Tylko jeden typ błonnika ma działać jak Ozempic. Znajdziesz go w tych produktach

2024-10-31 12:06

Moda na leki GLP-1, zwane potocznie glutydami, nie słabnie, bo niezwykle skutecznie odchudzają. Przeznaczone są jednak dla ludzi chorych na otyłość i cukrzycę. Naukowcy odkryli substancję, która ma działać równie dobrze i mogą z jej mocy korzystać wszyscy. Bez żadnych zastrzyków.

Tylko jeden typ błonnika ma działać jak Ozempic. Znajdziesz go w tych produktach
Autor: GettyImages

Niby od dawna wiadomo, że błonnik może mieć zbawienny wpływ na tempo przemiany materii, prawidłowy proces trawienia oraz zdrowie jelit, a w konsekwencji redukcję masy ciała.

Rzecz w tym, że pojęcie "błonnik" jest bardzo szerokie. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie i Uniwersytetu Wiedeńskiego sprawdzili działanie aż pięciu różnym włóknom pokarmowym i ich wpływ na metabolizm. Okazuje się, że tylko jedna substancja błonnikowa ma moc Ozempicu. Warto więc skoncentrować się na jej bogatych źródłach.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

Jak działają glutydy i co ma z tym wspólnego beta-glukan

Popularne leki analogi GLP-1, nazywane potocznie glutydami, to cała grupa substancji czynnych, chociaż wśród nich najpopularniejszym wydaje się semaglutyd (nazwa handlowa jednego z leków to Ozempic). Mamy jeszcze liraglutyd i dulaglutyd.

Analogi GLP-1 działają wielowymiarowo i zapewne to tajemnica ich skuteczności. Oszukują mózg, zapewniając uczucie sytości, regulują poziom hormonów tak, by usprawnić metabolizm i wyregulować pracę jelit. Obniżają poziom glukozy we krwi przez podwyższenie poziomu insuliny.

Trudno sobie wyobrazić substancję naturalną o tak silnym działaniu jak syntetyki, ale działania naukowców skoncentrowały się na poszukiwaniu czegoś najbliższego lekom. Osoby zdrowe nie potrzebują przecież farmakologii, a też chętnie zrzucą parę nadmiarowych kilogramów.

Okazuje się, że spośród 5 badanych substancji błonnikowych tylko beta-glukan działał podobnie jak glutydy. Niestety, wyniki badania opublikowanego w "The Journal of Nutrition" zostały przeprowadzone na myszach. Czy to się potwierdzi u ludzi, trzeba będzie sprawdzić. Pewnie dość szybko, bo beta-glukan znajdziemy w bezpiecznych produktach.

Najlepszy błonnik na odchudzanie

Od kiedy glutydy zawojowały świat, co najmniej kilka razy wskazywano na różne substancje w żywności lub suplementach, które miałyby działać jak one. Jak dotąd bez powodzenia.

Amerykańskie badanie ma o tyle unikalny charakter, że badano aż 5 różnych włókien błonnikowych i w jednym przypadku faktycznie udało się wskazać pewne podobieństwa, które uzasadniają to porównywanie z lekami.

Problem polega na tym, że istnieje tak wiele różnych rodzajów błonnika. Chcieliśmy wiedzieć, jaki rodzaj błonnika jest najkorzystniejszy dla utraty wagi i poprawy homeostazy glukozy

- tłumaczył dr Frank Duca, autor badania.

Sprawdzono działanie na metabolizm myszy dekstryny pszenicznej, pektyn, skrobii opornej, beta-glukanu i celulozy (błonnik kontrolny).

Oczekiwany efekt (lepszą tolerancję glukozy, większe zużycie energii i utratę masy ciała) zapewniał tylko beta-glukan.

Gdzie szukać beta-glukanu

Beta-glukan to substancja polisacharydowa, którą od dawna interesuje się rynek suplementów i poleca ją na różne dolegliwości. Ma wzmacniać odporność, łagodzić alergie, obniżać ciśnienie, goić rany i tak dalej. Nie ma wciąż badań, które jednoznacznie potwierdziłyby ich moc w tym zakresie.

Znajdziesz go m.in. w owsie, jęczmieniu, grzybach i algach morskich.

Owsianka na śniadanie może rozkręcać metabolizm i pomóc w regulacji poziomu cukru? Jasne, wiemy to od dawna.

Co do "mocy Ozempicu", sami badacze przyznają, że potrzebne są badania na ludziach.