Otyłe dzieci są narażone na choroby dorosłych. Jakie choroby grożą otyłemu dziecku?

2019-07-04 14:08

Otyłe dziecko to dziecko chore, do tego więcej niż pewne, że wyrośnie na chorego dorosłego. A polskie dzieci znalazły się w światowej czołówce dzieci otyłych. Czy wiesz, co grozi otyłemu dziecku? Jakie choroby wywołuje otyłość dziecięca?

Otyłe dzieci są narażone na choroby dorosłych. Jakie choroby grożą otyłemu dziecku?
Autor: thinkstockphotos.com Otyłe dziecko to dziecko chore, do tego więcej niż pewne, że wyrośnie na chorego dorosłego. A polskie dzieci znalazły się w światowej czołówce dzieci otyłych. Czy wiesz, co grozi otyłemu dziecku? Jakie choroby wywołuje otyłość dziecięca?

Spis treści

  1. Otyłe dzieci: groźny zespół metaboliczny
  2. Otyłe dzieci: ofiary groźnych chorób
  3. Otyłe dzieci: ważne 4 godziny ruchu

Otyłe dziecko nie tylko ma kłopoty w grupie rówieśników, ale również cierpi na różne dolegliwości, typowe dla dorosłych. Nadciśnienie, miażdżyca, przeciążone stawy utrudniają mu codzienne życie.

Otyłe dzieci: groźny zespół metaboliczny

Negatywny wpływ otyłości na stan zdrowia dziecka i znacznie większą skłonność do chorób w dorosłym życiu udowodnił amerykański uczony dr John Morrison, który w latach 70. przebadał ponad 700 dzieci i młodzieży. U niektórych z nich stwierdził tzw. zespół metaboliczny, czyli dolegliwości związane z nieprawidłową przemianą materii:

  • nadciśnienie,
  • otyłość
  • miażdżycę.

Te same osoby zostały przebadane ponownie po 25 latach. Okazało się, że ci, u których w dzieciństwie zdiagnozowano zespół metaboliczny, w dorosłym życiu aż 15 razy bardziej byli narażeni na choroby serca i układu krążenia.

Otyłe dzieci: ofiary groźnych chorób

Otyłość u dzieci i młodzieży prowadzi do przeciążenia układu kostno-stawowego, czyli deformacji szkieletu, wad postawy oraz nieodwracalnych zmian w stawach (głównie biodrowych i kolanowych). Nadmiar tkanki tłuszczowej zaburza gospodarkę lipidową: powoduje wzrost stężenia trójglicerydów, wolnych kwasów tłuszczowych, co sprzyja miażdżycy. Upośledza tolerancję glukozy, a tym samym sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 (dawniej zwanej cukrzycą dorosłych!). Dowiedziono też, że otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka i jest przyczyną poważnych zaburzeń emocjonalnych (z powodu otyłości na depresję cierpi ok. 10 proc. dzieci).

Otyłe dzieci: ważne 4 godziny ruchu

W przypadku dziecka ruch skuteczniej zabezpiecza przed nadwaga niż dieta. Odpowiednia dawka wysiłku fizycznego wspomaga jego rozwój, wzmacnia odporność i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. W młodszym wieku szkolnym potrzebuje ono dziennie min. 5 i 1/2 godziny zróżnicowanej aktywności ruchowej, w starszym - 4 (normy Światowej Organizacji Zdrowia). Trzeba ją dostosować do upodobań dziecka (np. nie zmuszać do chodzenia na basen, jeśli tego nie lubi), ponieważ tylko wtedy zaszczepimy w nim trwale nawyk uprawiania sportu. Tymczasem w Polsce ponad 30 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych ma zwolnienie lekarskie z lekcji WF lub nie ćwiczy, tłumacząc się brakiem stroju sportowego.

miesięcznik "Zdrowie"