Semaglutyd spektakularnie odchudza, ale co dalej? Lekarze zdradzili, jak utrzymać efekty kuracji

2024-06-17 14:44

Spektakularnie odchudzające leki z semaglutydem to niewątpliwie „ulubiony lek” już nie tylko Hollywood, ale całego świata. Chociaż efekty mogą zniewalać, pojawia się problem: jak odstawić lek i nie przytyć ponownie? Lekarze wyjaśniają, czy skuteczne wyleczenie choroby otyłościowej i odstawienie leków jest możliwe.

Semaglutyd spektakularnie odchudza, ale co dalej? Lekarze zdradzili, jak utrzymać efekty kuracji
Autor: GettyImages Semaglutyd spektakularnie odchudza, ale co dalej? Lekarze zdradzili, jak utrzymać efekty kuracji

Semaglutyd - ulubiony lek na odchudzanie 

Odchudzanie za pomocą semaglutydu ma duże znaczenie, przede wszystkim dla zdrowia pacjentów z otyłością. Wynika to z faktu, że nadmierna masa ciała oznacza też zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, rozwoju niektórych nowotworów i przedwczesnego zgonu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lek skuteczniejszy niż semaglutyd? Właśnie zatwierdzono go na terenie Europy

Polacy masowo rezygnują z odchudzania. Jak schudnąć, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie?

Co się dzieje po odstawieniu semaglutydu? 

Czy po odstawieniu semaglutydu masa ciała wzrasta? Na to pytanie odpowiedział prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Oczywiście – skomentował prof. Czupryniak w odpowiedzi na pytanie „czy po odstawieniu analogu GLP-1 nastąpi wzrost masy ciała”, zadane na łamach Medycyny Praktycznej.

- Natomiast nie tak szybko jak po innych lekach, które wpływają redukująco na masę ciała, ale wzrośnie – dodał profesor. Jak przyznał, „to jest powszechne pytanie: jak długo będę musiał brać te leki”, a pytanie to stawiają zarówno pacjenci, którzy zażywają wspomniane leki celem redukcji masy ciała, jak i w celu leczenia cukrzycy.

W tym drugim przypadku, z racji tego,  iż na ten moment cukrzyca jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą, leki są przepisywane na stałe.

Czy po odstawieniu leków na odchudzanie się tyje? 

Z kolei jeśli chodzi o odchudzanie, lek może być odstawiony, ale w tym przypadku pacjent musi liczyć się z tym, że – w pewnym stopniu – masa ciała wzrośnie.

Natomiast stopień tego wzrostu jest zależny od kilku czynników. Jakich? - Interakcja szeroko rozumianych czynników predysponujących i środowiska staje się przyczyną nawrotu choroby u zdecydowanej większości pacjentów chorujących na otyłość – komentuje prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, cytowany przez Medycynę Praktyczną.

Jak zapobiec nawrotom otyłości po zakończeniu farmakoterapii? Kluczowe jest zaangażowanie pacjenta m.in. przez wyeliminowanie czynników, które prowadzą do rozwoju otyłości. Farmakoterapia jest pomocna, ale o skutecznym leczeniem otyłości po zakończeniu leczenia farmakologicznego decyduje też szereg innych czynników.

Jak duże jest ryzyko nawrotu otyłości? Prof. Paweł Bogdański w rozmowie z Medycyną Praktyczną przyznaje, że trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo każdy pacjent idzie swoją indywidualną ścieżką.

- Optymalny scenariusz zakłada pełne zaangażowanie pacjenta, wyeliminowanie tych czynników, które doprowadziły do rozwoju otyłości, trwałą modyfikację stylu życia w zakresie odżywiania, aktywności fizycznej, snu, stresu. Wsparcie i regularne wizyty u lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty, czasem również u psychologa mają ułatwić ten proces przebudowy. Na stałe i trwale – wymienia prof. Paweł Bogdański.

Jak zrezygnować z leków na odchudzanie i nie przytyć

Specjaliści zwracają uwagę na potrzebę sukcesywnego odstawiania leczenia farmakologicznego, a jednocześnie kompleksowej opieki nad pacjentem, żeby choroba, która ma tendencję do nawrotów, była pod kontrolą.

W praktyce może to oznaczać u co najmniej części pacjentów konieczność stałej farmakoterapii. W kontekście tych pacjentów choroba otyłościowa staje się chorobą przewlekłą, wymagającą stałego leczenia.

- Interakcja szeroko rozumianych czynników predysponujących (do dziś opisano co najmniej kilkadziesiąt) i środowiska, na co często mamy jedynie niewielki wpływ (życie pod presją, w niedoczasie, w stresie, z ogromną liczbą bodźców wpływających na ośrodek głodu, sytości oraz układ nagrody), staje się przyczyną nawrotu choroby u zdecydowanej większości pacjentów chorujących na otyłość, zwłaszcza u tych z dłuższym czasem jej trwania i stopniem zaawansowania – wymienia cytowany przez MP prof. Paweł Bogdański.

Ale dla pacjentów jest nadzieja i szansa na skuteczne wyleczenie otyłości, pod warunkiem kompleksowego podejścia niefarmakologicznego i skutecznej towarzyszącej temu kompleksowemu podejściu terapii farmakologicznej, odpowiednio dobranej do potrzeb i możliwości pacjenta.

Kompleksowość terapii, to obok - odpowiedniego czasu leczenia - istotne kryterium rzutujące na trwałość zmian i w praktyce – na szansę na sukces, jeśli chodzi o wyleczenie z choroby otyłościowej.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Co jeść, gdy stosujesz Ozempic, Rybelsus lub Mounjaro? Są wytyczne specjalistów