Skóra stóp osób otyłych – 4 najczęstsze problemy
Skóra stóp u osób z otyłością jest szczególnie wrażliwa. Nadmierna masa ciała, nieprawidłowy chód, niewłaściwa pielęgnacja i źle dobrane obuwie mogą wywoływać na stopach osób otyłych nawracające zmiany skórne np. odciski, modzele i grzybicę. Podpowiadamy co najczęściej dolega skórze i paznokciom stóp u osób z otyłością, jak zapobiegać tym problemom i kiedy korzystać z porad podologa.
Spis treści
- Problem 1. Modzele i odciski
- Kiedy udać się do podologa z modzelami i odciskami?
- Problem 2. Suche, pękające pięty
- Kiedy udać się do podologa z suchymi, pękającymi piętami?
- Problem 3. Wrastające paznokcie
- Kiedy udać się do podologa z wrastającymi paznokciami?
- Problem 4. Grzybica stóp i paznokci
- Kiedy udać się do podologa z grzybicą stóp i paznokci?
Problem 1. Modzele i odciski
- To jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych występujących u osób z nadwagą i chorych na otyłość. Odciski to najczęściej małe, wyraźnie odgraniczone zrogowaciałe zmiany z obecnością czopa różowego lub rdzenia wnikającego w głąb naskórka, sprawiające ból o charakterze kłucia lub ucisku. Z kolei modzele to zgrubienia naskórka nieodgraniczone tak wyraźnie od zdrowej skóry, zazwyczaj występują w formie kulistej o żółtym lub żółtobrunatnym zabarwieniu. Sprawiają piekący ból. Zarówno modzele, jak i odciski powstają jako reakcja obronna skóry w wyniku permanentnego ucisku – wyjaśnia Natalia Pietrow, podolog z FootMedica.
Kiedy udać się do podologa z modzelami i odciskami?
Kiedy tylko pojawią się pierwsze takie zmiany. Często samodzielnie staramy się usunąć modzele i odciski, stosując preparaty dostępne bez recepty w aptekach. Niestety, chęć uzyskania natychmiastowego efektu oraz nieodpowiedni dobór metody prowadzi często do wielu powikłań. Najpierw więc udajmy się do podologa, aby fachowo usunął modzele i odciski a potem doradził jakie środki apteczne stosować, aby zmiany nie powróciły.
Czytaj też: ODCISKI - kłopotliwa przypadłość. MODZELE na stopach.
Problem 2. Suche, pękające pięty
- Na pękanie skóry pięt u osób z nadwagą i otyłością ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim – budowa skóry stóp znacznie się różni od tej na innych częściach ciała. Warstwa naskórka jest znacznie grubsza – standardowo wynosi od 0,5 do 2,5 mm, natomiast na stopach aż 4 mm. Poza tym, z powodu grubszej warstwy rogowej, która zwiększa się wraz z wiekiem oraz w wyniku nacisku całego ciężaru ciała, proces rogowacenia jest intensywniejszy – wyjaśnia podolog Natalia Pietrow.
Chociaż w parze stóp znajduje się aż 250 tys. gruczołów potowych, to nie ma ani jednego gruczołu łojowego. Nienatłuszczona skóra staje się więc sucha, twarda, a gdy jest przesuszona to na piętach pojawiają się nawet rozpadliny. Gdy nie są leczone, rozpadliny mogą stać się przyczyną infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.
Kiedy udać się do podologa z suchymi, pękającymi piętami?
Warto systematyczne odwiedzać gabinet podologa, który podczas specjalistycznego pedicure podologicznego przy pomocy sterylnych narzędzi oczyszcza całe stopy z martwego naskórka, następnie wykonuje masaż, który pobudza ukrwienie oraz aplikuje specjalistyczne preparaty odżywcze i nawilżające. W przypadku popękanych pięt specjalista zakłada na oczyszczone miejsce opatrunek, który ma za zadanie zmiękczyć skórę i odciążyć piętę podczas chodzenia.
- Codziennie nakładaj na stopy krem o odpowiednim składzie. Powinien znaleźć się nim przynajmniej jeden składnik aktywny, taki jak np. aloes, mocznik, masło shea, allantoina czy lanolina. Kojąco wpływają także olejki roślinne, np. z drzewa herbacianego. Pożądanym składnikiem jest także mocznik, który ma za zadanie utrzymywać wilgoć w skórze. Jego najczęściej spotykane stężenie w kosmetykach do stóp to ok. 10%. Wykazuje wtedy silne działania nawilżające, regenerujące i antybakteryjne.
- Raz w tygodniu wykonuj peeling stóp. Dbaj o systematyczne złuszczanie gromadzącej się zwłaszcza na stopach warstwy rogowej naskórka.
- Co jakiś czas regeneruj skórę stóp za pomocą specjalnej maski cząsteczkami mikrosrebra. Po nałożeniu kosmetyku stopy owiń folią i zostaw na 15 minut. Maska zawiera olej bawełniany, witaminę E, masło shea oraz lanolinę, dzięki czemu świetnie nawilża i regeneruje naskórek. Właściwości łagodzące zapewnia obecność mikrosrebra oraz panthenolu, zaś zawarty w kosmetyku mocznik jest odpowiedzialny za zmiękczanie skóry.
