Po operacji bariatrycznej łagodnieją objawy nietrzymania moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu to jedna z najczęstszych dolegliwości u kobiet – zwłaszcza chorujących na otyłość będących w wielu pomenopauzalnym. Najnowsze badania opublikowane na łamach "European Journal of Gynecoloy, Obstetrics and Reproductive Biology" dowodzą jednak, że operacje bariatryczne coraz częściej wykorzystywane do leczenia otyłości znacznie łagodzą objawy nietrzymania moczu u tej grupy pacjentek.
W badaniach nad korelacją między chirurgią bariatryczną a nietrzymaniem moczu wzięło udział 366 kobiet chorych na otyłość III stopnia (tzw. olbrzymią), po operacjach chirurgicznego leczenia otyłości, ze średnim przedoperacyjnym BMI (wskaźnik masy ciała) na poziomie 51. 44 proc. uczestniczek badania cierpiało z powodu nietrzymania moczu jeszcze przed zabiegiem bariatrycznym. W tej grupie 34 proc. zgłosiło wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), 21 proc. pęcherz nadreaktywny, a 44 proc. skarżyło na nietrzymanie moczu z powodu obu tych patomechanizmów.
Po 12 miesiącach od operacji bariatrycznej uczestniczki badania wypełniły specjalny kwestionariusz ICIQ-UI SF służący ocenie nasilenia się objawów chorobowych – w tym przypadku nietrzymania moczu. Złagodzenie objawów nietrzymania moczu zgłosiło: 41 proc. kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, 38 proc. kobiet z pęcherzem neurogennym i 48 proc. kobiet z obiema przyczynami nietrzymania moczu.
Badanie wykazało, że chirurgia bariatryczna i związany z nią ubytek masy ciała przyczyniają się do osłabienia dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu u kobiet chorych na otyłość.
Porady eksperta