Waszyngton: dyskryminacja pracownika z powodu otyłości jest nielegalna
Sąd Najwyższy Stanu Waszyngton (USA) orzekł, że pracodawcy tego stanu nie mogą odmawiać zatrudnienia wykwalifikowanego pracownika, tylko dlatego, że ten choruje na otyłość. O najnowszym orzeczeniu sądowym, które przybliża USA do uznania, że dyskryminacja z powodu otyłości jest nielegalna poinformowała amerykańska koalicja osób chorych na otyłość – Obesity Action Coalition (OAC).
W 2007r. firma BNSF Railay zaoferowała p. Casey Taylorowi pracę na stanowisku technika. Warunkiem rozpoczęcia pracy było pomyślne przejście badań lekarskich. W dniu kiedy Taylor składał podanie o pracę ważył 250 funtów (ok. 113 kg). Podczas badania okazało się, że waży 256 funtów (ok. 116 kg), a jego BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 41. Ponieważ BMI p. Taylora było wyższe niż 40, firma zażądała od niego dodatkowych badań lekarskich, które miałyby ocenić czy faktycznie może przystąpić do pracy na wyznaczonych stanowisku. Okazało się jednak, że te dodatkowe badania p. Taylor musi wykonać na własny koszt. Ponieważ nie było go na nie stać i nie mógł ich wykonać – firma BNSF Railay zrezygnowała z jego zatrudnienia.
Casey Taylor podał niedoszłego pracodawcę do sądu. W orzeczeniu wydanym 11 lipca 2019r Sąd Najwyższy Stanu Waszyngton orzekł, że pracodawca nie miał prawa odmówić Taylorowi zatrudnienia. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że współczesna medycyna uznaje otyłość za chorobę. Orzekając na korzyść Taylora, waszyngtoński trybunał uznał, że dyskryminacja pracownika z powodu otyłości jest nielegalna.
- Badania medyczne dowiodły, że otyłość jest złożoną, przewlekłą chorobą. Otyłość nie jest kwestią osobistego wyboru, który można dowolnie zmieniać. Cieszymy się, że nasz system prawny respektuje aktualne badania medyczne - skomentował sprawę Joe Nadglowski, prezes i dyrektor generalny OAC.
Wyrok sądu stanu Waszyngton to wielkie zwycięstwo, ale OAC dostrzega, że koniecznych jest wiele działań na rzecz wprowadzenia zakazu dyskryminacji ze względu na wagę. To co się stało z Taylorem jest niestety legalne w większości stanów USA. Obecnie jedynie Michigan oraz, od lipca Waszyngton, są jedynymi stanami, które chronią osobę z otyłością przed dyskryminacją przez pracodawcę.
OAC, podobnie jak wiele organizacji pacjentów z otyłością na całym świecie (Polska: Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA) prowadzą stałe działania na rzecz podnoszenia świadomości społecznej co do faktu, że otyłość jest złożoną chorobą przewlekłą. Wszystkie organizacje podkreślają, że obwinianie kogoś za jego nadmierną masę ciała jest nieetyczne i bezprawne. Zamiast „wytykania palcami” osoby z otyłością powinny mieć dostęp do rzetelnego leczenia i opieki oraz być traktowane z szacunkiem.
Opracowano na podstawie: www.obesityaction.org
Polecany artykuł:
Porady eksperta
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.