąży przez pacjentkę z tyłozgięciem macicy jest jak najbardziej możliwe, jak natomiast przebiega taka ciąża – czy w jej trakcie mogą pojawiać się jakieś trudności? Otóż tutaj również możliwe jest uspokojenie pacjentek. Przebieg ciąży u kobiety z tyłozgięciem macicy typowo nie jest odmienny niż tych ciąż, w które zachodzą pacjentki z przodozgiętą macicą. Owszem, w początkowym okresie ciąży kobieta może doświadczać pewnych dolegliwości (głównie w postaci bólu w lędźwiowej części pleców, związanego z powiększaniem się macicy), jednakże stosunkowo szybko dochodzi do ich ustąpienia. Dodatkowo wspomnienia wymaga to, że w czasie rozwoju dziecka macica... samoistnie się prostuje. Dochodzi do tego około 12. tygodnia ciąży i związane jest to zarówno ze wzrastaniem dziecka, jak i z powiększaniem się samej macicy.Czasami u kobiet z tyłozgiętą macicą rzeczywiście pojawiają się jednak problemy z zajściem w ciążę. Spowodowane one jednak są nie położeniem samej macicy, a współistnieniem razem z tym stanem wspominanych wcześniej schorzeń ginekologicznych, takich jak chociażby endometrioza czy zapalenie narządów miednicy mniejszej.
Porady eksperta