"Śmieciowe jedzenie" reklamowane tylko po 21? To sposób na walkę z otyłością u dzieci

2024-09-13 14:33

Otyłość wśród dzieci to poważny problem. Rządy i eksperci starają się walczyć z tą przypadłością na najrówniejsze sposoby. Na ciekawy pomysł wpadł rząd Wielkiej Brytanii. Ich plan obejmować będzie reklamy "śmieciowego jedzenia"

Śmieciowe jedzenie reklamowane tylko po 21? To sposób na walkę z otyłością u dzieci
Autor: fot. Getty Images "Śmieciowe jedzenie" reklamowane tylko po 21? To sposób na walkę z otyłością u dzieci

Otyłość jest powszechnym problemem. Teraz jednak coraz bardziej zaczyna szerzyć się również wśród najmłodszych. Pojawia się cała masa pomysłów, jak zapobiec tej przypadłości. Rząd Wielkiej Brytanii planuje wdrożenie jednego z nich już za chwilę

Pomysł rządu UK na walkę z otyłością wśród dzieci. Chcą zakazać reklam przed 21

Jak można się dowiedzieć, Minister zdrowia w UK ma w planach wprowadzenie zakazu emisji reklam "śmieciowego jedzenia" w telewizji przed godziną 21. Ten pomysł miałby funkcjonować w ramach działań na rzecz poprawy zdrowia publicznego.

Na tym jednak nie koniec. Reklamy produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru mają zostać całkowicie zakazane w internecie. Andrew Gwynne, minister zdrowia publicznego, w czwartek w Izbie Gmin oznajmił, że oba te środki miałyby wejść w życie od 1 października 2025 roku.

Działania te mają na celu przede wszystkim ochronę dzieci przed oglądaniem tego typu reklam. Gwynne powiedział, że jak pokazują dowody, reklamy mniej zdrowiej żywności i napojów, wpływają na preferencje żywieniowe już on najmłodszych lat.

Jest to szczególnie ważny problem, ponieważ jak przyznał Gwynne, ponad jedno na pięcioro dzieci w Wielkiej Brytanii ma nadwagę lub żyje z otyłością już na początku szkoły podstawowej. 

Ten odsetek rośnie, do ponad jednej trzeciej gdy tę szkołę kończą. Rząd planuje zmierzyć się z problemem bezpośrednio, a zakaz puszczania reklam tego typu jedzenia ma być jednym z kroków.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów o otyłości

Otyłość to ogólnoświatowy problem. Sprzyja rozwojowi wielu chorób

Otyłość wśród dzieci jest problemem dotykającym nie tylko Wielką Brytanię. Strona GOV podkreśla, że problem nadmiernej masy ciała dotyczy już nawet małych dzieci. WHO zaalarmowało, że jeśli obecne trendy się utrzymają to do 2025 roku na świcie będzie około 70 mln dzieci do 5. roku życia z nadmierną masą działa.

Według dostępnych badań określa się, że w Polsce problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10 proc. małych dzieci (1-3 lata), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.

Nadwaga i otyłość to problem globalny występujący w różnych populacjach na całym świecie. 

Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi wielu chorób, jak cukrzyca typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego i niektórym typom nowotworu. Co więcej, zwiększa również ryzyko zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego i bezdechu sennego.

Portal GOV donosi również, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieci i młodzież z otyłością, pozostaną otyłe również po osiągnięciu dorosłości. A co za tym idzie, będą miały one zwieszone ryzyko zachorowania na choroby prowadzące do obniżenia zarówno jakości, jak i długości ich życia.