Wątroba nie lubi podjadania nocą i nieregularnych posiłków. Ryzyko tych chorób rośnie gwałtownie

2024-11-08 17:32

Prowadzisz nieregularny tryb życia? Dziś trudno znaleźć kogoś, kto prowadzi inny. Tymczasem to prowadzi do "dezorientacji" wątroby, która wysyła do mózgu mylące sygnały. Skutkiem epidemia masowych zabójców: cukrzycy typu 2 i otyłości. Być może to pierwotna przyczyna naszych coraz częstszych problemów.

Wątroba nie lubi podjadania nocą i nieregularnych posiłków. Ryzyko tych chorób rośnie gwałtownie
Autor: GettyImages

Wyniki badania naukowców z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwania, obrazującego niepokojącą zależność między naszym rytmem dobowym, wątrobą i chorobami cywilizacyjnymi, opublikowano 7 listopada w prestiżowym czasopiśmie "Science".

Twoja wątroba oczekuje, żebyś jadł regularnie, o stałych porach. Nierealne? Naukowcy przekonują, ze znaleźli sposób, by oszukać wątrobę i mózg. Dzięki temu organizm ma się stać bardziej odporny na nasze niezdrowe zwyczaje.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

Wątroba steruje głodem

Za mało śpisz? Odpoczywasz w nietypowych godzinach? A może spożywasz posiłki o nieregularnych porach? Jesteś bardziej podatny na nadmierny przyrost masy ciała i cukrzycę. Zależność widać najsilniej u osób, które pracują w nocy, dużo imprezują, jedzą o zupełnie przypadkowych godzinach.

Nasze wzorce żywieniowe zgodnie z wolą natury powinny być zsynchronizowane z naturalnym światłem dziennym i konsekwentne. W przeciwnym razie mózg dostaje błędne sygnały o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym, a my zaczynamy się objadać.

Co ciekawe - mechanizmem zawiaduje nasza wątroba. To ona wysyła sygnały do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego i informuje, że potrzebujemy coś zjeść.

Zwykle jemy w czasie, gdy nie śpimy i z wątroby do centralnego zegara w mózgu płyną jasne sygnały

- tłumaczy prof. Mitchell Lazar, dyrektor Instytutu Cukrzycy, Otyłości i Metabolizmu Penn Medicine, znany odkrywca hormonu rezystyny i badacz mechanizmu regulacji transkrypcyjnej metabolizmu.

Geny aktywne w wątrobie odpowiedzialne za nadmierny apetyt

Nie od dziś wiadomo, że wątroba wypełnia w naszym organizmie pół tysiąca różnych funkcji, więc regulacja apetytu nie jest wielkim zaskoczeniem.

Wprawdzie obserwacje naukowców oparte są na badaniach myszy, ale akurat w przypadku procesów metabolicznych wyniki u tych gryzoni zwykle potwierdzają się potem u ludzi.

Naukowcy skupili się na genach zwanych REV-ERB w komórkach wątroby myszy. REV-ERB są ważnymi białkami, które pomagają regulować generalnie rytm okołodobowy organizmu. To taki nasz wewnętrzny 24-godzinny zegar porządkujący cykle snu i czuwania, uwalnianie hormonów i nawyki żywieniowe.

Gdy zegar w wątrobie był zaburzony, wzorce żywieniowe myszy zmieniły się dramatycznie. Przede wszystkim objadały się bez opamiętania także w czasie mniej aktywnym.

Wątroba zmusza nas do obżarstwa? "Proces odwracalny"

Skutki zaburzonego rytmu dobowego okazały się odwracalne. Wystarczyło przecięcie połączenia nerwowego między mózgiem a wątrobą u otyłych, by przywrócić właściwe wzorce żywieniowe i zmniejszyć spożycie pokarmu.

Możliweo, że celowanie w szlak komunikacyjny wątroba-mózg może być obiecującym podejściem do kontroli wagi u osób z zakłóconym rytmem okołodobowym

– stwierdziła dr Lauren N. Woodie współpracująca z prof. Lazarem.

Odkrycia te mają "otworzyć drzwi do przyszłych terapii, które mogą być ukierunkowane na określone ścieżki neuronowe, aby pomóc osobom zmagającym się z zaburzeniami metabolicznymi, spowodowanymi nieregularnymi harmonogramami żywienia".

Cukrzyca i otyłość - każda strategia na wagę złota

Choroby dewastujące nasz metabolizm, otyłość i cukrzyca typu 2, dotyczą już ponad jednej czwartej światowej populacji. Przewiduje się, że do 2030 r. staną się główną przyczyną zgonów. 

W Polsce NFZ zapowiada, że już w przyszłym roku otyłość będzie problemem co trzeciego Polaka. Już teraz nadwagę ma 62% mężczyzn i 46% kobiet.