Otłuszczone serce woła pomocy!

2017-09-20 10:49

Otłuszczenie serca (lipomatosis cordis) to nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej w mięśniu sercowym. Pojawia się u osób z nadwagą i chorych na otyłość. Może doprowadzić do zaostrzenia niewydolności serca. W jaki sposób serce daje znać, że jest za bardzo otłuszczone?

Co grozi otłuszczonemu SERCU?
Autor: thinkstockphotos.com Otłuszczone serce pracuje wolniej i szybciej się męczy.

Spis treści

  1. Jak sprawdzić ile masz tkanki tłuszczowej na brzuchu?
  2. Jak działa na serce tkanka tłuszczowa?
  3. Jak serce daje znać, że jest za bardzo otłuszczone?

Otłuszczenie serca pojawia się przede wszystkim u osób z nadwagą i chorych na otyłość. Zwłaszcza u tych, u których nadmiar tkanki tłuszczowej magazynowany jest przez organizm w okolicach brzucha. Stąd też bierze się nazwa choroby – otyłość tzw. brzuszna (albo: centralna, trzewna, typu jabłko). Przy tym typie otyłości, rozrastająca się tkanka tłuszczowa osłabia lub uniemożliwia prawidłowe działanie narządów wewnętrznych, w tym także i serca.

Dodatkowo, tkanka tłuszczowa wydziela szkodliwe substancje, które mogą doprowadzić do wielu powikłań otyłości takich jak stłuszczenie wątroby, cukrzycy typu 2, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, uszkodzenie nerek, udar mózgu oraz chorób serca.

Warto wiedzieć

Jak sprawdzić ile masz tkanki tłuszczowej na brzuchu?

Zmierz centymetrem swój obwód w talii. Za pierwszym razem może być trudne. Obwód talii nie jest tym samym co mierzony przez krawcową obwód pasa. Jeśli będziesz mieć problemy ze znalezieniem najszerszego miejsca na swoim brzuchu, a kolejne pomiary będą się od siebie różnić, poproś lekarza o pomiar obwodu talii i nauczenie jak masz to robić prawidłowo sam.Jeżeli twoja talia mierzy między 80-87 cm (u mężczyzn 90-94) - masz nadwagę, gdy jest równa lub większy niż 88 cm (u mężczyzn 94) - to już chorujesz na otyłość tzw. brzuszną. Taki pomiar będzie ci szczególnie potrzebny jeśli jesteś na diecie redukcyjnej, czyli diecie odchudzającej. Bo to właśnie zmniejszanie się obwodu talii, a nie ilość utraconych kilogramów oznacza postęp w leczeniu nadwagi i otyłości. 

Jak działa na serce tkanka tłuszczowa?

W prawidłowo zbudowanym i działającym sercu tkanka tłuszczowa stanowi zaledwie od 1,5 do 2 proc. całej jego masy. Gdy narasta, gromadzi się w przestrzeni między mięśniem sercowym, a błoną surowiczą, która go otacza. I to głównie po stronie prawej komory i prawego przedsionka. Otłuszczenie serca występuje w dwóch formach: prostej i zwyrodnieniowej. Groźniejsze jest to drugie. Przy otłuszczeniu zwyrodniającym, komórki tłuszczowe wnikają bowiem między komórki mięśnia sercowego (tzw. kardiomiocyty) i powodują ich zanikanie. W ten sposób tkanka tłuszczowa może doprowadzić do upośledzenia budowy serca i jego działania.  Dobra wiadomość jest taka, że samo w sobie otłuszczenie serca nie wywołuje niewydolności krążenia, czyli nieprawidłowego przepływu krwi przez narządy. Ale zdecydowanie gorszą informacją jest to, że gdy już dojdzie do niewydolności krążenia, to otłuszczenie może znacznie zaostrzyć jego przebieg. Serce osłabione przez „otulającą” je tkankę tłuszczową po prostu nie poradzi sobie z pompowaniem krwi.

Jak serce daje znać, że jest za bardzo otłuszczone?

Skonsultuj się koniecznie z lekarzem jeśli:

  • czujesz zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku fizycznym
  • czujesz ból za mostkiem (płaska kość na środku klatki piersiowej) lub w okolicach serca
  • twoje tętno jest wolniejsze niż normalnie – prawidłowe tętno u osób dorosłych to 70 uderzeń serca na minutę
  • zdarza ci się tracić przytomność a towarzyszą temu nagła bladość skóry i uczucie zziębnięcia.

Aby potwierdzić otłuszczenie serca wykonuje się echo serca lub tomografię komputerową (TK).

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość. Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.

O autorze
Magdalena Gajda
Magdalena Gajda
Specjalistka ds. choroby otyłości i dyskryminacji osób chorób na otyłość. Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce oraz przedstawicielka Polski w Europejskiej Koalicji na Rzecz Osób Żyjących z Otyłością. Z zawodu – dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a także specjalistka PR, komunikacji społecznej, storytellingu i CSR. Prywatnie – od dzieciństwa chora na otyłość, po operacji bariatrycznej w 2010 r. Waga wyjściowa – 136 kg, waga obecna – 78 kg.

Fundacja OD-WAGA