Problem 3. Wrastające paznokcie
Osobom z otyłością trudniej jest o odpowiednią pielęgnację stóp, dlatego też problem wrastających paznokci jest dość częsty. Na początku ból nie jest wyraźny i przypomina dyskomfort podobny do tego odczuwanego podczas noszenia za ciasnych butów. Jeśli odczuwamy ból przy noszeniu wygodnych butów, warto przyjrzeć się wtedy paznokciom.
- Paznokieć zaczyna rosnąć w niewłaściwym kierunku i skręca ku wałom paznokciowym, podrażniając je. Najbardziej narażony na wrastanie jest paznokieć palucha, ponieważ jego podstawa jest jednym z punktów podparcia stopy podczas chodzenia. Przez to palec ten jest narażony na duże obciążenia i podrażnienia częściami obuwia – wyjaśnia podolog Natalia Pietrow.
Kiedy udać się do podologa z wrastającymi paznokciami?
Im dłużej zwlekamy z pójściem do specjalisty, tym dłużej trwa leczenie. Już podczas pierwszej wizyty podolog nieinwazyjnie uśmierzy ból, stosując odpowiednią metodę terapii:
- Tamponowanie – ta metoda jest dobra na samym początku wrastania. Pomiędzy wałem paznokciowym a płytką podolog umieszcza opatrunek lub włókninę, które zminimalizują powstałe podrażnienie.
- Klamra ortonyksyjna – podolog zakłada taką klamrę, która przez kilka miesięcy będzie wyciągać i prostować płytkę. Może być ona plastikowa, silikonowa lub metalowa. Żadna z nich nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Taka kuracja wymaga jednak regularnych wizyt u podologa, by mógł on przesuwać klamrę wraz z postępującą korekcją paznokcia.
- Przy wrastających paznokciach kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja i sposób skracania płytki paznokciowej. Pamiętajmy, aby skracać paznokcie na prosto, bez nadmiernego zaokrąglania brzegów, które jedynie wygładzamy tak, by nie pozostawić ostrych krawędzi – radzi Natalia Pietrow.
Czytaj też: WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?
Problem 4. Grzybica stóp i paznokci
- Grzybicą może zarazić się każdy, np. po wizycie na basenie lub kąpieli w hotelowej łazience. Ten problem równie często dotyka osoby z nadwagą i otyłością. Najczęściej winna jest nieprawidłowa pielęgnacja i osuszenie stóp. Wilgotne stopy są idealnym środowiskiem dla grzybów, które lubią atakować naskórek i paznokcie. Jeśli skóra łuszczy się, piecze i swędzi, a paznokcie robią się żółtawe i kruche, to sygnał, że mamy do czynienia z grzybicą – tłumaczy ekspertka z FootMedica.
Kiedy udać się do podologa z grzybicą stóp i paznokci?
Najlepiej jak najszybciej umówić wizytę do podologa lub dermatologa. Z reguły na pierwszy rzut oka specjalista jest w stanie rozpoznać tę chorobę, ale żeby stwierdzić dokładnie, który rodzaj grzybów zaatakował paznokcie, zleca badanie mykologiczne. Jest to rodzaj badania laboratoryjnego, podczas którego bada się pobraną wcześniej próbkę pod mikroskopem, a następnie poddaje hodowli. Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że pacjent zmaga się z grzybicą. Zidentyfikowanie rodzaju grzyba pozwala na dobranie odpowiedniej terapii. Rola podologa w walce z grzybicą paznokci to przede wszystkim dokładne oczyszczenie płytki, co znacznie przyspiesza proces leczenia.
Czytaj też: Grzybica stóp - rodzaje i objawy.Grzybica paznokci: objawy, leczenie i profilaktyka
- Gdy grzybica nie jest jeszcze zaawansowana najczęściej zaleca się terapię miejscową. Polega na pokrywaniu zainfekowanych paznokci leczniczymi preparatami w formie lakieru. O odpowiedni produkt najlepiej zapytać dermatologa lub podologa.
- Na duże i widoczne zmiany grzybicze pomaga także terapia farmakologiczna. Przyjmowanie lekarstw doustnie może jednak trwać nawet kilka miesięcy. Nie jest więc zalecana osobom przyjmującym regularnie inne leki, w obawie o ich wątrobę. Receptę na leki przeciwgrzybicze może wypisać tylko dermatolog.
- Alternatywą dla maści i leków jest terapia laserowa. Najczęściej używanym urządzeniem do walki z grzybicą jest laser Lunula. Urządzenie emituje dwie wiązki światła, z których jedna działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a druga wpływa na regenerację zniszczonych paznokci, pobudzając procesy immunologiczne organizmu. Taki zabieg jest bezbolesny (laser jest zimny) i może być wykonywany zarówno na stopach, jak i na dłoniach. Zazwyczaj już po czterech wizytach rozpoczyna się proces regeneracji paznokcia, jednak na efekt końcowy należy poczekać do jego pełnego odrośnięcia.
Porady eksperta
Chorujesz na otyłość II lub III stopnia? Szukasz informacji o operacjach bariatrycznych, czyli chirurgicznym leczeniu otyłości? Zapraszamy do serwisu: OTYŁOŚĆ pod SKALPEL
Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.
Ukończyła Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi ze specjalizacją z podologii. Doświadczenie zawodowe zdobyła w gabinecie zajmującym się medycyną estetyczną oraz podologią.