Patologia ciąży
Pod pojęciem patologii ciąży rozumie się nieprawidłowości w jej przebiegu lub wystąpienie innych powikłań stanowiących ryzyko dla zdrowia lub życia matki lub dziecka. Oddziały patologii ciąży znajdują się najczęściej bezpośrednio przy Oddziałach ginekologiczno-położnicych tak, aby w razie potrzeby przyszłą mamę można było szybko poddać odpowiedniej diagnostyce lub leczeniu. Pobyt na Oddziale patologii ciąży nie musi być równoznaczny z ciężką lub nieodwracalną chorobą.
Na Oddział patologii ciąży mogą trafić pacjentki, których ciąża uległa komplikacji albo wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu, ciążą mnogą albo minięciem terminu porodu. Niekiedy problem bywa znacznie poważniejszy i dotyczy np. cukrzycy lub nadciśnienia ciążowego, niewydolnością łożyska lub szyjki macicy albo innych przypadków ciąży wysokiego ryzyka.
Na Oddział patologii ciąży mogą trafić również kobiety, których stan zdrowia zaniepokoi lekarza prowadzącego lub położną i konieczne okazuje się wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Długość pobytu na Oddziale jest powiązana z przyczyną z jakiej przyszła mama na niego trafiła. W przypadku podstawowych badań pobyt taki wynosi zazwyczaj kilka dni. Jeżeli schorzenie jest poważne może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.
Przebywając na Oddziale patologii ciąży kobieta ma zapewnioną opiekę ginekologa, kardiologa, a także innych lekarzy specjalistów w zależności od okoliczności przypadku. Regularnie wykonywane są również podstawowe badania jak morfologia krwi, USG płodu i badanie częstotliwości skurczów macicy. Pogłębione badania kończą się wydaniem zaleceń lekarskich. W poważniejszych przypadkach może być to regularna konsultacja ze specjalistą, a nawet dalsza hospitalizacja. W przypadku łagodnych powikłań lekarz może zasugerować ograniczenie aktywności fizycznej lub zmiany w diecie.
Do pobytu na Oddziale patologii ciąży należy przygotować się tak jak do każdej innej hospitalizacji. Niezbędne będą środki higieny osobistej, ubrania i bielizna na zmianę, klapki oraz dowód osobisty.