To pewne: otyłość pogarsza pamięć. Dlaczego? Nowe badanie to wyjaśnia
Im więcej zbędnych kilogramów, tym słabsza pamięć - do takich wniosków doszli naukowcy, analizując związki między wskaźnikiem BMI a demencją. Wyjaśnili również, dlaczego otyłość ma negatywny wpływ na pamięć i zapamiętywanie, a przede wszystkim - jak temu zapobiec. Wyniki ich badań opublikowano w International Journal of Epidemiology.
Zespół badaczy z UCL Institute of Epidemiology & Health Care analizował dane 6582 Brytyjczyków w wieku 50 lat i starszych, zebrane w Longitudinal Study of Aging. Najpierw przeanalizowano ile z tych osób miało demencję, wykorzystując do tego trzy różne źródła: diagnozy lekarskie, raporty informacyjne i statystyki dotyczące epizodów szpitalnych. Następnie porównano je ze wskaźnikami BMI badanych osób. Okazało się, że osoby, których BMI wynosiło 30 lub więcej (czyli były otyłe) i przez kolejne lata nie traciły na wadze, miały o 31% większe ryzyko demencji, przy średnim okresie obserwacji 11 lat, niż osoby, których BMI wynosiło 18,5–24,9. Ryzyko otępienia związanego z otyłością wiązało się również z płcią: wykazano, że kobiety z otyłością brzuszną miały o 39% większe ryzyko otępienia w porównaniu do kobiet z prawidłowym wskaźnikiem BMI, przy czym - jak ustalili badacze - było to niezależne od ich wieku, wykształcenia, stanu cywilnego, zachowań związanych z paleniem, genetyki (gen APOE ε4), cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Podobnego związku nie wykazano w przypadku mężczyzn. Gdy BMI i obwód talii były rozpatrywane łącznie, otyli uczestnicy obu płci wykazywali o 28% większe ryzyko demencji w porównaniu do osób, których BMI kształtowało się na prawidłowym poziomie.
Badacze sugerują, że nadmiar tkanki tłuszczowej może zwiększać ryzyko demencji wpływając na szlaki metaboliczne i naczyniowe, które przyczyniają się do akumulacji białek lub zmian amyloidowych w mózgu.
Niektóre badania dostarczają również dowodów na to, że otyłość może zwiększać ryzyko demencji, bezpośrednio wpływając na cytokiny i hormony pochodzące z komórek tłuszczowych. Jak podsumowała jedna z autorek badania, dr Dorina Cadar: - Należy monitorować zarówno BMI, jak i obwód w talii, aby uniknąć zaburzeń regulacji metabolicznej. Dlatego zaleca się zmniejszenie masy ciała do optymalnego poziomu poprzez przyjęcie zdrowych i zrównoważonych wzorców odżywiania, takich jak dieta śródziemnomorska, odpowiednie ćwiczenia fizyczne i zmniejszone spożycie alkoholu przez cały okres dorosłego życia.
Porady eksperta
Polecany artykuł: